İsrail Kaybedecek, Direniş Kazanacak

Filistin için İsrail’e Karşı Boykot Girişimi, günlerdir Filistin halkına İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıları protesto etmek ve direnişi selamlamak için İsrail Konsolosluğu’na yürüdü.

Filistin İçin İsraile Karşı Boykot Girişimi

Filistin için İsrail’e Karşı Boykot Girişimi, günlerdir Filistin halkına İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıları protesto etmek ve direnişi selamlamak için İsrail Konsolosluğu’na yürüdü.

Uzunca bir süredir Filistin’de halk direnişinin öncülerinden olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) bayrağının ve Filistin bayrağının taşındığı eylemde polisin, TOMA ile konsolosluk önüne barikat kurması eylemciler tarafından protesto edildi.

Yürüyüş boyunca ‘İsrail’e kalkan olmayacağız’, ‘Filistin halkı kazanacak’, ‘Filistin halkı yalnız değildir’ sloganları atıldı. Ateşkes ile sorunun çözülemeyeceğinin altını çizen eylemciler, İsrail ile tüm ilişkilerin ve anlaşmaların sonlandırılması gerektiğini vurguladı.

Yürüyüşün ardından Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi adına basın açıklamasını Ayşe Düzkan yaptı. Düzkan ateşkesin Filistin halkının taleplerini karşılamaktan uzak, tam aksine İsrail’i düştüğü güç durumdan kurtarmayı hedefleyen bir anlaşma olduğunu belirtti ve şunları söyledi: ‘Suudi Arabistan, Mısır ve Türkiye hükümetleri, Gazze halkını ölümden kurtarma bahanesi ile “Ateşkes” adı altında Filistinlilerin, İsrail’in istediği koşulları kabul etmesi için harekete geçti. Gazze direniş örgütlerinin yeni gücü karşısında ne yapacağını şaşırmış İsrail hükümetini kurtarma amacı ile harekete geçen bölge liderlerin yanı sıra, bölgeye İsrail’in sunduğu koşulları kabul ettirmek için gelen ABD Dışişleri Bakanı Clinton, direnişin sesini susturmak için son noktayı koydu. Esas olarak Mısır’ın arabuluculuğuyla ortaya çıkan ve Türkiye’de bir zafer, üstelik de Türkiye’nin katkılarıyla oluşmuş bir zafer olarak kutlanan “Ateşkes” Filistin halkının taleplerini karşılamaktan uzak, tam aksine İsrail’i düştüğü güç durumdan kurtarmayı hedefleyen bir anlaşmadır.’

‘Ablukanın kaldırılacak’ yönünde açıklamaların hiçbir garantisinin olmadığını, FHKC’nin de dediği gibi ateşkesin ateşkesciler-barışçılar için belki kaldırılacağı fakat direnişçiler için kaldırılmayacağını belirten Düzkan, ‘FHKC’den Adil Samara’nın ifadesiyle bu ateşkesle Gazze kuşatması barışçı-ateşkesçiler için kaldırılacak ama direniş yolunda olanlar için kuşatmalar devam edecek. Filistin direniş örgütlerinin “ateşkes” müzakerelerinde sunduğu temel koşul olan Gazze ablukasının kaldırılacağı garantisini bile içermeyen bu anlaşma, Türkiye ve Mısır hükümetinin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaların altının ne kadar boş olduğunu gösterdi. Öte yandan ateşkes, Gazze’de akan kanı biraz olsun durdurduysa, bu sadece direnişin gücü sayesinde oldu. İsrail bu koşullarda bir “ateşkes”i bile kabul etmesi ve Gazze’ye olan saldırıyı durdurması, Gazze’deki Filistin halkının güçlü bir direniş sergilemesi ile gerçekleşti.’ dedi

Eylem Filistin halkının yalnız olmadığı, İsrail ile anlaşmaların kesilmesi için mücadelenin süreceği belirtilerek son buldu.

Foto: Sendika.Org

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar