HINCAL ULUÇ’U HAVA-İŞ ÜYELERİ PROTESTO ETTİ

Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Hıncal Uluç’un 04.04.2013 tarihli Hava-iş Sendikası’nı ve grev hakkı kullanımını kötüleyen yazısı sendika üyeleri tarafından protesto edildi.

hava-is-hincal-uluc

Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Hıncal Uluç’un 04.04.2013 tarihli Hava-iş Sendikası’nı ve grev hakkı kullanımını kötüleyen yazısı sendika üyeleri tarafından protesto edildi.

Beşiktaş- Balmumcu’da bulunan ATV-Sabah binası önünde 15.00’da bir araya gelen işçilere Türk-iş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Deri-iş Sendikası Teşkilat Sekreteri Hasan Uluşan, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, Tek Gıda-iş Sendikası, Hey Tekstil Direnişçileri, Mücadele Birliği Platformu, TKP, Beşiktaş Çarşı Grubu ile Emek ve Özgürlük Cephesi de destek verdi.

‘Yandaş basın istemiyoruz’, ‘Yandaş basın bunu da yazın’, ‘İşçilerin birliği sermayeyi yenecek’, ‘Hava-iş burada Hıncal Uluç nerede’ sloganlarının atıldığı eylemde Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin de bir konuşma yaptı.

Ayçin, sürecin önemini göz önünde bulundurmadan köşe yazılarıyla işçi düşmanlığı yapan gazetecilerin vicdanına seslendi. ‘Bu ülkede demokrasi ve insan hakları adına en ufak bir kırıntı kaldıysa yaptığınızdan vazgeçin, çünkü bu yaptığınızın ne demokrasi ile ne insan hakları ne de özgürlüklerle tarif edilmesi mümkün değil. ‘ diye konuşan Ayçin, işçi düşmanlığına soyunan tüm kesimlerin özgürlük yalanı arkasına saklandıklarını söyledi.

‘305 kişi neden işten attılar’ diye soran Ayçin, ‘‘Bir sendikanın asli görevi kendi örgütlülüğü içerisinde bulunan insanların hak ve menfaatlerini korumaktır, onları geliştirmektir, onları günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek hale getirmektir. Eğer bir sendika elinden grev hakkı alınıyorsa, dünyanın demokrasi ile yönetilen hiçbir ülkesinde hava taşımacılığı iş kolu grev yasağı kapsamında değilken sen, havacılığı keyfi ve usulsüz olarak grev yasağı kapsamına alırsan, doğaldır ki o yasağın mağdurları baş kaldıracak, direnecek ve ‘sen bunu yapamazsın’ diyecektir’’ diye konuştu.

THY yönetimi ve AKP hükümetinin baskılarıyla mücadele ettiklerini söyleyen Ayçin, bir de arkasına hükümeti ve işveren desteğini alan yandaş kalemlerle uğraştıklarını belirtti. Ayçin, 23 yıl önce THY’de grev gündeme geldiğinde Hıncal Uluç’un yine benzer bir yazı yazdığını ifade etti ve şunları söyledi: ‘ Hıncal Uluç, 93 yılında yazdığı yazıyla ‘benim verdiğim vergilerle büyüyen THY’yi batıracaklar’ dedi. O gün THY kamuya aitti sahip çıktınız anladık, peki bugün özelleştirildi ne sebeple sahip çıkıyorsun.’

Basın açıklamasının ardından Hava-iş üyeleri, Tek Gıda-iş Sendikası’nın Pakmaya direnişine destek ziyaretinde bulundu.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar