‘HRANT’I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ’

Bugün saat 19:00’da binlerce yurttaş meşalelerle Hrant Dink’in katledilişinin 6. Yılında Taksim’de yürüdü. Bir kez daha hep birlikte aynı slogan atıldı: ‘Unutmadık, Unutturmayacağız’

hrant dinki unutmadık unutturmayacağız

Bugün saat 19:00’da binlerce yurttaş meşalelerle Hrant Dink’in katledilişinin 6. Yılında Taksim’de yürüdü. Bir kez daha hep birlikte aynı slogan atıldı: ‘Unutmadık, Unutturmayacağız’

Yürüyüş saat 19:00’da Taksim meydanında binlerin buluşmasıyla başladı. Meşalelerle Galatasaray Lisesi önüne kadar yüründü. Yol boyunca ‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’, ‘Faşistler Vuruyor, AKP Koruyor’, ‘Unutturmayacağız, Hesap Soracağız’ sloganları atıldı.

12 Eylüllerle, Gazilerle, Maraşlarla, 77 1 Mayıs’ıyla devletin katliamcı anlayışının Hrant Dink’lerle sürdüğü belirtilen yürüyüşte ‘6 yıldır her 19 Ocak’ta sokaklardayız. Her 19 Ocak’ta Hrant için yürüyoruz. Her 19 Ocak’ta Dersim için Sivas için yürüyoruz. Yürüyoruz Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Şerzan Kurt için. Yürüyoruz Roboski için, yürüyoruz katillerden hesap sormak için’ dendi. Katliamcıların adının bazen Talat, Topal Osman, Kemal, İsmet bazen Evren, Çiller bazen Tayyip olduğu vurgulanarak ‘Ama tarih boyunca hepsi aynı katliam şebekesinin görevlileridir. Bu şebeke devlettir’ dendi.

Taksim Meydanı’na gelindiğinde basın açıklaması Türkçe ve Ermenice okundu. ‘Hesap soracağız’ cümlesinin vurgu yapıldığı eylemde ‘Bizler Hrant’ın katillerini çok iyi tanıyoruz. Rakel Dink daha ilk gün, gerçek katili ”bir çocuktan katil yaratan karanlık” diye özetlemişti. Karanlık, ırkçı, katliamcı, kapitalist sistem hâlâ aynı pervasızlıkla öldürmeye devam ediyor. Her seferinde suçunu inkâr ediyor. Ama tüm katledilenlerin hesabını tek tek soracağız!’ dendi.

Yüz yıl önce Ermenileri, Rumları, Süryanileri ve Pontusluları katledenlerin bugün aynı kana susamışlıkla Kürtleri katlettiği gibi, Hrant’ı katlettikleri gibi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’i de korkakça katlettiği vurgulanan basın açıklamasında ‘Bu topraklarda yaşayan halklar olarak, her türlü sömürü ve tahakkümden arındırılmış bir Dünya tahayyülümüz olduğunu bir kez daha duyuruyoruz. Katlettiğiniz her emekçinin, her kadının, her LGBT’nin, her öğrencinin, her devrimcinin hesabını soracağız! Hrant’ın hesabını soracağız!’ dendi.

Nor Zartonk, AKA-DER, Devrimci Öğrenci Birliği, Emek ve Özgürlük Cephesi, Halkların Anayasası  Halkların Demokratik Kongresi, Kaldıraç, Nor Radyo, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Sosyalist Umut, Sosyalist Yeniden Kuruluş’un çağrıcılığını yaptığı eyleme birçok demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve dergi temsilcileri de katıldı.

Emek.org.tr

hrant din unutmadık unutturmayacağız

hrant dinki unutmadık unutturmayacağız

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar