Belediye işçileri ücretler ödenmeyince iş bıraktı

İstanbul-Avcılar belediyesinde Park Bahçeler, Fen İşleri, Destek Hizmetleri, Güvenlik, İç Temizlik, Temizlik İşleri, Ulaşım (Başşoförlük) ile Veterinerlik Müdürlüklerinde çalışan işçiler, iki aydan beri ücretleri ödenmeyince iş bırakarak protesto yürüyüş eylemi yaptı. Belediye bünyesinde çalışan 1200 işçi, bu sabah saatlerinde iş bıraktı. İşçiler eylem için Marmara caddesinde toplandı. Kadın işçilerin de yoğun olarak katıldığı eylemde işçiler […]

İstanbul-Avcılar belediyesinde Park Bahçeler, Fen İşleri, Destek Hizmetleri, Güvenlik, İç Temizlik, Temizlik İşleri, Ulaşım (Başşoförlük) ile Veterinerlik Müdürlüklerinde çalışan işçiler, iki aydan beri ücretleri ödenmeyince iş bırakarak protesto yürüyüş eylemi yaptı.

Belediye bünyesinde çalışan 1200 işçi, bu sabah saatlerinde iş bıraktı. İşçiler eylem için Marmara caddesinde toplandı. Kadın işçilerin de yoğun olarak katıldığı eylemde işçiler sloganlarla belediye yönetimini protesto ederek ücretlerinin düzenli ödenmesini istediler.

Avcılar belediye binasına doğru yürüyüş gerçekleştiren işçiler, Avcılar Belediyesi binası önüne yürüdü. “‘Direne, direne kazanacağız“, “kurtuluş yok tek başına ! Ya hep beraber ya hiç birimiz!“, “İşçiler burada, başkan nerede” sloganlarını atan işçiler, zaman zaman düdük çalarak, alkışlarla belediye yönetimini ve başkan Handan Toprak’ı protesto etti.

Belediye-İş 2 No’lu Şube yöneticisi Erol Özdemir eylem ve işçi taleplerine ilişkin açıklama yaparak işçilerin yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya bırakıldığını ifade etti. İşçilerin evlerine ekmek götüremediklerini, çocuklarına harçlık veremediklerini, kiralarını ödeyemediklerini dile getirdi.

Avcılar Belediyesi’nin taşeron işçilere son 2 yıldır ücretlerini düzensiz ödediğini ya da hiç ödemediğini belirten Özdemir,
Fen İşleri işçilerine 3 aydır, Park ve Bahçeler işçilerine 4 aydır, özel güvenlik personeline 7 aydır, Sosyal Destek birimi işçilerine 8 aydır, Sosyal tesislerde-kültür kafelerde çalışan işçilerine 3 aydır en temel geçim kaynakları olan maaşları ödenmiyor. Kadrolu tabir edilen sürekli işçi arkadaşlarımızın sosyal hakları tam 2 yıldır ödenmiyor. Emekliye ayrılan işçilerin kıdem tazminatları ödenmiyor.

İşçiler açlığa mahkum bırakılırken belediye yönetiminin boş vaatlerle kendilerini oyaladığını söyleyen Özdemir, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’ye seslenerek “Bir an önce işçilerin birikmiş alacaklarını ödeyin, aksi halde yaşanabilecek üzücü hadiselerin sorumluluğunun tarafınıza ait olduğunu kamuoyuna duyururuz” dedi.

Eyleme Tüm-Bel Sen üyeleri, Avcılar Kültür Sanat derneği üyeleri, Avcılar Emekliler Dayanışma Sendikası temsilcileri, İnşaat-İş sendikası temsilcileri katıldı. Eylemi izleyen esnaf ve halk alkışlarıyla işçileri  destekledi.

emek.org.tr.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar