İHD: ‘Devlet kendine yakışanı yaptı’

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, bilgi edinme yasası kapsamında  İstanbul Valiliği’ne yaptığı başvuruya verilen yanıtta ‘Taksim’de basın açıklamalarının yasak olmadığının’ bildirilmesine dayanarak yaptıkları basın açıklamasına polis saldırdı. Polis saldırısına ilişkin basın açıklaması yapan İHD İstanbul Şubesi yasakçı zihniyetin ürünü olan polis şiddetini kınadı. ‘Yasalara, hukuka, valiliğin kendi bildirimine açıkça aykırı olan bu engelleme, yediğimiz tekmeler, […]

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, bilgi edinme yasası kapsamında  İstanbul Valiliği’ne yaptığı başvuruya verilen yanıtta ‘Taksim’de basın açıklamalarının yasak olmadığının’ bildirilmesine dayanarak yaptıkları basın açıklamasına polis saldırdı. Polis saldırısına ilişkin basın açıklaması yapan İHD İstanbul Şubesi yasakçı zihniyetin ürünü olan polis şiddetini kınadı.

‘Yasalara, hukuka, valiliğin kendi bildirimine açıkça aykırı olan bu engelleme, yediğimiz tekmeler, yerlerde sürüklenmemiz ve fiziksel saldırılar kafamızdaki zorba, hak ve hukuk tanımaz devlet düşüncesinde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha bizlere göstermiştir’ denilen açıklamada devlet şiddetine dikkat çekildi.

Aklına estikçe yasakları uygulamaya koyan devletin, kendi yasalarına, hukuka, uluslararası sözleşmelere, insan haklarına aykırı davrandığını ifade eden İHD, devletin kendi ‘yasak değil’ bildirimine rağmen basın açıklamamızı şiddetle dağıtarak kendine yakışanı yapmıştır dedi.

Senelerdir binlere kaybın, işkencenin, cinayet failinin devlet tarafından koruma altına alındığını, yine aynı anlayışın devam ettiğini belirten İHD, bu anlayışla dün olduğu gibi bugün de mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Basın açıklamasını yapmadan önce yine de bir umut taşıdıklarını söyleyen İHD yöneticileri ‘Esas beklentimiz en ufak bir değişim emaresi göstermeyen bu mekanizmayı test değil, teşhir etmekti. Bir kez daha bu hukuksuzluğu, haksızlığı, baskıcı anlayışı takdim etmekten mutsuzluk duyuyoruz. Yapanlar utansın. Bizlere düşen hak ve özgürlükler için bu anlayışla sonuna kadar mücadele etmektir. Düşünce, ifade, toplanma özgürlüğü engellenemez, engelleyemeyeceksiniz’ ifadelerini kullandı.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar