Kenya’da kanlı saldırı

Dün, Kenya’ nın başkenti Nairobi’nin, Westland semtinde lüks bir alışveriş merkezine El-Şebab örgütü  tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 68 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi  yaralandı. İçeride rehinelerin olması nedeniyle çatışmalar sürüyor. Saldırganların AK-47 tipi tüfekler ve el bombalarıyla halka saldırmaları üzerine güvenlik güçleri harekete geçti. Operasyona asker ve özel timler de katıldı. Alışveriş […]

Dün, Kenya’ nın başkenti Nairobi’nin, Westland semtinde lüks bir alışveriş merkezine El-Şebab örgütü  tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 68 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi  yaralandı. İçeride rehinelerin olması nedeniyle çatışmalar sürüyor.

Saldırganların AK-47 tipi tüfekler ve el bombalarıyla halka saldırmaları üzerine güvenlik güçleri harekete geçti. Operasyona asker ve özel timler de katıldı. Alışveriş merkezine giden tüm yollar kapatılırken, içerde 10 kişi örgüt tarafından rehin alındı. Yaralılar arabalarla hastaneye sevk edildi.

El-Şebab örgütü ise yakın zamanda Somali’deki savaşı Kenya topraklarına taşıyacağını belirtmiş, kanlı katliam için ise ‘Somali’de Kenya askerleri tarafından işlenen cinayetler için adalet oldu’ dedi.

Kenya Kızılhaç grubu da bölgede yaralanalar için halkı kan bağışı yapmaya çağırdı.

Saldırıdan ölü taklidi yaparak kurtulan Umar Ahmed isimli kişi şunları söyledi: “Alışveriş merkezinin en üst katındaydım. Birden dört bir yandan silah sesleri ve çığlıklar geldi. Korkuyla merdivenlere yönelmiştim ki yukarı çıkan silahlı adamları gördüm. Yere yatıp ölü taklidi yaptım. Saldırganlardan biri yaklaşıp bana baktı, neyse ki arkasını dönüp gitti. Bir süre sonra polis geldi ve bizi dışarı çıkardı.”
Kenya terör saldırılarına yabancı bir ülke değil. ABD’nin  Nairobi Büyükelçiliği’ne 1998’de düzenlenen bombalı saldırılarda 213 kişi ölmüştü. Kenya sık sık El Kaide ve diğer radikal İslamcı örgütlerin saldırılarına sahne oluyor.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar