HAVA-İŞ’TEN GREV ÖNCESİ ÇAĞRI

Hava-İş Sendikası, uyuşmazlık aşamasında olan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi süreciyle ilgili olarak Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş terminalinde direnişini sürdüren THY işçileri ile birlikte basın açıklaması yaptı.

hava-is-thy-grev

Hava-İş Sendikası, uyuşmazlık aşamasında olan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi süreciyle ilgili olarak Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş terminalinde direnişini sürdüren THY işçileri ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Eyleme, CHP Milletvekili Musa Çam, Türk-iş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, Dev Sağlık-iş Sendikası, Türkiye Gazeteciler Sendikası, CHP genel başkan danışmanı Ali Kılıç, CHP Bakırköy ve Bahçelievler ilçe örgütleri, UİDDER, TKP, Mücadele Birliği Platformu, İşçi Gazetesi, Emek ve Özgürlük Cephesi, HDK, Emek Partisi, Anti Kapitalist Müslüman Gençler, Bir Arada Yaşam Derneği, İP, Tozkoparan Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve DİP de destek verdi.

Burada bir konuşma yapan Hava-iş Sendikası Atilay Ayçin, THY A.O’da yaklaşık 14 bin kişiyi kapsayan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde grev sürecine gelindiğini söyledi. AKP iktidarının 12 Eylül referandum sürecinde bir işkolunda birden fazla sendikaya üyelik getirileceğini öne sürerek yalan söylediğini belirten Ayçin, ‘Turizm sektörü sekteye uğrar, havayolu işletmelerinin gelişmesinin önünde engeller oluşturur diyerek geçen dönem hiç de inandırıcı olmayan gerekçelerle, usülsüz korsan bir yasanın içerisinde havacılık işkoluna grev yasağı getirdiler. O gün 4500 arkadaşımızla yaptığımız basın açıklamasıyla AKP iktidarını uyardık. Dünyanın hiçbir ülkesine eşi benzeri görülmemiş böylesi bir yasaklama demokrasi tanımı ile örtüşmemektedir dedik. Maalesef bizim sözlerimizi kimse duymak istemedi. Ve bizler de, yasal ve meşru haklarımızı kullanarak üretimden gelen gücümüzü kullandık, ulusal ve  uluslar arası otoritelerin bize tanıdığı haklarımızı kullandık, grev hakkımızı geri istedik’ diye konuştu. Bu hak arayışının  bedelinin 305 işçinin işten atılması ile sonuçlandığını ifade etti ve ekledi, ‘O günden bu yana alanlardayız. 304 gündür, bu ülkeye çalışma barışı getireceğiz diyenler biz işçilerin sesini duymuyor.’

Ayçin, THY A.O çalışanlarının iş koşulları yüzünden patlama noktasına geldiğini belirtti ve ‘Sessiz ve suskun olan, işini kaybetme korkusuyla tüm kurallar ihlal ettirilerek uçağı uçuran insanlar isyan ediyorlar’ dedi. Bugün kontrol edilebilecek olan  isyan patlak vermeden, 305 işçinin işe dönmesi ve işçilerin insanca koşullarda çalışması için THY yönetimini grevden önce son kez görüşmeye çağıran Ayçin, ‘İyi niyet ve sağduyudan yanayız. Bizi grev heveslisi olarak gösteren, kavgacı ve barıştan yana olmayanlar olarak lanse edenler bunu da görsünler. Ama şunu da bilsinler, biz uzlaşmaktan, barıştan yanayız. Uzlaşmak teslim olmak değildir, bizi teslim alamadınız, alamayacaksınız’ diye konuştu ve THY A.O yönetimini 3 Nisan’a kadar görüşmeye beklediklerini dile getirdi.
 
 Basın açıklaması halaylarla son buldu.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar