Hava-İş Genel Kurulu’nda kazanan AKP’li Muhalif Güç Birliği

Hava-İş  Sendikası 27. Olağan Genel Kurulu tamamlandı. Kazanan AKP’nin ve THY işvereninin desteklediği, atılan 305 işçinin aleyhine ifade veren, aralarında Ulaştırma Bakanı’nın akrabasının da bulunduğu muhalif güç birliği grubu oldu. 300 delegenin katıldığı Genel Kurulda toplam 221 oy kullanıldı. Ali Kemal Tatlıbal 133 oy alırken, Atilay Ayçin ve ekibi 73 oyda kaldı. Böylece Hava-İş’te AKP […]

Hava-İş  Sendikası 27. Olağan Genel Kurulu tamamlandı. Kazanan AKP’nin ve THY işvereninin desteklediği, atılan 305 işçinin aleyhine ifade veren, aralarında Ulaştırma Bakanı’nın akrabasının da bulunduğu muhalif güç birliği grubu oldu. 300 delegenin katıldığı Genel Kurulda toplam 221 oy kullanıldı. Ali Kemal Tatlıbal 133 oy alırken, Atilay Ayçin ve ekibi 73 oyda kaldı. Böylece Hava-İş’te AKP dönemi başlamış oldu.

Hava-İş’in Teknik’te 16 delegesinin işveren tehditiyle Genel Kurul’a katılmadığı belirtilirken, Gökkuşağı Hareketi’nin delegeleri seçime katılmadı. Genel Kurul’un ardından işçiler ve yöneticilerin gözlerinden yaşlar döküldüğü gözlemlenirken, işçiler “Bugün burada, yarın sokakta AKP’ye teslim olmayacağız” sloganları attı.

Hava-İş Genel Kurulu'nda kazanan AKP'li Muhalif Güç BirliğiHava-İş’te artık AKP döneminin başladığını ve işçi sınıfı açısından önemli bir mevzinin kaybedildiğini söyleyebileceğimiz bu Genel Kurul işçi sınıfı açısından önemli bir duraktı. Hava-İş Sendikası uzun süredir AKP’ye direniyordu.

Bugün ki sürece gelene kadar %40 fiili grev barajını aşan, grev yasağını kaldıran işçiler, grevi ve direnişi kararlılıkla sürdürüyordu. İşçilerin sokak mücadelesini kıramayan AKP iktidarı, işçilerin örgütlü iradesine saldırarak yeni bir süreci hayata soktu. Genel Kurul’a girerek oylar alan hatta delegeler çıkaran Emek Meclisi ve Gökkuşağı Hareketi grubunun ise maskesi düşerek, işveren ve AKP yanlısı bir tavır ile sendikayı AKP’ye teslim ettikleri ortaya çıkmış oldu.

Saat 09:00’da başlayan oy kullanımı saat 17:00’da sona erdi. Sayımın yapıldığı sırada çevik kuvvet polisleri otelin içerisine girdi.

Bizlerde Emek.org.tr olarak onuruyla ve alınteriyle direnen tüm işçileri ve emekçileri selamlıyoruz.

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar