İzmir’de gezi direnişçilerinin mahkemesi görüldü

Gezi Parkı eylemelerine katıldıkları gerekçesiyle İzmir’de 3. Dalga operasyonuyla 5 Temmuz sabahı evleri basılarak tutuklanan Gezi Direnişçilerinin 20 Kasım’da Bayraklı Adliyesinde ilk duruşmaları görüldü. Sabahın erken saatlerinde Bayraklı Adliyesi önünde toplanan tutuklu direnişçilerin yakınları, yoldaşları ve arkadaşları saat 09.30’da bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Emek ve Özgürlük Cephesi ve Halk Cephesi tarafından ortak yapılan açıklamada, Gezi […]

Gezi Parkı eylemelerine katıldıkları gerekçesiyle İzmir’de 3. Dalga operasyonuyla 5 Temmuz sabahı evleri basılarak tutuklanan Gezi Direnişçilerinin 20 Kasım’da Bayraklı Adliyesinde ilk duruşmaları görüldü.

Sabahın erken saatlerinde Bayraklı Adliyesi önünde toplanan tutuklu direnişçilerin yakınları, yoldaşları ve arkadaşları saat 09.30’da bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Emek ve Özgürlük Cephesi ve Halk Cephesi tarafından ortak yapılan açıklamada, Gezi direnişinin meşruluğu vurgulanarak, direnişin yargılanamaz olduğu belirtildi.

izmir-dava-1Eylemde sık sık ”Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük”, ”Gezi Direnişi Yargılanamaz”, ”Gezi Tutsakları Onurumuzdur”, ”Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur”, ”Devrimci İrade Teslim Alınamaz” sloganlarını haykırdı.

Gezi Tutsak Aileleri ve İzmir Dayanışması’nın destek verdiği basın açıklamasının ardından duruşma salonuna girildi. Polislerin ortamı germek için uyguladığı tacizleri muhatap almayan kitle tüm tacizleri boşa çıkardı. 2 saat sonrasında duruşmaya ara veren hakim, aralarında 2 Barikat okurunun bulunduğu 3 direnişçinin tutukluluk hallerinin devamına ve 2. duruşmanın 13 Şubat 2013’e ertelenmesine karar verdi. Karar sloganlarla protesto edildi.

Öğleden sonra başlayan ve 5’i tutuklu 1’i tutuksuz 6 Gezi Direnişçisinin duruşmasında da aynı karar verildi ve dava 13 Şubat 2013’e ertelendi. Adliye önünde duruşmaya destek veren kitle ile çevik kuvvet arasında gergin anlar yaşandı. Kararı atılan sloganlarla protesto eden kitle toplu şekilde adliye önünden ayrıldı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar