İSTANBUL’DA GÖKTEN GAZ YAĞDI – AÇLIK GREVLERİ HALK DİRENİŞİYLE DESTEKLENİYOR, POLİS SALDIRIYOR

Birçok cezaevinde PKK ve KCK davaları siyasi tutuklu ve hükümlüleri tarafından sürdürülen ve 49. gününde bulunan Açlık Grevi eylemlerine ve taleplerine destek amacıyla gösteriler düzenlendi. Halk,  AKP İstanbul İl başkanlığı binasına yürümek istedi

Okmeydanı 30 Ekim Topyekun Direniş Çatışma Hayat Durdu

Birçok cezaevinde PKK ve KCK davaları siyasi tutuklu ve hükümlüleri tarafından sürdürülen ve 49. gününde bulunan Açlık Grevi eylemlerine ve taleplerine destek amacıyla gösteriler düzenlendi. Halk,  AKP İstanbul İl başkanlığı binasına yürümek istedi.

Okmeydanı semtinde destek çadırı polis tarafından yıkıldı.

Açlık Grevindekilere ve yürüyüş için toplananlara, polis tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz bombalarıyla saldırdı. Çıkan sokak çatışmalarında onlarca kişi yaralandı ve yüz kadar kişi gözaltına alındı.

Cezaevlerindeki siyasi tutuklu ve hükümlülerin sürdürdüğü açlık grevi (30 Ekim 2012 itibariyle) 49 gününde, birçok şehirde ve ilçede halk gösterileri yapıldı, işyerlerinde kepenkler indirildi, öğrenciler okullarını boykot etti.

Birçok kentte yoğun katılımlarla yapılan halk gösterileri, tutukluların siyasi taleplerinin halk kitleleri tarafından benimsendiği ve savunulduğu, demokratik siyasal taleplerin karşılanması gerektiğine yönelik kararlı tutum bir kez daha gösterilmiş oldu.

 Destek amaçlı kurulan çadırlara polisin gazlı coplu şiddetli saldırısı, Okmeydanı’nda da devam etti. Çadırda bulunan tutuklu yakınları aileler ve destekleyen eylemciler yoğun gaz saldırısına uğradı ve polisin uyguladığı tazyikli su ve coplu saldırılar sonucu yaralanmalar gerçekleşti.

Birçok kentte yaralıların hastanelerde tedavi gördüğü ve gözaltı olaylarının yaşandığı bildirilmektedir.

HDK ve BDP nin ortaklaşa düzenlediği, KESK başta olmak üzere birçok demokratik ve devrimci kurumun desteklediği direniş ve gösteriler,“ Topyekün Direniş” sloganıyla birçok kentte etkili olmuştur. Diyarbakır, Adana, Hakkari, Mardin, Batman, Şırnak, Hatay, Ankara, Antalya illerinde ve ilçelerinde direniş çadırları kurulması yanı sıra gösteriler ve kepenk kapatma olayları yaşanmıştır.

Tüm eylemlerde tutukluların açlık grevi taleplerinin kabul edilmesi, hükümetin demokratik talepleri karşılaması ve karşılanıncaya kadar da direnişlerin sürdürüleceği mesajları verilmiştir.

İstanbul’da 30 Ekim günü 34 ilçede destek çadırlarının olduğu ve olmadığı yelerde gösteriler düzenlenmiştir.  Öğle saatlerinde İstanbul-Okmeydanı semtinde direniş çadırında toplanma ve buradan AKP İl başkanlığına yürüme planı polisin ve sivil faşist güçlerin yoğun saldırısıyla engellenmiştir. Polisin göz yaşartıcı gaz saldırısıyla çadır sökülerek tahrip edilmiş, içinde bulunan tutuklu yakını anneler gazlardan etkilenerek zarar görmüşlerdir. Semtte ve başka semtlerde de süren çatışmalarda Onlarca eylemci yaralanmış ve gözaltına alınmıştır.

İHD İstanbul şubesinden alınan bilgiye göre iki kişi sivil faşistlerin bıçaklı saldırısı sonucu yaralanmış, polisin saldırılarıyla da yüzün üzerinde gözaltı ve onlarca yaralının hastanelerde tedavi gördüğü anlaşılmıştır. İHD deki bilgiye göre akşam saatleri itibariyle resmi olarak 20 gözaltı tespit edilmiştir.

Okmeydanı semti dışında İstanbul Taksim-Tarlabaşı ve Kasımpaşa-Dolapdere semtleri ana caddelerinde ve ara sokaklarında polislerle gösterici grupları arasında ki çatışmalar birkaç saat sürmüş, gerginlikler akşam saatlerinde de yaşanmıştır. Bazı semtlere belediye otobüs seferlerini yapılmadığı da gözlemlenmiştir.

Aynı gün saat 18.30 da Cezaevleri İzleme Komisyonu ve destekleyen kurumların temsilcileri bir basın açıklaması yaparak AKP hükümetini uyarmışlardır. İstanbul – Mecidiyeköy’de  AKP ilçe binası önündeki basın açıklamasında açlık grevindeki tutsakların, açlık grevinde 49 gün itibariyle kalıcı hastalıklar ve ölümlerle karşı karşıya oldukları, AKP hükümetinin taleplere yanıt vermesi gerektiğini, sorunların çözümü için gerekli adımların atılması gerektiğini vurgulanarak açıklandı. 

Emek.org.tr

Okmeydanı 30 Ekim Topyekun Direniş Çatışma Hayat Durdu

Okmeydanı 30 Ekim Topyekun Direniş Çatışma Hayat Durdu

Okmeydanı 30 Ekim Topyekun Direniş Çatışma Hayat Durdu

Okmeydanı 30 Ekim Topyekun Direniş Çatışma Hayat Durdu

Okmeydanı 30 Ekim Topyekun Direniş Çatışma Hayat Durdu

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar