İzmir direnişi: Polis terörü son bulsun, gözaltılar serbest bırakılsın!

İzmir’de sabah yapılan polis baskınında çadırların sökülmesinin ardından direniş devam ediyor. Bugün saat 18:00’da Gündoğdu Dayanışma Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen yurttaşlar Basmane Meydanı’nda bulunan AKP Konak İlçe Başkanlığına yürüdü. Gündoğdu Dayanışma Platformu bileşenleri yanı sıra Emek ve Özgürlük Cephesi’nin de destek verdiği eylemde “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, […]

İzmir’de sabah yapılan polis baskınında çadırların sökülmesinin ardından direniş devam ediyor. Bugün saat 18:00’da Gündoğdu Dayanışma Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen yurttaşlar Basmane Meydanı’nda bulunan AKP Konak İlçe Başkanlığına yürüdü.

Gündoğdu Dayanışma Platformu bileşenleri yanı sıra Emek ve Özgürlük Cephesi’nin de destek verdiği eylemde “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, ”Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından Basmane Meydanı’nda bir saatlik oturma eylemi yapıldı. Okunan basın açıklamasında sabah yapılan polis baskınına dikkat çekilerek, “Dünden bu yana Ankara, Eskişehir, Mersin de direnişçilere saldıran devlet bu tavrını İzmir’de de sürdürdü. Hepinizin bildiği gibi günlerdir Gezi Parkı Direnişini desteklemek, Türkiye’nin dört bir yanından haykırılan özgürlük çığlığına ses katmak için çadırlarımızla Gündoğdu Meydanı’ndaydık. Ancak bu sabah saatlerinde günlerdir demokratik haklarını kullanarak çadırlarda bulunan direnişçilere sabah 06:30 civarında polis saldırısı oldu.” dendi.

Polisin çadırları kaldırın uyarısına rağmen hiçbir görüşme yapmamasına dikkat çekilen açıklamada, ”direnişçiler polis saldırısını püskürtmek için insan zinciri oluşturdular. Kol Kola girmiş direnişçileri iteleyip hırpalayan, karga tulumba gözaltına alan emniyet güçleri ne yazık ki bir kez daha İzmir’de hukuku hiçe saydı, halkın anayasal haklarına saldırdı, halkın sözünü söylemesinden korktu, çadırlardan korktu, insanların dayanışmasından korktu” dendi.

 “Sahte delillere, karalama kampanyalarına son!”

Polis saldırısında gözaltına alının 48 kişiden 4’ünün evi basıldı. Özgür Gelecek okuru 2 kişi evlerinden gözaltına alındı. Direnişçilerin telefonları, bilgisayarları ve kişisel eşyaları polis tarafından yağlamandı.

Direnişçilerin elinde sopa bile olmadığı ifade edilen basın açıklamasında, “Polis saldırısı karşısında bırakalım sopayı, sapanı ellerinde hiçbir şey olmayan direnişçilerin çadırlarına kimliği belirsiz kişiler tarafından sapan, havai fişek ve demir bilye konularak direnişçiler ötekileştirilmeye, karalanmaya çalışılıyor. 34 arkadaşımız gösteriye muhalefetten, 14 arkadaşımız ise örgüt üyeliği suçlamasıyla şuan gözaltındalar” dendi

“Gözaltılar serbest bırakılsın”

Sabah saatlerinde polis tarafından yapılan gözaltılara dikkat çekilerek “İçi boş delillerle örgüt üyeliği suçlamalarıyla hukuksuz bir şekilde tutulan arkadaşlarımız da başta olmak üzere gözaltındaki tüm arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın, Başta İzmir’de olmak üzere dört bir yanda sürdürülen polis terörü son bulsun” dendi.

Eylem gözaltında alınan direnişçilerin sabah saat 09:00’da çıkarılacakları mahkemeye katılım çağrısı ile son buldu. Direnişçiler sloganlar eşliğinde Gündoğdu alanına geri döndü. Alanda geç saatlere kadar eylemlilik kararı devam ediyor.

Emek.org.tr / İzmirdiren-izmir-gundogdu-dayanisma-platformu-1

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar