İzmir’de römorkör yan yattı: 10 kişi hayatını kaybetti

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bakım yapıldıktan sonra denize indirilmek istenen römorkör yan yattı. 10 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı. İzmir ‘in Karşıyaka ilçesindeki askeri tersanede meydana gelen kazada hayatını kaybeden 3 personele hala ulaşılamadığı bildirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Alaybey Tersanesi’nde bakımı yapıldıktan sonra denize indirilen “TCG Değirmendere” römorkörünün yan yatması sonucu meydana gelen kazanın […]

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bakım yapıldıktan sonra denize indirilmek istenen römorkör yan yattı. 10 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı.

İzmir ‘in Karşıyaka ilçesindeki askeri tersanede meydana gelen kazada hayatını kaybeden 3 personele hala ulaşılamadığı bildirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Alaybey Tersanesi’nde bakımı yapıldıktan sonra denize indirilen “TCG Değirmendere” römorkörünün yan yatması sonucu meydana gelen kazanın ardından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 7 er, bir astsubay ve 2 işçinin hayatını kaybettiği, 17 personelin ise yaralı olarak kurtarıldığı kazada 3 personele hala ulaşılamadı. Tersaneye birçok cenaze aracının giriş yaptığı görüldü.
Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, İzmir Tersanesi’nde havuzda bakımda olan TCG Değirmendere römorkörünün dalış esnasında henüz bilinmeyen bir nedenle sağ tarafa yan yatmak suretiyle alabora olduğu belirtildi.

Açıklamada, olayda, 10 kişinin hayatını kaybettiği, 17 kişinin yaralı olarak kurtarıldığı ifade edilerek yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Olayla ilgili adli ve idari tahkikata başlatıldı.

Kazanın ardından tersaneye gelerek yürütülen çalışmaları yerinde takip eden ve olayla ilgili bilgi alan İzmir Valisi Mustafa Toprak, römorkör kazasında gemi içerisinde bulunduğu bilinen 8’i asker 2’si sivil işçi olmak üzere 10 kişinin cesedine ulaşıldığını ve çıkarıldığını bildirdi.

Vali Toprak, olayla ilgili askeri savcılığın incelemesinin sürdüğünü, ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun da tersaneye gelerek, olayla ilgili bilgi aldığını bildirdi.

“Römorkörü kaldıracak vinç de bakım için sıra bekliyormuş”

Öte yandan, İzmir Tersanesi’nde yan yatan römorkörün kaldırılması için gönderilen yüzer vincin, bir süreden beri aynı tersanede bakım için sıra beklediği iddia edildi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar