Kamu emekçileri greve çıktı

Bugün kamu emekçileri ‘ Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz Bütçeden Hakkımızı istiyoruz’ şiarıyla Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok ilde greve çıktı. 19-22 Aralık Katliamı, Maraş Katliamı ve KESK’li devrimci memurlara yapılan operasyonların yıl dönümünde aldığı grev kararıyla hafızaları tazeledi. Saat 11.30’da Çapa Tıp Fakültesi önünde toplanan sendikalar ve demokratik kurumlar iki ayrı koldan Beyazıt Meydanına […]

Bugün kamu emekçileri ‘ Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz Bütçeden Hakkımızı istiyoruz’ şiarıyla Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok ilde greve çıktı. 19-22 Aralık Katliamı, Maraş Katliamı ve KESK’li devrimci memurlara yapılan operasyonların yıl dönümünde aldığı grev kararıyla hafızaları tazeledi.

Saat 11.30’da Çapa Tıp Fakültesi önünde toplanan sendikalar ve demokratik kurumlar iki ayrı koldan Beyazıt Meydanına doğru yürüyüşe geçtiler. Yol boyunca AKP’ nin savaş politikalarına, yolsuzluklarına ve rüşvet skandallarına değinen kamu emekçileri, sık sık ‘Hırsızlık Babadan Oğullara Geçiyor, ‘Devrimci Memurlar Onurumuzdur’, ’Emekçiyiz Haklıyız Kazanacağız’ sloganları atıp ıslıklar çaldılar.

Bir müddet sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğünün önüne gelen kamu emekçileri  buraya ‘Hırsız Var’ dövizini astılar. Vatandaşların ilgisini çeken döviz alkışlarla karşılandı.

Kamu emekçileri greve çıktı

Beyazıt Meydanında ‘ Oğullara Değil, Emekçiye Bütçe Onlar Tepişe Tepişe Biz Direne Direne’ pankartıyla karşılanan kamu emekçileri, sloganlar eşliğinde Beyazıt Meydanına girdi. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul kamu emekçileri adına yaptığı konuşmada 19-22 Aralık Katliamına ve Maraş Katliamının hafızalardan silinmediğini belirtip, ‘ AKP iktidarının bütçesi savaş, rant ve yoksulluk bütçesidir. Biz kamu emekçileri bu savaş, talan ve yoksulluk bütçesini kabul etmediğimizi belirtmek için bugün sokaklardayız’ dedi.

Tombul’un ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu soygun ve talan düzeninde biletin emekçilere kesildiğini söyleyerek, ‘Yaşanan basit bir rant paylaşımı değildir. Biz bu dalaşın ne seyircisi olacağız, ne de bu dalaşa dahil olacağız. Biz sokakta yağma ve talan düzenine karşı emeğin temiz disipliniyle yürüyüşümüze devam edeceğiz onların kokuşmuş düzenini emekçiler mücedele ile yıkacaktır’ dedi.

‘İki gün önce bu hükümetin soygun düzenini gördük, bu iş daha yeni başlıyor’ diyen Türk Tabibleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen ‘Kokuşmuş düzenlerini dalaşlarıyla teşhir ettiler. İşimiz kolay ama daha yeni başlıyor. Çürümüş ve kokuşmuş düzenin yerine yenisini koymak için daha çok çalışmalıyız’ konuşmasını bitirdi.

TMOBB İl Koordinasyon Kurulu Üyesi Süleyman Solmaz ise yaptığı konuşmada, ‘ Eğilip Bükülmeden karanlığa karşı aydınlığı, şovenizme karşı barışı ve kardeşliği savunacağız. Karanlığa teslim olmayacağız’ diyerek TMMOB’a bağlı odaların yıllardan beri bu ülkede iktidarlara karşı onurlu bir mücadele verdiklerinin altını çizdi.

Konuşmalardan sonra kamu emekçileri halaylar çektiler.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar