İHD ve Gündem Çocuk Derneği gezi parkı eylemleri hak ihlalleri raporları

İnsan Hakları Derneği ve Gündem Çocuk Derneği’nin Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşanan hak ihlallerine dair raporları bugün açıklandı. Gündem Çocuk Derneği’nin raporuna göre Taksim Gezi Parkı’nda başlayan olaylara destek amacıyla 31 Mayıs’tan itibaren Türkiye’nin pek çok yerinde yaşanan protesto eylemlerinde kolluk kuvvetlerinin orantısız şiddet kullanımı ve keyfi uygulamaları başta olmak üzere pek çok ihlaline çocuklarda […]

İnsan Hakları Derneği ve Gündem Çocuk Derneği’nin Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşanan hak ihlallerine dair raporları bugün açıklandı.

Gündem Çocuk Derneği’nin raporuna göre Taksim Gezi Parkı’nda başlayan olaylara destek amacıyla 31 Mayıs’tan itibaren Türkiye’nin pek çok yerinde yaşanan protesto eylemlerinde kolluk kuvvetlerinin orantısız şiddet kullanımı ve keyfi uygulamaları başta olmak üzere pek çok ihlaline çocuklarda maruz kalmıştır.

‘Türkiye’de çocuk tanımı 18 yaş altındaki bireyler olarak yapılmaktadır . Türkiye’nin 1995 yılında onayladığı BM Çocuk Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere pek çok uluslararası sözleşme ve belgeyle çocukların haklarını ihlal etmeme, onlara saygı gösterme ve onları üçüncü kişilerden koruma yükümlülüğü bulunmaktadır’ diye vurgulanan raporda devletin bu yükümlülükleri yerine getirmediği belirtilerek “polis şiddeti ile birebir çocukların haklarını ihlal ettiği tespit edilmiştir. Çocuğun Yüksek Yararı ilkesi göz ardı edilerek çocukların da bulunduğu açık olan ortamlara biber gazı ve tazyikli su atılmıştır.

En az 294 çocuk gözaltına alındı

Gündem Çocuk Derneği’nin raporuna göre Ankara’da 78, İstanbul’da 35, Adana’da 130, İzmir’de 34, Kayseri’de 2, Mersin’de 15 olmak üzere belirlenen en az 294 çocuk gözaltına alındı.

İHD Gezi Parkı Direnişi ve Sonrasında Yaşananlara İlişkin Değerlendirme Raporu

Olayların nasıl başladığına dair kısa değerlendirmeyle başlayan raporda Hangi ilde ne oldu, kaç yaralı var, polis şiddetinin araçları, polis şiddeti ve örnek olaylar aktarıldı.

Polisin kullandığı araçların nelere yol açtığı ve hak ihlallerine değinilen raporda gün gün yaşananlarda belirtildi.

GÜNDEM ÇOCUK DERNEĞİ RAPORU:

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ RAPORU:

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar