Katliamın 19. Yılında On Binler Madımak Önünde!

1993’te Sivas Madımak otelinde yakılarak katledilen 33 aydın ve sanatçı için on binlerce insan adalet ve demokrasi için Sivas’a akın etti. Türkiye’nin bir çok ilinden ve yurt dışından katılımın yüksek olduğu yürüyüş saat 11’de Seyrantepe mahallesinde başladı.

1993’te Sivas Madımak otelinde yakılarak katledilen 33 aydın ve sanatçı için on binlerce insan adalet ve demokrasi için Sivas’a akın etti. Türkiye’nin bir çok ilinden ve yurt dışından katılımın yüksek olduğu yürüyüş saat 11’de Seyrantepe mahallesinde başladı.

Aileler en önde yürüdü

‘Madımak hala yanıyor! Zaman Aşımı Kararını Tanmıyoruz!’ pankartının taşındığı yürüyüşte en önde yitirilen 33 aydının ailesi vardı. ’İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz’ sloganları atan on binlerce insan Madımak Oteline yaklaştığında, valilik kararı gerekçe gösterilerek kalabalığın önü çevik kuvvet polisleri tarafından kesilerek, Madımak’a yürüyüş engellenmeye çalışıldı. Tertip komitesi ve polis arasında yaşanan kısa süreli tartışma yaşanması üzerine, İçişleri Bakanlığının talimatı ve polisin tavrı katılanlar tarafından alkışlar ve ıslıklar ile protesto edildi. CHP milletvekillerinden Veli Ağbaba, Sabahat Akkiraz, Muharrem İnce, Sezgin Tanrıkulu ve tertip komitesi polis kordonunun açılması için Sivas Valisi Ali Kolat ile görüştü, görüşmeden yaklaşık  yarım saat sonra kitlenin otel önüne kadar gitmesine müsaade edildi.

Eşi Nesimi Çimen’i Madımak’ta kaybeden ve yangın esnasında otelde bulunan Makbule Çimen, Madımak’ın utanç müzesi olması talebini hatırlatarak , Bilim ve Kültür Merkezi olarak düzenlenmesine tepki gösterdi. Otel önüne gelindiğinde ‘Biz burada yakıldık! ‘ diye bağıran ve kapıları yumruklayan Çimen, yürüyüş boyunca eşinin fotoğrafını elinden düşürmedi.

Anmaya bir çok milletvekilinin yanı sıra; siyasi parti, dernek ve demokratik kitle örgütü de destek verdi. Avrupa Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Turgut Eker, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Milletvekilleri ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP MYK üyesi Önder İşleyen, BDP milletvekilleri İbrahim Binici ve Demir Çelik,aileler ile birlikte en öndeydi.

2 Temmuz Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan BTS Genel Başkanı Ali Şimşek ,19 yıl önce Sivas’ta yaşanılanları işaret ederek, yapılan insanlık ayıbını lanetledi.’’19 yıl geçti aradan. Ne adalet yerini buldu ne de acılar dindi. Ama bizler binlerce yürekle onların huzurundayız. Sizleri bizden koparmaya çalışan zihniyet devam etmektedir.’’ Dedi.

PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül : ‘’Bu Dava Mahşere Kalmayacak!’’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Sivas Katliamının tüm insanlığına, adalete ve özgürlüklere karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirtti. “Madımak utanç müzesi olsun diyen tüm canlar buradalar. Bize şekil vermeye kalkan AK Parti iktidarına Madımak’ta katledilen 33 canımız adımız adına Türkiye Devrimci hareketine sahip çıkıyoruz. Burada Denizleri, İbrahimleri, Mahirleri de anıyoruz. Alevi toplumu sahipsiz değil” dedi. Olayların sanıkları ile ilgili zamanaşımı kararına başbakanın ‘Hayırlı olsun’ değerlendirme yaptığını hatırlatan Bülbül, “Madımak utanç müzesi olacak. Hiç kimse şunu unutmasın bu dava mahşere kalmayacak. Bu davanın hakimi de savcısı da sizsiniz. 19 yıl önce yaşanan madımak konusunda zaman aşımı kararını verenleri kınıyoruz” diyen Bülbül, katliam sorumlularını lanetledi.

Avrupa Alevi Konfederasyonu Başkanı Turgut Eker, 19 yıl önce bu toprakların yaşadığı en barbarca en alçakça katliamla kaybettikleri insanları anmaya geldiklerini belirterek şu iddialarda bulundu:

“2 Temmuz 1993, biz Aleviler tarihinde ne ilk ne de son katliamdır. Tarihi katliamlar tarihi olan biz aleviler, on binler buradadır. Şehitlerimizi anıyoruz. Bu katliam bir devlet katliamıdır. Bu katliamın başında o dönemin Cumhurbaşkanı Demirel vardır, o dönemin Başbakanı Çiller vardır. İçişleri Bakanı, valisi vardır. Bu devlet hesap verecek. Biz tarihimizde ki tüm şehitlerimize sahip çıkacağız.”

Sivas’ta yakılan 33 yurttaşın aileleri adına konuşan Hüseyin Karababa(Gülsüm Karababa’nın babası) , 19 yıl önce yitirilenleri anımsatarak, ‘’ O günde bugüne davasına sahip çıkan Alevilere teşekkürü borç biliyorum. Bizi neden yakıyorlar. Divriği’de kömürümüze, Hafik’te toprağımıza şehir merkezinde evimize göz dikmişler, Kimliğimizi silmek istiyorlar bu topraklarda. Bizi bu topraklarda yok etmek istiyorlar’’ dedi.

Fotoğraflar: Ali Çiftçi

Emek.org.tr

 

[widgetkit id=7]

İlgini çekebilecek diğer içerikler