İŞÇİLER TAŞERON SİSTEMİNİN YASAKLANMASINI İSTİYOR

Sosyal -İş Sendikası Taşeron Sistemi ile ilgili olarak araştırma ve anket çalışması gerekleştirdi.Sosyal-İş sendikası Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında, Genel Başkan Metin Ebetürk’ün basına ve emek kamuoyuna açıkladığı Taşeron sistemi araştırma sonuçları rapor halinde yayınlandı.

taseron

Sosyal -İş Sendikası Taşeron Sistemi ile ilgili olarak araştırma ve anket çalışması gerekleştirdi.

Sosyal-İş sendikası Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında, Genel Başkan Metin Ebetürk’ün basına ve emek kamuoyuna açıkladığı Taşeron sistemi araştırma sonuçları rapor halinde yayınlandı.

Araştırma ve anketler, somut verileriyle taşeron sisteminin birçok yönüyle taşeron işçilerine “kölelik sistemi” diye tanımlanan koşulları dayattığını gösteriyor.

Yapılan araştırma ve anketler, işçilerin ve sendikanın, taşeron sistemini istemediklerini ortaya koyuyor.

Aynı zamanda sermaye güçlerinin ve AKP hükümetinin pekiştirmek istediği taşeron sistemine karşı kapsamlı bir örgütlenme ve mücadele ihtiyacının kaçınılmaz olduğuna vurgu yapılıyor.

Açıklamada, “Sosyal-İş Sendikasının “modern kölelik düzeni” olan taşeronluğa karşıduran emek ve meslek örgütleri ve emekten yana güçler ile mücadelesini büyüterek sürdürecektir.” denildi.

Taşeron sisteminin ücretler, sosyal haklar ve çalışma süreleri konuları bağlamında “kölelik koşulları” anlamına geldiğinin ifade edildiği açıklamada, işçi sınıfının sendikal örgütlenmeye davet edilerek, birlik içerisinde sendikal mücadeleyi geliştirmeleri gerekliliğine vurgu yapılması dikkat çeken bir yön oldu.

Emek.org.tr sitesi ve çalışanları taşeron sistemine karşı yapılan bu teşhir edici araştırmayı önemli buluyoruz. Sendikalarımızın ve işçi sınıfımızın, demokratik mücadelesinde üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğimizi ifade ederek raporu yayınlıyoruz.

Taşeron anketi rapor değerlendirmesini okumak için tıklayın.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar