Kara Yüzler Madride Yürüyor

İspanyada 23 Mayıstan beri grevde olan Maden İşçileri bu kez Başkent Madride yürüyor. Neo-Liberal kemer sıkma politikalarına karşı madenleri bırakmayan kara yüzler bu kez “kara yürüyüş” ile Madride ilerliyor. Maden işçilerin 11 Temmuz günü Madrid'de olacağı belirtiliyor.

İspanyada 23 Mayıstan beri grevde olan Maden İşçileri bu kez Başkent Madride yürüyor. Neo-Liberal kemer sıkma politikalarına karşı madenleri bırakmayan kara yüzler bu kez “kara yürüyüş” ile Madride ilerliyor. Maden işçilerin 11 Temmuz günü Madrid’de olacağı belirtiliyor.

Dünyada yaşanan krizin faturasının birkez daha emekçilere kesildiği düzende uzun süredir sıkıntılar yaşayan İspanya’da Neo-Liberal kemer sıkma politikalarının binlerce işçinin işsiz kalmasına neden olacağını bekleniyor. Avrupa Birliğinin dayattığı kemer sıkma politikalarına karşı çıkan maden işçileri günlerdir otoyol kesiyor, polise yönelik taşlı ve havai fişekli fiili savunma yapıyor. Günlerdir direnişini sürdüren maden işçileri kemer sıkma politikalarının geri çekilmesini talep ediyor.

İspanya hükümetinin madenlere verdiği yüzde 63 desteğin azalacağını belirten açıklamalara karşın işçiler Madrid’e yürümenin dışında madenlere çekilerek polislerle çatışmasını sürdürüyor.

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler