İş cinayetleri engellenebilir!

2023-Aralık ayında 154 işçi yaşamını yitirdi. Ağırlıkla inşaat ve taşımacılık sektöründe  yaşanan iş cinayetleri, alınacak tedbirlerle engellenebilirdi.

2023 Aralık ayı iş cinayetlerinde 154 işçi yaşamını yitirdi.

İSİG Meclisi araştırmaları raporuna göre, Aralık ayında 154, 2023 yılında en az 1929 işçi hayatını kaybetti. Ağırlıkla inşaat ve taşımacılık sektöründe  yaşanan iş cinayetleri, alınacak tedbirlerle engellenebilirdi.

Raporda “Özak Tekstil, Agrobay Seracılık, Sputnik, İzBB Evde Bakım Hizmetleri, AnTıp, Krom Evye, Tanzanya Demiryolu, Ünüvar Elektronik, Sefine Tersanesi, Menemen Belediyesi Sosyal Tesis ve Tiyatro Binası Şantiyesi, Asır Plastik, Gemak Tersanesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tezcan Galvaniz, Şahinkul Makine, Yemeksepeti Kuryeleri, Ada Tersanesi ve İBB İsper Sosyal Tesis İşçisi Tülay Çal ve Türkiye’nin dört bir yanında hakları için direnen, kazanan, dayanışma eylemleri yapan tüm işçileri, asgari ücret eylemlerini ve metal işçilerinin TİS sürecini selamlıyoruz…” denilerek hak mücadelesinin sürdüğü direnişler selamlandı.

2023 Aralık ayında 154 iş cinayetinin olduğu çalışma yaşamında, işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesindeki bazı hususlar şöyle ifade edildi:

  • Son dört aydır inşaat işkolundaki ölümler artarak devam ediyor. Aralık ayında TOKİ inşaatları ile büyük firmaların (Antares Konutları, Hava Kent, Nova Park Hotel, Avrupa Konutları vd.) şantiyeleri ve otoyol, okul, bina inşaatları 44 iş cinayetinin mahali oldu. Ölüm nedenlerinde ise yüksekten düşmeler yarıdan fazlasını oluşturuyor ki bu da önlemlerin alınmadığının bir göstergesi. Zira yüksekten düşmelere karşı yapılacaklar belli.
  • Bu ay 13 motokurye ölümü var. Genç bir işçi kitlesi olan motokuryeler güvencesiz bir biçimde çalıştırılıyor ve iş yetiştirme baskısı da ölümlere neden oluyor. Tabi işin bir yönü de ölümler sonrası bırakın hukuksal adaletin sağlanmasını bilerek engellenmesi oluşturuyor. 39 yaşındaki motokurye Yunus Emre Göçer’in ölümüne sebep olan BMW’li Mohammed Hassan, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğluydu ve göz göre göre Türkiye’yi terk etmesine izin verildi.
  • 5 genç/çocuk işçi ölümü gerçekleşti. 16 yaşındaki Suriyeli işçi Abdullah El Hamuud, Adıyaman’da çalıştığı sebze halinde çıkan tartışmada patronu İsmail Mustafa Akkı tarafından 11 yerinden bıçaklandı… 17 yaşındaki Ömer Çakar, Şehit Abdulvahap Çokur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisiydi. Diyarbakır Kayapınar’da MESEM kapsamında klimacıda staj yapıyordu ve klima takarken ikinci kattan düştü… 15 yaşındaki Ömer Girgin, Kocaeli Körfez’de çırak olarak çalıştığı kaporta boya atölyesinde sobayı yakmak için dökülen tinerin parlaması sonucu yandı… 17 yaşındaki Ulaş Dumlu, ERMES Bilim Teknik Koleji Elektrik-Elektronik Bölümü son sınıf öğrencisiydi. Konya Ereğli’de stajyer olarak çalıştığı elektrik firması ile gittiği Bahri Dağdaş Şeker Fabrikası’nda arıza gidermek için çıktığı elektrik direğinden arıtma (çöktürme) havuzuna düştü… 17 yaşındaki moto kurye Mustafa Koç, Kocaeli Körfez’de sipariş götürürken otomobille çarpıştı… Türkiye’ye uluslararası işbölümünde biçilen misyon bu. Yoksul ailelerin çocuklarının çoğu zaman da devlet eliyle işyerlerinde (herhangi bir denetim dahi olmadan) ucuz işgücü olarak çalıştırılması.
  • 6 Şubat depremlerinin uzun süreli öldürücü etkileri ise devam ediyor. Binaların yıkımı, enkaz kaldırma ve geçici depolama alanlarına taşınması ve ayrıştırılması basamaklarının hiçbiri mevzuata ve bilimsel kriterlere uygun yapılmıyor. Şehir merkezlerinde gözle görülür bir toz yoğunluğu var. Diğer yandan inşaat ve moloz iş sahalarının tamamında ciddi bir iş yetiştirme baskısı bulunuyor. OSGB’lerin eline bırakılan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmıyor…

Aralık ayında iş cinayetlerinin işkollarına göre dağılımı şöyle:

İnşaat, Yol işkolunda 44 işçi; Taşımacılık işkolunda 18 işçi; Tarım, Orman işkolunda 17 emekçi (12 işçi ve 5 çiftçi); Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 14 işçi; Metal işkolunda 13 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 13 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 8 işçi; Madencilik işkolunda 4 işçi; Gıda, Şeker işkolunda 3 işçi; Tekstil, Deri işkolunda 2 işçi; Banka, Finans, Sigorta işkolunda 2 işçi; Çimento, Toprak, Cam işkolunda 2 işçi; Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 2 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 1 işçi; Ağaç, Kağıt işkolunda 1 işçi; Basın, Gazetecilik İşkolunda 1 işçi; Enerji işkolunda 1 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 1 işçi; elimizdeki veriler ışığında çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 7 işçi hayatını kaybetti…

Aralık ayında iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımı şöyle:

Ezilme, Göçük nedeniyle 34 işçi; Trafik, Servis Kazası nedeniyle 33 işçi; Yüksekten Düşme nedeniyle 30 işçi; Kalp Krizi, Beyin Kanaması nedeniyle 17 işçi; Patlama, Yanma nedeniyle 7 işçi; İntihar nedeniyle 7 işçi; Elektrik Çarpması nedeniyle 6 işçi; Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 3 işçi; Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 3 işçi; Şiddet nedeniyle 3 işçi; diğer nedenlerden dolayı 11 işçi hayatını kaybetti…

(Kaynak; İSİG Meclisi 2023-Aralık ayı iş cinayetleri raporundan) raporundan)

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar