İnsanlık onuru yılmaz savaşçısı Didar Şensoy mezarı başında anıldı

İnsan hakları derneği kurucusu Didar Şensoy, 1 eylül Dünya barış gününde, İstanbul-Feriköy mezarlığında düzenlenen etkinlikle anıldı.  Mücadelesi birkaç sıfatla sınırlanamayacak kadar geniş ve çok boyutlu olan Didar Abla, bir özgürlük savaşçısı olarak bugün de aramızda. O’nun cezaevlerindeki siyasi tutsaklar için arkadaşlarıyla, tutsak aileleriyle ve yoldaşlarıyla birlikte verdiği mücadelenin çemberi çok genişti, çok yönlüydü. Bunun önemi bugünkü […]

İnsan hakları derneği kurucusu Didar Şensoy, 1 eylül Dünya barış gününde, İstanbul-Feriköy mezarlığında düzenlenen etkinlikle anıldı. 

Mücadelesi birkaç sıfatla sınırlanamayacak kadar geniş ve çok boyutlu olan Didar Abla, bir özgürlük savaşçısı olarak bugün de aramızda. O’nun cezaevlerindeki siyasi tutsaklar için arkadaşlarıyla, tutsak aileleriyle ve yoldaşlarıyla birlikte verdiği mücadelenin çemberi çok genişti, çok yönlüydü. Bunun önemi bugünkü koşullarda daha da açığa çıkmıştır.

Cezaevlerinin önündeki sokaklarda, direnişlerinde işçilerin yanında, üniversitelerdeki direnişlerde öğrencilerin yanında,  demokrasi, hak ve özgürlükler mücadelesinde halkların mücadelesinde barışın savunucusu olan Didar Şensoy, İnsanlık Onuru Yılmaz Savaşçısıydı.

Didar Şensoy, kapsayıcılığı ve her alanda adaletsizliğe, baskı ve zulme, insani olmayana, ötekileştirmeye, yabancılaşma ve yozlaşmaya karşı duruşu; kavgada, sokaklarda şekillenmiş, insan hakları mücadelesindeki bilincini kurucu kimliğiyle taçlandırmıştır.

Didar Şensoy İnsan hakları mücadelesinde ve cezaevleri siyasi tutsaklarının mücadelesinde öncü rolüyle önemli katkıları olan bir isim. Cezaevlerindeki baskı ve yasaklara karşı düzenlenen ülke çapındaki bir kampanya yürütülürken, TBMM önünde düzenlenen eylem sırasında polisin saldırılarında darp edildi. Daha sonrasında şeker komasına giren Şensoy, geçirdiği kalp kriziyle yaşamını yitirdi.
Didar Şensoy’un mezarı başındaki 11:00’da İnsan Hakları Derneği (İHD), 12:00’da Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC) tarafından yapılan anmalara ailesi, mücadele arkadaşları, İnsan Hakları Derneği yöneticileri, Emek ve Özgürlük Cepheliler katıldı. Anmada yapılan konuşmalarla Didar Şensoy’un özelliklerine vurgu yapıldı. Anmada okunan metin aşağıdaki metinlerin okunmasıyla anma sonlandırıldı.
İnsanlık onuru yılmaz savaşçısı Didar Şensoy mezarı başında anıldı
İnsanlık onuru yılmaz savaşçısı Didar Şensoy mezarı başında anıldı

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar