İstanbul Berkin’i uğurladı (dakika dakika)

Gezi Parkı direnişi sırasında polisin yakın mesafen açtığı ateş sonucu biber gazı fişeği ile başından yaralanan 15 yaşındaki Berkin Elvan, 269 gün sürdürdüğü yaşam mücadelesini sonlandırdı. 11 Mart günü sabah saatlerinde kaybettiğimiz Berkin  Elvan için ülkenin dört bir yanında yüz binlerce insan sokağa çıktı. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere, ‘vur emrini ben verdim’ […]

Gezi Parkı direnişi sırasında polisin yakın mesafen açtığı ateş sonucu biber gazı fişeği ile başından yaralanan 15 yaşındaki Berkin Elvan, 269 gün sürdürdüğü yaşam mücadelesini sonlandırdı. 11 Mart günü sabah saatlerinde kaybettiğimiz Berkin  Elvan için ülkenin dört bir yanında yüz binlerce insan sokağa çıktı. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere, ‘vur emrini ben verdim’ şeklinde açıklama yapan Erdoğan’a tepki gösteren milyonlara polis sert biçimde saldırdı. Çok sayıda insan yaralandı ve gözaltına alındı.


(Video: Erim Ayrancı)

21.25 İstiklal Caddesi’ndeki Berkin Elvan Direnişi, Cihangir, Sıraselviler, Mis Sokak ve İmam Adnan Sokak’ta sert müdahale ile dağıtılmaya çalışılıyor. Kurtuluş’ta direniş sürüyor.

berkin-yuruyus-6

21.22 Eskişehir’de düzenlenen yürüyüşe polis hala saldırıyor. Ardı kesilmeyen sert saldırıya rağmen kalabalık dağılmıyor, yeniden bir araya geliyor.

21.19 Okmeydanı halkı sokakta.

21.00 Hatay Armutlu’da yüzbinler eylemde. Polis ile direnişçiler arasında gergin bir bekleyiş var. Zaman zaman polis saldırısı gerçekleşiyor.

20.45 Dersim’de de Berkin için toplananlar dağıtılmaya çalışılıyor.

20.39 İzmir’de polis saldırısı sürüyor. Çok sayıda yaralı var.

20.34 Mersin’de direnişçiler polisin müdahalesine havai fişek ile direniyor.

20.31 Taksim’de direniş var. Mis Sokak’ta barikat kuruldu.

berkin-yuruyus-2

20.00 Okmeydanı’nda polis saldırısına karşı direniş sürüyor. Eylemciler polise havai fişekler ile karşılık veriyor.

19.12 Berkin Elvan’ın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından Taksim Meydanı’nda toplanmaya başlayan gruplara polis tekrar saldırdı.

18.50 İlk saldırının ardından ara sokaklara dağılan gruplar Halaskargazi Caddesi üzerinde tekrar bir araya geliyor. Bazı ara sokaklarda da barikat kurulmaya çalışılıyor.

18.40 Cevahir AVM’ye sığınanlara polis yine saldırdı, alışveriş merkezini içerisine giren polis gaz kullandı.

18.11 Taksim Meydanı’nda toplanılmaya başlandı. Anıt çevresini kordon altına alan polise insanlar, ‘Katil var’ sloganları ile tepki gösteriyor.

18.00 Polis saldırısı sürüyor. Civardaki iş merkezlerine sığınan insanları polis sıkıştırıyor. Cevahir AVM önünde yoğun şekilde gaz kullanılıyor.

17.50 Müdahale ile birlikte insanlar Nişantaşı ve Kurtuluş’a yöneldi.

17.42 Çok yoğun şekilde gaz kullanılıyor.

17.30 Pangaltı’da barikat kurarak insanların yürüyüşüne izin vermeyen polis TOMA ve plastik mermi ile saldırıya başladı.

17.10 Berkin Elvan toprağa verildi.

berkin-yuruyus-5

16.28 Cenaze aracı Feriköy Mezarlığı’na ulaştı.

15.55 Cadde üzerinde işyerlerinin camlarından insanlar gözyaşı döküyor, sloganlar atıyor, alkışlarla Berkin’i uğurluyorlar.

15.51 Agos Gazetesi önünden geçiliyor, ‘Faşizme inat kardeşimsin Hrant’ sloganları atılıyor.

15.42 Sayısı bir milyona yaklaşan insanlar Feriköy’e doğru cenaze aracıyla birlikte yürüyor.

15:13 Gün boyu tweet gönderemiyoruz.

berkin-yuruyus-2

15.11 Taksim Dayanışması açıklama yapıyor: “Berkin’imizi bize yakışır şekilde uğurlayacağız. Ardından hep beraber Taksim Meydanı’na yürüyecek, karanfillerimizi Taksim Meydanı’na bırakacağız.’

15.00 Taksim Dayanışması Şişli’de Gezi Şehitlerinin isimlerini teker teker sayıyor, kitle hep bir ağızdan ‘yaşıyor’ sloganları atıyor.

berkin-yuruyus-4

14.40 Cenaze aracı Şişli Meydanı’na giriş yapmak üzere.

14.18 Okmeydanı’ndan yola çıkan yüzbinlerin bir ucu Şişli Meydanı’na ulaştı, diğer ucu hala Darülacezede. Tahminlere göre bir milyonun üzerinde katılım var.

14.00 Kızılay’a yürümek isteyenlere Ziya Gökalp Caddesi’nde polis sert şekilde saldırdı.

13.42 Ankara Güvenpark’ta ‘Katil devlet hesap verecek’ sloganları atan binler Kızılay’a yürümeye hazırlanıyor.

13.32 Şişli’de önlemleri arttıran polis, Abide-i Hürriyet Caddesi’ni bariyerlerle kapattı.

13.30 Kalabalık e-5’e taştı. Cenaze aracının en önünde ‘umudun çocuğu Berkin Elvan’ pankartı taşınıyor.

13.20 Berkin’in cenazesi E-5’e taşındı. Önce Şişli Meydanı’na ardından Feriköy Mezarlığı’na götürülecek.

13.14 Dersleri boykot eden öğrenci ve öğretmenler Şişli Meydanı’na giriş yaptı.

13.00 DİSK üyeleri iş bıraktı, Şişli Meydanı’nda Berkin’i karşılamak için bekliyorlar.

12.59 ÇHD üyesi avukatlar duruşmaları boykot etti ve duruşmalara girmedi.

12.47 Baba Sami Elvan Berkin’in tabutu başında konuşuyor: ‘Berkinimi sonsuza uğurladık. Berkin’im gitti ama milyonlarca Berkin’im var artık.’

12.43 Cemevi önünden Berkin’in cenazesi kaldırıldı. Cenaze Berkin’in vurulduğu yere götürülüyor. Burada yapılacak kısa bir anmanın ardından Şişli Meydanı’na doğru yürüyüşe geçilecek.

12.40 Tüyden nem kapan İstanbul Valiliği yine Gezi Parkı’nı halka kapattı. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi civarında ciddi bir polis kalabalığı var.

11.49 Okmeydanı çok kalabalık. Herkes bir ağızdan ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Hepimiz Berkiniz öldürmekle bitmeyiz’ sloganları atıyor.

11.30 Okmeydanı yönünde trafik kilitlendi. Metrobüs ve metro kullanarak Okmeydanı’na ulaşmak isteyen on binler, üst geçit ve e-5’te adeta insan seli olup akıyor.

berkin-yuruyus-1

11.18 Ankara’da yaşamını yitiren Gezi Şehidi Ethem Sarısülük’ün ailesi de Okmeydanı’nda. Ethem’in kardeşleri İkrar ve Mustafa Sarısülük taziyeleri karşılıyor. Ethem’in annesi ile Berkin’in annesi kucaklaşıyor, analar aynı dilde ağlıyor, aynı acıyla ağıt yakıyor.

10.51 CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Mahmut Tanal, Avukat Turgut Kazan, Hakim Ömer Faruk Eminağaoğlu, Alper Taş, Pınar Aydınlar, Hilmi Yarayıcı da cemevine geldi.

10.44 İTÜ öğrencileri üniversite içinde eylemde. Yeditepe, Boğaziçi, Koç, Sabancı Üniversitesi’nden üniversite öğrencileri Okmeydanı’na ulaştı. Kalabalık artıyor.

10.32 Çok sayıda milletvekili, siyasi parti ve dernek başkanı Berkin’in ailesine taziyede bulunuyor.

10.17 Okmeydanı ve çevresi oldukça kalabalık. Dün geceden bu yana Berkin’i ve ailesini yalnız bırakmak istemeyenler, Okmeydanı’nda bir araya gelmeye devam ediyor. Okmeydanı Cemevi önünde şimdiden binlerce kişi ‘Berkinin katili AKP’nin polisi’ şeklinde slogan atıyor.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar