“Bu seçim AKP-MHP ittifakının kaybedeceği bir seçim olacak”

Emek ve Özgürlük İttifakının yaptığı ilk seçim mitinginde “Bu seçim, demokrasiyle faşizm arasında yapılacak” ve “Bu seçim AKP-MHP ittifakının kaybedeceği bir seçim olacak” temaları vurgulandı.

Emek ve Özgürlük İttifakı, Kartal Meydanı’nda ilk mitingini düzenlendi.

Kitlesel katılımın sergilendiği mitingde “Bu seçim, demokrasiyle faşizm arasında yapılacak” ve “Bu seçim AKP-MHP ittifakının kaybedeceği bir seçim olacak” teması vurgulandı.

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşeni örgütler, miting alanına yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte “Savaşa, yoksulluğa, baskılara dur diyelim. Birlikte değiştirelim” pankartı açıldı.

Kortejde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu Perihan Koca, Pelin Kahiloğulları, Juliana Gözen, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Dönem Sözcüleri Barış Kayaoğlu ve Dilşad Canbaz ile partililer yer aldı.

Ayrıca kortejde HDP bileşenleri Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), SODAP, SYKP, Yeşil Sol Gelecek Partisi de yer aldı. Demokratik kitle örgütleri, sendikalar, kültür sanat kurumları üyeleri de mitinge katılarak destek verdi. Barış Anneleri Meclisi üyeleri, beyaz tülbentleriyle kortej halinde Kartal Meydanı’na zılgıtlarla girdi. Miting meydanında bir araya gelen gençler, Kürtçe ezgilerle halaya durdu.

Bileşen temsilcilerinin meydana ulaşması ile miting Selahattin Demirtaş’ın mesajı ve ittifak için yazdığı ‘Emekçiyiz’ şarkısı ile başladı.

“Bu sokakları da bu ülkeyi de biz özgürleştireceğiz”

Bileşen temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarda ilk sözü Toplumsal Özgürlük Partisi sözcüsü Juliana Gözen aldı: Gözen konuşmasında:

“Devrimciler, sosyalistler, yurtseverler bu toprakların yüz akıdır. Bu halk kendi seçeneğini yaratmasını bilir. Burada hep birlikte bir söz veriyoruz. 7 gün boyunca cenazesi yerde yatan Taybet ana için, Suruç’ta kaybettiğimiz yoldaşlarımız için, Ankara’da kaybettiğimiz arkadaşlarımız için söz veriyoruz. Soma için, Deniz Poyraz için söz veriyoruz. Bu iktidarı göndereceğiz” dedi.

“Birleştik seni göndereceğiz”

Gözen’den sonra söz alan Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Hakan Öztürk ülkedeki ekonomik sorunları sıralarken AKP’ye seslendi; “Açlık sınırını gör, bırak Suriye’yi, savaşı bırak, Kürt halkı ile barış” ifadelerini kullandı. Ülkenin geldiği duruma dikkat çeken Öztürk, halkın doktor bulamadığını ve randevularda sağlık sistemine erişemediğini söyledi.

“Özgürlük için geliyoruz”

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz yaptığı konuşmada ‘özgürlük için geliyoruz’ dedi.

Akdeniz, İBB’ye yönelik baskıları hatırlatarak “Diyarbakır’ı yanına almadan İstanbul bu ablukayı dağıtamaz. Gelin birleşelim, bu ülkeyi birlikte özgürleştirelim” dedi.

Akdeniz daha sonra sözlerine şöyle devam etti; “Kaşıkla verecekler kazanla seçimden sonra geri alacaklar. Halkın tepesine borcu yıkacaklar. Buna izin vermeyeceğiz. Tek adam yönetimini ve arkasındaki sermaye düzenini halk gönderecek. Halk birden büyüktür. Burada dipten gelen bir dalga var bu dalgaya kulak verin.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptığı konuşmada:

“Bu seçim demokrasiyle faşizm arasında yapılacak” dedi.

“Bugün savaşa karşı, yoksulluğa karşı, tecride karşı, siyasi irade gaspına ve kayyum rejimine dur demek için buradayız. Bu seçim, demokrasiyle faşizm arasında yapılacak”

İstanbul’u karanlığın merkezi yapmak isteyen AKP ve MHP rejimine karşı yan yana geldiklerini ifade eden Buldan, “Herkes bu rüzgarı bu havayı hissedecek ve seçimlerde İstanbul’da kendisini tekrar ispat edecek” dedi.

“İstanbul Amed’dir, İstanbul Cizre’dir, İstanbul Serhat’tır, İstanbul HDP’dir. Bu meydan Mahirlerin, Kemallerin İboların, Mazlumların meydanıdır. Buradan seçim startı verdiğimizi tekrar ilan ediyoruz. Bu ittifak genişleyecek ve değiştirecek. Yapılacak olan seçimler aydınlık ile karanlık arasında yapılacak olan bir tercih olacaktır. Bu seçimler AKP-MHP ittifakının kaybedeceği bir seçim olacak. Bu seçim onurlu barışın yolunu açacaktır. Bu seçim tecride son verecek, savaşa son verecek seçim olacaktır.”

“Savaşa karşı barışın en güçlü ittifakını kuracağız’”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar katılımcılara ve yurttaşlara teşekkür ederek konuşmasına başladı. İttifakın neden ilk mitingini İstanbul’da yaptığını açıklayan Sancar, AKP’nin İstanbul’u faşizmin üssü yapmaya çalıştığını ifade ederek bunun karşısında olduklarını ve İstanbul’u demokrasinin başkenti yapacaklarını söyledi.

İttifakın baskılara karşı hareket etmeye başladığını ve büyüdüğünü belirten Sancar, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın iktidarı göndereceğini söyledi. Sancar’ın konuşmasının bir kısmı şöyle:

“Savaş oyunlarını bozacağı. Savaşa karşı barışın en güçlü ittifakını kuracağız. Savaş politikaları ile yoksul halkı daha da yoksullaştırıyorlar. Biz buna dur diyoruz. Yaşasın barış ittifakı. Değiştirmeye geliyoruz ve buradan başlıyoruz. Bu ittifakı genişleterek geleceğin inşasının merkezi haline getireceğiz. Demokratik bir cumhuriyet için, eşit yurttaşlık için geliyoruz. Halklar için geliyoruz. Bu düzeni değiştireceğiz. Burada olan ve olamayan tüm yoldaşlarımızla birlikte kazanacağız. Kimsenin şüphesi olmasın.”

“Daha adil, eşit, özgür bir dünyada yaşayabiliriz”

Sosyalist Meclisler Federasyonu adına konuşan çıkan Barış Kayaoğlu, iktidarın derdinin kendinden olmayanı ötekileştirdiğini söyleyerek, asıl dertlerinin sermayeyi korumak olduğunu ve sahte gündemlerle yolsuzlukları ve hırsızlıkların üstünü örttüğünü ifade etti. HDP’nin hesaplarına bloke konulmasını hatırlatan Kayaoğlu, faşizmin politikalarının karşında olduklarını söyledi. Kayaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu soygun düzenine bu zulüm çarkına dur diyeceğiz ve birlikte değişterceğiz. Hakları gasp edilen işçiler olarak bu düzene mecbur değiliz. Daha adil, eşit, özgür bir dünyada yaşayabiliriz. Emek ve Özgürlük İttifakı bunun en güzel örneğidir. Artık sermaye partileri arasında tercih yapmaya mecbur değiliz.” Konuşmalardan sonra coşkulu kalabalık halaylarla mitingi sona erdirdi.

(Kaynak: Yeni Yaşam gazetesi ve AKSD gözlemi)

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar