JES davasında Salihli halkı kazandı

Salihli Çevre Derneği üyeleri, dün yaptıkları basın açıklamasında Jeotermal Enerji Santrali kapasite artırımına ilişkin “ÇED Gerekli Değildir” kararına yönelik, idari mahkemenin aldığı iptal kararına sevindiklerini ve mücadeleyi bırakmayacaklarını açıkladı. Salihli-Yılmaz Mahallesi’ndeki sondaj kuyusunun kapasite artış projesine dair “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali istemi için Salihli Çevre Derneği tarafından Manisa 1.İdare Mahkemesine açılan davada kabul edilerek, […]

Salihli Çevre Derneği üyeleri, dün yaptıkları basın açıklamasında Jeotermal Enerji Santrali kapasite artırımına ilişkin “ÇED Gerekli Değildir” kararına yönelik, idari mahkemenin aldığı iptal kararına sevindiklerini ve mücadeleyi bırakmayacaklarını açıkladı.

Salihli-Yılmaz Mahallesi’ndeki sondaj kuyusunun kapasite artış projesine dair “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali istemi için Salihli Çevre Derneği tarafından Manisa 1.İdare Mahkemesine açılan davada kabul edilerek, kararın iptal edildiği öğrenildi.

Salihli Çevre Derneği Avukatlarından Avukat Seçil Ege Değerli yaptığı açıklamada: “Salihli Çevre Derneği tarafından Yılmaz Mahallesi Sıraağaçlar Mevkiinde bulunan Jeotermal Enerji Santralinin kapasite artış projesine yönelik Manisa Valiliği’nin “ÇED gerekli değildir” kararının iptali istemiyle açılan dava kabul edilip, karar iptal edildi. Sadece Yılmaz Mahallesi değil Salihli etrafına 200 tane kuyu açılması planlanmıştır. Bilim adamlarının çok net ortaya koyduğu gibi jeotermal elektrik santrallerinin çalışması sırasında doğaya, insana ve tüm canlılara çok yoğun bir etkisi olmaktadır. Her anlamda zararları ispatlanmıştır. Biz tüm Salihli için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Açmış olduğumuz davamız kabul edilmiş ve karar iptal edilmiştir”

Konuyla ilgili açıklama yapan Salihli Çevre Derneği Başkanı Zülal Kiraz, “Manisa 1. İdare Mahkemesi’nin 2018/1283 E. Sayılı dosyası kapsamında Salihli Çevre Derneği olarak, Manisa Valiliği’nin Yılmaz Mahallesindeki sondaj kuyusunun kapasite artış projesine dair 28/09/2018 tarihli ÇED Gerekli Değildir kararının iptali istemli olarak açmış olduğumuz davamız kabul edilmiş ve karar iptal edilmiştir. Açıklamadan anlaşılacağı gibi, Salihli Yılmaz mahallesindeki Jeotermal santralin, kapasite artırımına dair projesi için “ ÇED gerekli değildir. Kararına karşı açtığımız, 1. İdare Mahkemesindeki ilk davamız kabul edilmiştir. Bu konuda alınan karar, ebetteki Salihli Çevre Derneği olarak, bizleri mutlu etmiştir“ dedi.  Kiraz açıklamasında “ Verimli tarım alanları üzerine kurulmak istenen jeotermal santraller il bölge halkının geleceğiüzerine oynanan oyunlara izin vermeyeceğiz. Bu konuda asıl sorumluların Çevre ve Şehircilik bakanlığı ve bakanlığa bağlı Manisa il müdürlüğü olduğunu söylemek istiyoruz. Kendilerine buradan sesleniyoruz. Bölge halkının sağlığından sizler sorumlusunuz. Vakit çok geç olmadan, insanların sağlığı ve gelecekleri üzerinde akıl dışı uygulamalara engel olun. Hukuksal ve bilimsel temellere dayanmaksızın yapılan uygulamalardan bu halk zarar görecektir. Biz bölgede yaptığımız çalışmalarda, Alaşehir, Germencik, Buharkent ve Aydın’da  tarım ürünlerinin zarar gördüğünü, bağların kuruduğunu, verimin düşüğünü ürünlerin kurutulmasında sorunlar olduğunu, ihracattan geri dönüşler yaşandığını gördük, öğrendik, şahit olduk, mağdurlar ile konuştuk. Bu konuda kararlılığımız ve mücadelemiz bizi destekleyenlerle güç kazanarak artacaktır.” Dedi.

Düzenlenen basın açıklamasına Salihli Çevre Derneği üyeleri ile birlikte Mimarlar Odası Salihli temsilcisi Koray Kaplan katıldı. (kaynak GelişenSalihli gazetesi)

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar