Hava-İş Sendikası’nda işçi kıyımı!

Yeni Hava-İş yönetiminden sendika çalışanlarına yeni yıl armağanı: İşten Çıkarma Hava-İş sendikası Genel Merkezinde altı, Adana temsilciliğinde  iki işçi işten çıkarıldı. Hava-İş çalışanlarından toplam 8 kişi yeni yıla işsiz girdi. “THY de iş barışı getireceğiz” iddiasıyla yönetime gelen Genel başkan Ali Kemal Tatlıbal ve yönetim ekibinin ilk icraatlarından biri, sendika çalışanlarını işten çıkararak, işçi kıyımı […]

Yeni Hava-İş yönetiminden sendika çalışanlarına yeni yıl armağanı: İşten Çıkarma

Hava-İş sendikası Genel Merkezinde altı, Adana temsilciliğinde  iki işçi işten çıkarıldı. Hava-İş çalışanlarından toplam 8 kişi yeni yıla işsiz girdi.

“THY de iş barışı getireceğiz” iddiasıyla yönetime gelen Genel başkan Ali Kemal Tatlıbal ve yönetim ekibinin ilk icraatlarından biri, sendika çalışanlarını işten çıkararak, işçi kıyımı gerçekleştirmek oldu.

AKP ve THY yönetimine yakınlığı ile bilinen yeni Hava-İş sendikası yönetimi, işçi hakları özellikle işçinin çalışma hakkı konusunda ilk sınavını da; kendi çalışanlarını kapıya koyarak vermiş oldu. Dolayısıyla, mücadeleci ve işçi haklarından yana hava-İş sendika yönetimi değil, işverenden ve işçi hakları karşıtı bir yönetim olduğunun ilk önemli örneğini de sergilemiş oldu.

Aldığımız bilgiye göre, sendika yöneticileri işçilere yaptığı açıklamada “sendika harcamalarında tasarruf edileceği” gerekçesini öne sürdü. Ancak yeni sendika yönetimi, gelir gelmez yandaş kadrolarını yüksek ücretlerle sendikada işe başlattı.

Yeni Hava-İş yönetimi, iş hukuku konusunda tanınmış hukukçuların yerine, yandaş avukatlar grubuyla anlaşarak çalışmaya başladı. Aldığımız bilgiye göre, daha önce sendikanın avukatlık işlerini sürdüren hukukçular grubu, yeni yandaş yönetimle çalışmayı istemediği için sendika görevinden ayrılmıştı.

Hava-İş’te ne olmuştu?

AKP Hükümetinin 2012 Mayıs ayı sonunda getirdiği grev yasağı kanuna karşı, Hava-İş sendikası direniş örgütlemiş ve yapılan eylemlere katılan işçiler arasından seçilen 305 THY ve Teknik AŞ işçisi işten çıkarılmıştı. “305 direnişi” diye işçi sınıfı mücadelesi tarihine geçen direniş, 568 gün sürdü. AKP hükümeti direniş karşısında grev yasağı kanununu geri çekerek, işçiler karşısında yenilgi almıştı.

305 Direnişi sürerken, THY yönetimi gündeme gelen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden bilinçli olarak kaçmış ve gerçekleşen uyuşmazlık sonucu sendikada grev başlatılmıştı. Bu grev ise 218 gün sürmüştü.

Tüm bu süreçler ulusal ve uluslar arası emek kamuoyu tarafından çok yakından izlenmiş, özellikle direnişlerde de önemli dayanışmalar gerçekleştirilmiş ve genel kurul sürecine girilmişti.

Hava-İş sendikasının 27.Genel kurulunda, AKP hükümeti ve THY yönetimi desteği ile THY de çalışan yandaş işçi ve şefler üzerinden, delege oyunları ve baskılar sonucu sendika yönetimi ele geçirilmişti. Hava-İş sendikasının hükümet ve THY yanlısı ekibin yönetimine geçmesi, tüm emek kamuoyunda üzüntüyle karşılanmıştı.

AKP karşıtı ve THY yönetimi karşısında işçi çıkarları ve kazanımları konusunda taviz vermeyen bir çizgi izleyen Hava-İş sendikasının çalışanları, bu süreçlerde işçi mücadelesinin yanında ve direnişlerin aktif düzenleyicileri oldu. İşçi sınıfının diğer kesimlerinin sürdürdüğü mücadelelerde de önemli dayanışma örnekleri sergileyen sendika çalışanları, politik inançları ve işçi sınıfı çıkarlarından yana tutumları ile tanınmaktaydılar.

Yeni Hava-İş yönetimi, sendika yönetimini devralmasından 20 gün sonra, özellikle direniş ve grev çadırı faaliyetlerinden tanınan örgütlenme biriminde ve sendikada çalışan işçileri, alelacele işten çıkardı. İşverene uyumlu-yandaş sendika yapısı oluşturma açısından bu önemli bir adımdır.

Böylelikle, bundan sonra Hava-İş sendikasının eski çizgisinden hızla uzaklaşarak, “sistemle ve işverenle uyumlu, işbirlikçi sarı sendika” etiketleriyle anılacağının da, ilk örneği gösterilmiş oldu.

Emek.org.tr, olarak; Hava-İş sendikasının dünkü süreçlerdeki haklı mücadele ve tutumlarının yanında yer aldık. Hava yolu işçilerinin onurlu hak mücadelesinde ve direnişlerinde onlarla birlikteydik. Bundan sonrada hava yolu işçilerinin ve sendika çalışanlarının hak mücadelelerinin yanında olmaya devam edeceğiz.  İstanbul   04.01.2014

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar