İzmir’de 19 Aralık katliamı protestoları

19 Aralık katliamı yıl dönümünde İzmir’de üç ayrı eylem düzenlendi. Eylemlerde 19 Aralık katliamı protesto edilirken, devrimci tutsakların iradesi ve direnişine dikkat çekildi. Saat 13:00’da Buca Cezaevi önünde İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen eylemde 19 Aralık’ın tarihçesine değinilerek, günümüzde 163’ü ağır 544 hasta tutsağın var olduğuna dikkat çekildi. Cezaevi kapısına karanfillerin bırakıldı. […]

19 Aralık katliamı yıl dönümünde İzmir’de üç ayrı eylem düzenlendi. Eylemlerde 19 Aralık katliamı protesto edilirken, devrimci tutsakların iradesi ve direnişine dikkat çekildi.

Saat 13:00’da Buca Cezaevi önünde İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen eylemde 19 Aralık’ın tarihçesine değinilerek, günümüzde 163’ü ağır 544 hasta tutsağın var olduğuna dikkat çekildi. Cezaevi kapısına karanfillerin bırakıldı.

Bir diğer eylem ise Emek ve Özgürlük Cephesi’nin (EÖC) çağrısıyla ile birçok devrimci kurum birlikte Karşıyaka’da yürüyüş düzenledi. 18:30’da Karşıyaka İzban önünde başlayan yürüyüşte yol boyunca “Yaşasın 19 Aralık Direnişimiz!”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganlarıyla birlikte 19 Aralık katliamı süreci, faşist saldırganlık ve cezaevlerinde süren tecrit ve bası politikaları anlatan konuşmalar yapıldı. Yapılan basın açıklamasonda, bu ülkenin zindanlarında tarihin tanık olduğu en alçakça saldırılardan birinin yaşandığı belirtilerek, devletin 20 hapishaneye “Hayata Dönüş” operasyonu adı altında 10 bini aşkın ölüm mangası, 20 bini aşkın gaz bombası, skorsky helikopter, kimyasal gaz bombalarıyla saldırdığına dikkat çekildi.

Açıklamada şunlara değinildi; Katliamın üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen bu katliamda emirleri verenlerin ve bizzat katılanların korunup kollanması,yaşanan saldırının egemenlerin tam bir mutabakatı ifade ettiğini göstermektedir. Bu katliam yaşanırken Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Ali Suat Ertosun a devlet üstün hizmet madalyası veren AKP hükümeti de bu mutabakata dahil olduğunu göstermektedir.Çünkü değişen sadece sistemin bekçileridir.Egemen faşist zihniyet, halka dönük saldırılarla devlet terörü estirmeye devam ediyor. Ülkemizde katliama ‘’Hayata Dönüş’’ diyecek kadar alçaklaşan düzen, bugün işçiler, Kürtler, ezilen tüm halklar her gün devletin saldırısına uğrarken demokrasi söylemi, AKP iktidarının riyakarlığında cisimleşmiştir. Sömürü ve zulüm düzeni AKP eliyle neo-liberal politikalarla sömürüyü derinleştirmiştir. Özgürlük, adalet ve demokrasi söylemini dilinden düşürmeyen AKP her alanda gericilik ve faşizmi kurumsallaştırdı. Bir yandan emperyalizme uşaklık ortadoğu halkları için açık saldırganlığa dönüştü.Öte yandan işçi sınıfı ve halkların talepleri karşısında siyasal gericilikte ısrar etti.G      ezi ve Haziran direnişi ise, tüm bunların açığa çıktığı bir süreç oldu. Direniş sürecinde insanlarımız katledildi,yaralandı yüzlercesi tutuklanarak F Tiplerine gönderildi.Bugün F Tipi cezaevlerinde tutulan binlerce siyasi ve yutsever tutsak hücre ve tecrit koşullarında tutuluyor. Faşizmin zindanlarında 163’ü ağır olmak üzere 544 hasta tutsak sessiz sedasız ölüme terkedilmek isteniyor.Tecrit ve tretman politikaları F Tipi cezaevlerinde yeni baskı aygıtlarıyla sürüyor. Tecrit içinde tecriti yaşayan tutsaklar her geçen gün keyfi uygulamalar ve baskılarla karşı karşıya kalmaktadır.Devrim ve sosyalizm mücadelemizin onuru olan şehitlerimizin canı pahasına direnmenin ve mücadele etmenin, kazanmak için tek çıkar yol olduğunu anlatmaya devam ediyorlar.F Tiplerinin hayata geçirilmesine 19 Aralık katliamında ve ölüm orucunda devrimci tutsakların yaşamlarını yitirmesine rağmen direniş kazandı,irade ve cüret kazandı ve devrim mücadelesi F Tiplerinde günden güne büyüdü.19 Aralık katliamını unutmadığımızı,unutturmayacağımızı zindanlardaki devrimci tutsakların yalnız olmadığını tutsakların onurumuz olduğunu bir kez daha haykırıyoruz!.

Açıklama 21 Aralık Cumartesi günü saat 19.30 da Çiğli-Güzeltepe mahallesinde yapılacak olan 19 Aralık anma yürüşünün duyurusuyla son buldu.EÖC-Alınteri-Prtizan-BDSP-EHP-Devrimci Hareket in öregütlediği eyleme ESP-KÖZ-TKP1920,Kaldıraç,İzmir Hareket Tiyatrosu ve DHF de destek verdi.

Ayrıca saat 12:30’da Buca Cezaevi önünde Halk Cephesi üyeleri tarafından bir eylem gerçekleştirildi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar