İzmir’de Genel-İş üyesi 10 bin belediye işçisi greve çıkıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İZELMAN ve İZENERJİ ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Genel-İş üyesi 10 bin işçi 26 Temmuz Cuma günü greve çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketleri İZELMAN ve İZENERJİ’de Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmeleri süreci tıkandı. Zam konusunda anlaşılamayan görüşmelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi İZENERJİ’de yüzde […]

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İZELMAN ve İZENERJİ ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Genel-İş üyesi 10 bin işçi 26 Temmuz Cuma günü greve çıkıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketleri İZELMAN ve İZENERJİ’de Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmeleri süreci tıkandı. Zam konusunda anlaşılamayan görüşmelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi İZENERJİ’de yüzde 8, İZELMAN’da kademeli olarak yüzde 8, 10 ve 12 öneriyordu.

 

12 Haziran ve 18 Haziran’da grev kararı asıldı

Konuyla ilgili Emek.org.tr muhabirine konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi ve İzmir Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Memiş Sarı, Ocak ayında başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin 7,5 aydır sürdüğünü ve 12 Haziran ve 18 Haziran’da İZELMAN ve İZENERJİ’de grev kararını astıklarını belirtti ve şunları söyledi: “O günden sonra tüm görüşmelerimizi en hızlı şekilde masa başında bitmesi konusunda bütün gayretimizi sürdürdük. Ama geldiğimiz son aşamada İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin bize yapmış olduğu zam teklifleri hem enflasyona eşit değerde hem de altında kaldı. Bizim kademeli çalışan arkadaşlarımız var. Bir kişi 100 lira alıyorken diğer kişi 60 lira alıyor. Aralardaki farkların kapanması konusundaki ısrarımız karşılık bulmadı. 26 Temmuz’da aldığımız grev kararına dünkü görüşmelerin tıkanmasıyla birlikte son 2 günümüzü grev hazırlıklarıyla geçiriyoruz.”

‘Grevi hayata geçireceğiz’

Dün yapılan görüşmelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi yetkililerinin 10 gün önce verdikleri 8, 10 ve 12’lik teklifin aynısını önermesi üzerine konuşacak bir şey kalmadığını ifade eden Sarı, “Biz iki saat grev yapıyoruz, İzmir’de hayat duruyor. Yarım gün iş bırakıyoruz, hayat duruyor. Biz greve çıktığımızda hayat tamamıyla duracak. Bu uyarıları dikkate almayanlar, önlemini almak zorundaydı. Ve toplu sözleşmeyi iş barışı içerisinde masada bitirmek gayreti ve çabası içinde olmalıydılar. Ama biz elimizden gelen bütün gayreti gösterdik. Bize en son görüştüğümüzde de yine ’10 gün önce kademeli olarak verdiğimiz 8, 10, 12’lik teklif geçerliliğini koruyor’ dediklerinde artık konuşacak bir şey kalmamıştır. Bizde bu grevi hayata geçireceğiz. Önümüzdeki Cuma günü sabah saat 04:00’de İzmir’de 10 bin üyemizle hayatı durduracağımızı söylüyoruz.” dedi.

Uyarı eylemleri yapmışlardı

İşçiler daha önce 12 Temmuz’da oturma eylemi, 16 Temmuz’da iki saatlik iş durdurma ve 19 Temmuz’da üç saatlik iş bırakma eylemi yapmıştı. 19 Temmuz’da yapılan iş bırakma uyarı eyleminde 985 otobüs sefere çıkmamış, İZULAŞ’a ait 293 aracın yetersiz kalması nedeniyle toplu taşımada büyük aksaklıklar yaşanmıştı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar