KADINLAR KATLEDİLEN ÜÇ KÜRT KADIN SİYASETÇİYE SAHİP ÇIKTI

Paris’te gerçekleştirilen suikastte öldürülen üç kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için kadınlar bugün Fransa Konsolosluğu’na yürüdü. Öfkenin hakim olduğu eylemde kadınlar katledilen üç Kürt kadın siyasetçiye sahip çıktı.

kadinlar-paris-katliam-sakine-cansiz

Paris’te gerçekleştirilen suikastte öldürülen üç kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için kadınlar bugün Fransa Konsolosluğu’na yürüdü. Öfkenin hakim olduğu eylemde kadınlar katledilen üç Kürt kadın siyasetçiye sahip çıktı.

Demokratik Özgür Kadın Hareketinin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın İstiklal Caddesi boyunca ‘Hepimiz Sakineyiz, Hepimiz Leyla’, ‘Sakine, Fidan ve Leyla Yoldaş Ölümsüzdür’ sloganları attı, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in fotoğrafları taşıdı. Yürüyüşe BDP Milletvekilleri de katıldı.

Yürüyüş Fransa konsolosluğu önüne kadar sürdü. Kadınlar burada siyah bir çelenk bırakarak, Fransa’nın bu katliamı hemen aydınlatması ve sorumluları bulmasını talep etti. Bu saldırıların sadece üç kadına değil; Kürt halkının özgürlük mücadelesinin, kadınların mücadelesine bir saldırı olduğunu belirtildi.

AKP iktidarının ‘iç hesaplaşma’ söyleminin ise katliamın üzerine örtme çabasının bir ürünü olduğunu belirten kadınlar ‘Sonsuz acı duymaktayız, ancak acımız bizi öldürmeyecek, bileyecek. İradeleştirecek ve zafere ulaştıracaktır’ dedi.

‘KADINLARA VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNE YÖNELİK BİR SUİKASTTIR’

Demokratik Özgür Kadın Hareketi adına basın açıklamasını okuyan Güneş Duygu Koçak şunları söyledi: ‘Kürt özgürlük mücadelesi tarihinde, kadın önderliğinin eşsiz temsilcisi Sakine Cansız yoldaş, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez yoldaşlar alçakça bir saldırı sonucu Paris’te katledildiler. Sakine, Fidan ve Leyla Kürt özgürlük hareketinin olduğu kadar kadın özgürlük mücadelesinin de önemli direnişçileriydi. Dersim’in asi ve direnişçi tarihinin sembollerinden olan Sakine Cansız yoldaşımız, direnişin ne demek olduğunu az çok bilen herkesin mücadelesi önünde saygıyla eğildiği bir kadın yoldaşımızdı. Fidan Doğan ve Leyla Söylemez, kadın cins bilinciyle mücadele içinde yer alan yoldaşlarımızdı. Sakine, Fidan ve Leyla arkadaşlarımıza yönelik gerçekleşen suikast kadınlara ve özgürlük mücadelesine yönelik yapılmış bir suikasttır. Biz Kürt kadın hareketi olarak direnişinden beslendiğimiz Sakine yoldaşın şahadetinin özgürlüğümüzü rehberi  olacağı, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez yoldaşların anılarını yaşatacağımızın, kadın mücadelesini yükselteceğimizin sözünü veriyoruz.’

‘BARIŞ GİRİŞİMLERİNE YAPILMIŞ BİR SUİKASTTIR’

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in vahşice katledilmesinin sadece Kürt özgürlük mücadelesine değil, aynı zamanda bu ülkenin her şeyden çok ihtiyaç duyduğu barış girişimlerine yönelik bir suikast olduğunu belirten Koçak, ‘Kürt sorununun çözüm sürecinde devletin ve uluslararası güçlerin Kürt halkına nasıl bir çözüm dayattığı açıkça bellidir. ‘ Müzakerelerin yanında terörle mücadele de sürecek’ diyen katliamcı zihniyet, barışın öncüsü olarak kadınları katlederek, Kürt halkına ve kadın özgürlük mücadelesine gözdağı vereceğini düşünerek, kontra faaliyetlerini devam ettirmektedir. Yüz yıllık devlet politikasının göremediği, Kürt tarihinin uygulanan katliamlar tarihi olduğu kadar bu katliamlara karşı direnişin de tarihi olduğudur. Bu komplo AKP, Avrupa ve Fransa hükümetinin iradesinden bağımsız gelişmemiştir. Aksi durumu iddia edenler bu olayı hızlı aydınlatmalı, Kürt halkına hesap vermelidir’ dedi.

Emek.org.tr

kadinlar-paris-katliam-sakine-cansiz

kadinlar-paris-katliam-sakine-cansiz

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar