İran’daki üçlü zirve sonrasında İran katliama devam etti

İran’da gerçekleşen Rusya, Türkiye ve İran devletleri arasında yapılan işbirliği zirvesi ticari anlaşmayla sonuçlandı. İran bu antlaşmadan hemen sonra Kürt kamplarına yönelik gerçekleştirdiği saldırı ve idam infazlarıyla kan döktü. Antlaşmadan hemen sonra, uzun süredir uluslararası kamuoyunda tepki toplayan Panahi, Zanyar Muradi ve Luqman Muradi isimli Kürt siyasi tutsakların idam edildiği açıklandı. Öte yandan İran ordusu […]

İran’da gerçekleşen Rusya, Türkiye ve İran devletleri arasında yapılan işbirliği zirvesi ticari anlaşmayla sonuçlandı.

İran bu antlaşmadan hemen sonra Kürt kamplarına yönelik gerçekleştirdiği saldırı ve idam infazlarıyla kan döktü.

Antlaşmadan hemen sonra, uzun süredir uluslararası kamuoyunda tepki toplayan Panahi, Zanyar Muradi ve Luqman Muradi isimli Kürt siyasi tutsakların idam edildiği açıklandı.

Öte yandan İran ordusu Erbil bölgesinde Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-İran’ın (KPD-İ) kamplarına saldırdı. 16 kişinin yaşamını yitirdiği bombardımanda en az 40 insanın yaralandığı bildiriliyor. İran’ın saldırısında Koyê’de bulunan gezateci Suheyla Kadiri’nin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

İran’dan Erbil kamplarına bombardıman: 16 kişi öldü

Ramin Hüseyin Panahi, Zanyar Muradi ve Luqman Muradi idam edildi

Uluslararası kamp anyalar sayesinde idamı iki kez ertelenen Kürt aktivist Ramin Hüseyin Panahi’nin cezasının bu sabah Raminşar cezaevinde infaz edildiği öğrenildi.
Zanyar ve Luqman Muradi’nin de Panahi ile birlikte idam edildiği öğrenildi.

Ramin Hüseyin Panahi, Komala (İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu) adlı sol partinin üyesiydi. İran rejimi Panahi’nin silahla yakalandığını iddia etmiş, ancak avukatları bu iddiayı ısrarla reddetmişlerdi.

ArtıGerçek haberine göre, Panahi’ nin yaklaşık iki aydır açlık grevindeydi ve sağlığı kötüleşmişti.
Panahi’nin bu görüşmeden kısa bir süre önce sesli mesajı yayınlanmıştı. Panahi mesajında şunları söylemişti:

Selam ve saygılarımla.

Ben Ramin Hüseyin Penahi. Recayişar zindanında tutuluyorum. Bana destek veren herkese, halkıma teşekkür ediyorum. Ben Kürdistan halkının özgürlüğünden yana bir aktivistim. Kürdistan halkına da İran halkına da bana verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu destek beni mutlu ediyor. Hakkımdaki iddiaları bir kez daha tekzip ediyorum. Ben terörist değilim. Sivil bir aktivistim. İran halkının, özellikle de Kürdistanlıların özgürlüğü için mücadele ediyorum. Herkesin gözlerinden öperim.

PANAHİ İLE BİRLİKTE İKİ KİŞİ DAHA İDAM EDİLDİ

Önceki gün gece saatlerinde gün infaz edilen açıklanan Zanyar Muradi ile kuzeni Luqman Muradi’nin de aynı cezaevinde Panahi ile birlikte idam edildikleri öğrenildi. Zanyar ve Loqman Muradi, Ağustos 2009’da Sine eyaletine bağlı Meriwan kentinde gözaltına alınmıştı. 9 ay Sine’de İtlaat’a ait cezaevinde işkencelere maruz kalan ve tek kişilik hücrelere konulan Zanyar ve Luqman Muradi, Tahran Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Zanyar Muradi’nin insan hakları aktivisti olan babası İkbal Muradi de 18 Temmuz’da, Pencevin’de öldürülmüştü.

Tahran’da dün Türkiye ve Rusya ile biraraya gelen İran, Erbil’in Koyê ilçesinde bulunan KDP-İran ve HDK’nin parti üslerine top atışları yaptı. Saldırılarda 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 40’dan fazla kişinin ise yaralandığı belirtildi.

İran rejim güçleri, bugün saat 10.40 sularında Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-İran’ın (KPD-İ) Erbil’in Koyê ilçesindeki parti üslerine yönelik top atışları yaptı.

Rojnews’in aktardığına göre Koyê Şehit Xalit hastane görevlilerinden Soran Ebubekir, 16 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 40’dan fazla kişinin de yaralandığını belirtti. Yaralılar arasında çocuklar da bulunuyor. 10 kişinin durumunun ağır olduğunu açıklayan Ebubekir, onları Erbil hastanesine sevk ettiklerini söyledi. (Dış haberler)

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar