‘Hepsi özgürleşene dek hepimiz tutsağız!’

Siyasi Tutsaklara Özgürlük Çalışma Grubu ve ÇHD’nin ortak düzenlediği “adalet ve özgürlük” temalı İstanbul Forumu bugün İstanbul Barosu’nda gerçekleşti. Yazar Temel Demirer, avukatlar Kazım Bayraktar, Gülizar Tuncer, Fikret İlkiz, Güray Dağ ve gazeteci İsmail Saymaz’ın konuşmacı olarak katıldığı forum bugün saat 13:00’da İstanbul Barosu’nda gerçekleşti. İlk olarak konuşan Temel Demirer, hukukun üstünlüğüne inanmadığını belirterek, kapitalizmin […]

Siyasi Tutsaklara Özgürlük Çalışma Grubu ve ÇHD’nin ortak düzenlediği “adalet ve özgürlük” temalı İstanbul Forumu bugün İstanbul Barosu’nda gerçekleşti.

hepsi-ozgurlesene-dek-hepimiz-tusagiz-3

Yazar Temel Demirer, avukatlar Kazım Bayraktar, Gülizar Tuncer, Fikret İlkiz, Güray Dağ ve gazeteci İsmail Saymaz’ın konuşmacı olarak katıldığı forum bugün saat 13:00’da İstanbul Barosu’nda gerçekleşti.

İlk olarak konuşan Temel Demirer, hukukun üstünlüğüne inanmadığını belirterek, kapitalizmin olduğu yerde sadece hukuksuzluğun olabileceğini vurguladı. Terör nedir, terörist kimdir? Siyasi suçun ve suçlunun tanımı konularına değinen Demirer, 12 Eylül sürecinde yaşananlara dair AİHM’e gitmediğini, gitmeyeceğini belirtti.

İkinci olarak konuşan Av. Kazım Bayraktar ise, Türkiye’de yargılama sürecini tarihsel olarak özetleyerek, olağanüstü yargılama usullerine değindi. Haziran halk direnişinde ölümsüzleşen Ethem Sarısülük davasında yaşananları özetleyen Bayraktar, sanığın yüzünün peruk ve takma bıyık ile gizlenmeye çalışıldığını ve Türkiye’de ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını belirtti.

Türkiye’de yaşanan davalarda hazırlıkların, polis uygulamalarının örneklerini veren Av. Güray Dağ ise olağanüstü yargılamalarda savunma pratiği üzerinde durdu. Polisin dinleme ve teknik takip uygulamalarına değinen Dağ, Tutuklu avukat Günay Dağ davasını örnek vererek 33 ay dinlenme yapıldığını belirtti.

hepsi-ozgurlesene-dek-hepimiz-tusagiz-4

Av. Fikret İlkez ise 1991 yılında yürürlülüğe giren TMK’nın temel hak ve özgürlükler önünde büyük engel olduğunu ifade etti. Aydınlar, sanatçılar ve yazarların suçlu görüldüğünü ve yargılandığını belirten İlkez, “Olağanüstü yargılamalar TMK ile olağan yargılamalara dönüştü” dedi. 2006 yılında değiştirilen TMK ile yapılan propaganda faaliyetlerine para cezasının kaldırılarak hapis cezasına dönüştürüldüğünü belirtti.

F tipi tecrit ve Türkiye cezaevlerindeki koşulları açıklayan Gülizar Tuncer ise özellikle çocukların yaşadığı sorunlara ve disiplin cezalarına işaret etti.

Son olarak gazeteci gözüyle siyasi soruşturma ve kovuşturma üzerine konuşan İsmail Saymaz, gazetelerin iktidar yanlısı başlıklarına ve haberlerine dikkat çekti. Bazı haberlerin polislerce yazılarak tüm haber ajanslarına gönderildiğini ve gazetelerde aynı haberin yer aldığını belirtti.

Panelin ardından serbest kürsü yapılarak, Siyasi Tutsaklar Özgürlük Çalışma Grubu’nun geleceğe ilişkin çalışmaları tartışıldı.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar