İŞVEREN TEDBİR ALMADI, TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRDİ! İŞTE İŞ CİNAYETİ!

Can güvenliği konusunda ölüme yol açan ihmaller devam ediyor. Özellikle işçilerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Riskli gördükleri anlarda çalışmayarak ve tedbir aldırtarak, güvenli çalışma ortamı sağlayabilirler

Nizipoğlulları inşaat iş cinayeti

GÜVENLİK TEDBİRİ ALINMADI, BİR İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ.

Can güvenliği konusunda ölüme yol açan ihmaller devam ediyor. Özellikle işçilerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Riskli gördükleri anlarda çalışmayarak ve tedbir aldırtarak, güvenli çalışma ortamı sağlayabilirler.

Evren Yelli isimli inşaat işçisi, inşaatta güvenlik tedbiri alınmadığı için gerçekleşen kazada hayatını kaybetti. İşçiler, inşaat sahiplerini güvenlik önlemi konusunda duyarsız kalmakla suçluyor.

16.11.2012 Cuma günü saat 15.00 sularında, İstanbul -Topkapı/Cevizlibağ mevkiinde, Tercüman Siteleri bitişiğindeki Niziplioğulları inşaat şirketine ait OTEL İnşaatında yaşanan iş kazası, işçi E.Y.’nin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.

İnşaatta ölümle biten kazadan sonra şantiye şefinin gözaltın alındığı bildiriliyor. İnşaatın sahibi olan Niziplioğlu firmasının sahipleri, kendilerine durum bildirilmesine rağmen kaza sonrasında ortalıkta gözükmedi.

Tanık olan işçilerin anlatımlarından özetle, olay şöyle gerçekleşiyor. İnşaatın yaklaşık 25 metre derinlikteki zemininde çalışırken, vinç operatörünün aşağıda -görme mesafesinin dışında bulunan- işçi E.Y yi görmeden, yukarıda bulunan vinç kafesini serbest bırakmış. Hızla üzerine gelen kafesi fark etmeyen ve kafes altında kalarak ezilen işçi o an hayatını kaybediyor.

Bir gözcü işçinin orada bulunması halinde kazanın önleneceği, işçiler tarafından söylenmektedir.

Talep edilen gözcü veya denetçinin, şirkete çok maliyeti olmadığını; ancak bunun dahi işveren tarafından önemsenmediğini  “para gitmesin iş bitsin” anlayışıyla acele acele iş yaptırıldığını belirten işçiler ve ölen işçinin yakınları, inşaat sahiplerinin ihmalleri sonucu E.Y kaybettiklerini söylediler.

İnşaatta iş emniyetinin sağlanmadığını, birçok kez uyarmalarına rağmen inşaat sahipleri tarafından can güvenliği tedbirinin gerçekleştirilmediğini; bu durumun dahi kontrol edilmediğini anlatan işçiler, gözaltına alınan şantiye şefi Hakan Ekici, inşaat sahibi temsilcisi İsmail Niziplioğlu ve inşaat sahiplerinden savcılıkta şikayetçi olacaklarını ve cezalandırılmasını isteyeceklerini de belirttiler.

Emek.org.tr

Nizipoğlulları inşaat iş cinayeti

Nizipoğulları inşaat iş cinayeti

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar