HEY TEKSTİL İŞÇİLERİ: GASP EDİLEN HAKLARIMIZI İSTİYORUZ!

HEY Tekstil işçileri Taksim’de yaptıkları yürüyüşle, gasp edilen haklarını talep ettiler. 9 Şubat 2013’ten beri haklarını arayan işçiler, zaferi kazana kadar sokaklarda olacaklarını haykırdılar.

hey-tekstil-iscileri-16-02-2012

HEY Tekstil işçileri Taksim’de yaptıkları yürüyüşle, gasp edilen haklarını talep ettiler. 9 Şubat 2013’ten beri haklarını arayan işçiler, zaferi kazana kadar sokaklarda olacaklarını haykırdılar.

Taksim tramvay durağında bir araya gelen HEY Tekstil işçileri “İşimizi, ekmeğimizi, haklarımızı istiyoruz, alacağız!” ve “Gasp edilen haklarımızı istiyoruz!” pankartları açtılar. Kortej oluşturduktan sonra yürüyüşe başlayan işçiler, eylem boyunca “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır!”, “İşçiyiz haklıyız hırsız Aynur’un ensesindeyiz!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!” sloganları attılar.

İşçiler, yürüyüş sırasında Mango satış mağazası önüne geldiklerinde durarak sloganlarla boykot çağrısı yaptılar. “Mango’ya boykot, direnişe destek!” sloganı atan işçiler, çevredekilere konuşma yaparak direnişlerinin amacını anlattılar.

Galatasaray Lisesi önünde sona eren eylemde işçiler adına basın açıklamasını Zeki Gördeğir okudu. Verilmeyen ücret ve tazminat hakları için 26 haftadır yürüyüş düzenlediklerini hatırlatan Gördeğir, banka dolandırıcısı ve hayali ihracatçı Süreyya ve Aynur Bektaş kardeşlerin AKP, CHP ve TOBB tarafından korunduğunu vurguladı.

Sermaye gruplarının el ele vererek işçilerin hakların gasp ettiğini, işsiz bırakıp sermayelerini çoğalttığını belirten Gördeğir, tazminat hakkının AKP eliyle kaldırılmak istendiğine dikkat çekti.
Kapitalist sisteme karşı hakları için mücadele ettiklerini, kendilerinin hakları gasp edilen ilk işçiler olmadığı gibi son da olmayacakların vurgulayan Gördeğir, kazanmak için dayanışma içerisinde olmak ve sokakta direnmek gerektiğini ifade etti.

Açıklamanın ardından eyleme katılarak destek veren, sanatçı Pınar Aydınlar ve Grup İklim de birer konuşma yaparak desteklerini belirttiler. Eylem müzik dinletisi ve halaylarla sonlandırıldı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar