HAVACILIK İŞKOLUNDA GREV YASAĞI KALKTI MI?

 T24’ün haberine göre; mecliste dün kabul edilen sendikal çalışmaları baltalamak üzere tasarlanan Toplu İş İlişkileri Yasası’nda havacılık hizmetlerinde grev yasağı getiren ya da düzenleyen bir madde olmayışı, torba yasa ile getirilen yasağı ortadan kaldırılıyor.

havacilik-is-kolunda-grev-yasagi-kalkti-mi

T24 haber sitesinde bugün geçilen habere göre, havacılık işkolunda grev yasağı fiilen ve hukuken kaldırılmış oldu. 29 Mayıs’ta TBMM’de Torba Yasa içerisinde görüşülen, havacılık işkolunda grev yasağına karşı Atatürk Havalimanında basın açıklaması gerçekleştiren işçilerden 305’inin iş akitleri tazminatsız feshedilmişti. THY ve TEKNİK A.Ş işçileri 29 Mayıs’tan bu yana 143 gündür havalimanı önünde grev yasağına ve işten atılmalara karşı mücadelesini sürdürüyor. T24’ün haberine göre; mecliste dün kabul edilen sendikal çalışmaları baltalamak üzere tasarlanan Toplu İş İlişkileri Yasası’nda havacılık hizmetlerinde grev yasağı getiren ya da düzenleyen bir madde olmayışı, torba yasa ile getirilen yasağı ortadan kaldırılıyor.

İşkolu sayısında azaltılma yapılarak sendikaların toplu sözleşme haklarını zora sokan, 30 ve daha az işçi çalıştıran işyerlerinde işçilerin işten atılma halinde tazminat davası açma hakkının önünü kesen, sendikal barajları ortadan kaldırmanın aksine yükselterek sendikal örgütlülüğü yok etme amacı güden yasada, grev yasağı ile ilgili bir madde yok. 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası ile getirilen havacılık hizmetlerinde grev yasağı böylece kalkmış oldu.

Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, yasayı T24’e yaptığı değerlendirmede; yasanın kabulü ile hava işkolunun grev yasağı kapsamı dışına çıktığına dikkat çekti. Ayçin, yasanın kabul edilmesi ile ellerinin güçlendiğini, THY’nin de yanlış kararından dönerek işten atılan işçileri yeniden işe alması gerektiğini söyledi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar