KEPENKLER KAPANDI, OKULLAR BOYKOTTA: HAYAT DURDU, TOPYEKUN DİRENİŞ

Açlık grevleri ile ilgili olarak 30 Ekim’de hayatı durdurma kararı alan BDP’liler sabahın erken saatlerinden kararı yaşama geçirdi. Özellikle Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Van, Şırnak ve Batman’da hayatın tamamen durdu; esnaf kepenk kapattı, aileler çocuklarını okula göndermedi, çalışanlar işlerine girmedi.

Topyekun Direniş, Hayat durdu, 30 ekim, Serhildan, okullar boykotta, kepenkler kapandı

Açlık grevleri ile ilgili olarak 30 Ekim’de hayatı durdurma kararı alan BDP’liler sabahın erken saatlerinden kararı yaşama geçirdi. Özellikle Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Van, Şırnak ve Batman’da hayatın tamamen durdu; esnaf kepenk kapattı, aileler çocuklarını okula göndermedi, çalışanlar işlerine girmedi. Ülkenin dört bir yanını açlık grevlerine destek amacıyla direniş alanına çeviren BDP’lilere polis pek çok yerde biber gazı ve gerçek mermiler ile müdahale etti.

DİYARBAKIR

Sabahın ilk saatlerinden itibaren kentte yaşam durdu. Esnafın tümünün kepenk kapattığı eylemde, caddeler boşaldı. BDP Grup Toplantısının yapılacağı Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önüne yürümek için Bağlar’da toplanan binlerce kişiye polis biber gazı ve TOMA’larla müdahale etti. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Emek caddesinde yollara barikat kuran gençler, caddeye polisleri sokmuyor. Polis yoğun gaz kullanırken, eyleme katılanlara küfür ve hakaret edildiği, yer yer gerçek mermileri halkın üzerine sıktığı da bilgiler arasında.

BDP Grup Toplantısının yapılacağı cezaevine çıkan tüm sokaklar çatışma alanına döndü. Polis ara sokaklardan cezaevine çıkmak isteyen herkese müdahale etti. Polisin engellemelerine rağmen binlerce kişi cezaevi önüne ulaştı. Aralarında Selahattin Demirtaş ve bir çok milletvekilinin de bulunduğu kitleye polis bir müdahale daha gerçekleştirdi. Selahattin Demirtaş buradan kitleye seslendi ve grup toplantısını Mazlum Doğan Akademisinin önünde gerçekleştirdi.

Saat 14 itibariyle binlerce kişi BDP İl binasının önünde toplanarak AKP İl binasına doğru yürüyüşe geçti. AKP İl Başkanlığını yüzlerce polis ile korunuyor.

Bismil ilçesinde de polis eyleme katılanlara müdahale ederken, aralarında DİHA muhabiri Murat Aydın’ın da bulunduğu pek çok kişi gözaltına alındı.

Ayrıca Diyarbakır E Tipi Cezaevi yakınındaki bir eve polisin gaz bombası atması üzerine, apartmanda yangın çıktı.

Diyarbakır Devlet Hastanesi sağlık çalışanları da iş bırakarak hastane bahçesine oturma eylemine başladı.

Diyarbakır Oturma Eylemi 30 Ekim Serhildan

Diyarbakır Hayat Durdu 30 Ekim Yürüyüş

Diyarbakır Polisin Attığı Gaz Sonucu Yanan Ev

Diyarbakır Devlet Hastanesi Açlık Grevi Oturma Eylemi 30 Ekim Topyekun Direniş

VAN’DA YÜZBİNLER YÜRÜDÜ

En kalabalık yürüyüşlerden biri de Van’da gerçekleşti. Katılan toplan kişi sayısının yüz binlerle ifade edildiği yürüyüş için sabah erken saatlerde açlık grevi çadırında toplanıldı. Buradan Van F Tipi Cezaevine doğru yürüyüşe geçildi. İnsanların minibüslere, kamyonetlere doluşarak cezaevine gittiği görüldü.

Vanda Anneler En Önde 30 Ekin Topyekun Direniş

Vanda Hayat Durdu 30 Ekim Topyekun Direniş

MARDİN

Okul boykotunun yaygın olduğu, yalnızca eczane ve fırınların açık olduğu Mardin’de yüzlerce kişi 3 ayrı koldan 3 koldan Newroz alanına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün başladıktan hemen sonra kitleye müdahale eden polise halk taşlarla cevap verdi. Polisin attığı gaz bombası Burhan Bilgiç adındaki Kürt yurttaşın gözüne isabet etti, ağır yaralanan Bilgiç Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Mardin Kızıltepe  son yılların en büyük eylemine sahne olurken, polisler sabah saatlerinde Mehmet Sincar Park’ında bulunan açlık grevi çadırına saldırdı.

MİDYAT’TA 10 GÖZALTI

Mardin’in Midyat ilçesinde polis evlere operasyon düzenledi ve 10 kişiyi gözaltına aldı. Sabaha karşı evlere düzenlenen baskında gözaltına alınan Midyat Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı sebebi ise henüz açıklanmadı.

ADANA

adana-hayat-durdu

BATMAN

batmanda-hayat-durdu

YÜKSEKOVA

yuksekovada-hayat-durdu

yuksekovada-hayat-durdu-30-ekim

 

DERSİM

DERSİM 30 EKİM YÜRÜYÜŞ TOPYEKUN DİRENİŞ

ANTALYA

ANTALYA 30 EKİM TOPYEKUN DİRENİŞ

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar