İZBAN işçisi karın doyuracak ücret almak için greve çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ortak şirketi İZBAN’da sendika ile yapılan toplu iş görüşmesinde uzlaşma çıkmayınca, Demiryol-İş sendikasında örgütlü İZBAN işçileri  greve çıktı.    İZBAN emekçileri enflasyon altında ezilen ve açlık sınırına yakın kalan ücretlerinin artmasını istiyor. İşçiler karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar. İşçiler ve sendika işvereni grev kırıcılıkla suçlayarak […]

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ortak şirketi İZBAN’da sendika ile yapılan toplu iş görüşmesinde uzlaşma çıkmayınca, Demiryol-İş sendikasında örgütlü İZBAN işçileri  greve çıktı.

  

İZBAN emekçileri enflasyon altında ezilen ve açlık sınırına yakın kalan ücretlerinin artmasını istiyor. İşçiler karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar.

İşçiler ve sendika işvereni grev kırıcılıkla suçlayarak yasanın çiğnendiğine dikkat çekiyor. İZBAN yönetimi, yasalarda suç olarak tanımlanan “grev kırıcılığına” başvurdu. İZBAN işvereni, sendika üyesi olmayan ve en yüksek ücretleri alan yedi makinistle, Çiğli-Havalimanı arasında 24 dakikada bir tren seferi gerçekleştirdi.

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz yaptıkları eylem ve basın açıklaması konuşmasında grev nedenlerini dile getirirken,  işverenin grev kırıcı tutumunu da kınadı.

Ervüz açıklamasında şunları söyledi.

“Ülkemizin önde gelen ekonomi uzmanlarının enflasyon beklentilerinin yüzde 30ları aştığı, kredi faizlerinin yüzde 35’lere dayandığı ortamda üyelerimizin karınlarını doyurmaya dahi yetmeyecek 1850 TL-2500 TL aralığındaki ücretlerle çalışmalarına rıza göstermeyeceğimizi tüm kamuoyunca bilinmesini isteriz. Bizim bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildir. Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da temsil ettiği üyelerinin haklarını korumak ve geliştirmek için gereken ne varsa yapmaktan kaçınmayacaktır. Geçinebilecek bir ücret almak için yasal hakkımız olan grev süresince arkadaşlarımızın ücret alamayacaklarının, grevin bir anlamda işsizlik olduğunu ve hiç istemediğimiz halde açlık sınırının altında ücret teklif eden işverenimiz tarafından grev yapmaya zorlandığımızın herkes tarafından bilinmesini isteriz. Biz Demiryol İş Sendikası olarak grev seven bir sendika değiliz. 70 yıla yakın geçmişimizde yaşadığımız onca zorluğa ve krizlere rağmen 3 kez grev yapmak zorunda kaldık. İZBAN çalışanları karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar. Hiç kimse işsizliği, ücret almadan yaşamayı başka türlü göze almaz. Biz yaratılmasında en büyük paydaya sahip olduğumuz zenginlikten hal ettiğimiz payı istiyoruz. Bu bağlamda, Demiryol İş Sendikası olarak yasal ve sosyal sorumluluklarımız gereğince almış olduğumuz grev kararını bugünden itibaren uygulamaya başlamış bulunuyoruz. Emek, ekmek ve hak mücadelemizin herkes için hayırlı olmasını dileriz.”

“Taşeronun eliyle grev kırıcılığı yapmak istiyorlar”

Ervüz, İZBAN tarafından grev kırma amacıyla yaptığı 24 dakikalık aralıklarla belli saatlerde seferler düzenlenmesini de eleştirerek şunları söyledi

“Bizim yaptığımız 269 sefere karşılık şu an 4 set ile 24 sefer düzenlemesi planlanmış. Ancak bu seferlerin yapılabilme şansı uzun vadeli değil. Yapamazlar. Bakım isteyecek, yolcu yoğunluğu olacak. Şu an makinist arkadaş Şirinyer istasyonunda kapıları kapatamıyor, kola güç gelmeyince hareket edemiyor. Bunun fazla yürüme şansı yok ama işveren her zaman olduğu gibi işverenliğini yapacak. Bizlere el uzatmak yerine taşeronun eliyle grev kırıcılığı yapmak istiyorlar. Bunu başarma şansları yok. İZBAN işçi kararlı dirençli. İZBAN işçisi bu işi sonuna kadar götürecek. Kazanan İZBAN işçisi olsun.”

Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım “Asgari ücreti bir tık üstünde çalışıyorsunuz. Biz insanları mağdur etmekten yana olmadığımızı defalarca dile getirdik. Ama gün geldi çattı. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.” dedi

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler