İzmir’de 13 direnişçi tutuklandı!

5 Temmuz sabahı İzmir’de yapılan polis baskınları sonucu gözaltına alınan ve aralarında Emek ve Özgürlük Cephelilerin de bulunduğu 15 direnişçiden 13’ü mahkeme tarafınca tutuklanarak cezaevine gönderildi. Alınteri, BDSP, Devrimci Hareket, EÖC, Halk Cephesi ve Partizan’ın örgütlediği eylem için saat 18.30’da tutuklu aile ve yakınları da Konak YKM önünde biraraya geldiler. Burada, tutuklanan devrimcilerin isimleri ile […]

5 Temmuz sabahı İzmir’de yapılan polis baskınları sonucu gözaltına alınan ve aralarında Emek ve Özgürlük Cephelilerin de bulunduğu 15 direnişçiden 13’ü mahkeme tarafınca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Alınteri, BDSP, Devrimci Hareket, EÖC, Halk Cephesi ve Partizan’ın örgütlediği eylem için saat 18.30’da tutuklu aile ve yakınları da Konak YKM önünde biraraya geldiler. Burada, tutuklanan devrimcilerin isimleri ile birlikte özgürlük talebinin yazıldığı dövizlerle eylem başlatıldı. “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” yazılı özalitin açıldığı eylemde sık sık “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!”, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz!”, “Devrimci irade teslim alınamaz!”, “Mustafa Ali onurumuzdur!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!”, ”Katil devlet hesap verecek!”, ”Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” sloganları gür bir şekilde atıldı. Kortejlerin oluşturulmasıyla birlikte Konak Meydanı’ndaki Hükümet Konağı önüne kadar yürüyüş yapıldı.

Yürüyüş boyunca yapılan ajitasyon konuşmalarında tutsakları sahiplenme ve dayanışmayı büyütme çağrısı yükseltildi. Aynı zamanda, dün Taksim’deki eylemde polisin hedef gözeterek gaz bombasıyla vurduğu Mustafa Ali’ye de destek sunuldu.

Hükümet Konağı’na gelindiğinde ortak basın metninin okunmasına geçildi. Basın açıklamasında tutuklama terörü teşhir edilerek bu saldırının mücadeleyi engelleyemeyeceği belirtildi. Yanısıra, dün Taksim’deki direnişte yaralanan Mustafa Ali Tombul’un hesabının sorulacağı vurgulandı.

Basın açıklamasının ardından Taksim Dayanışması’nın yayınladığı açıklama okunduktan sonra eylem bitirildi.

Basın açıklamasına ESP ve DHF de destek verdi.

Kızıl Bayrak’tan yararlanılmıştır.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar