HAVA-İŞ DİRENİŞÇİLERİNİN TAKSİM EYLEMİNE KATILIYORUZ!

1 Mayıs İstanbul saldırıları ve ardından Taksim meydanı’nda düzenlenen 6 Mayıs etkinliklerine karşı yapılan saldırılar, AKP nin işçi ve emek, devrimci-demokrat ve sosyalist düşmanı yüzünü bir kez daha açıkça göstermiştir.

thygrev11 Mayıs İstanbul saldırıları ve ardından Taksim meydanı’nda düzenlenen 6 Mayıs etkinliklerine karşı yapılan saldırılar, AKP’nin işçi ve emek, devrimci-demokrat ve sosyalist düşmanı yüzünü bir kez daha açıkça göstermiştir.

Emek güçlerinin örgütlü varlığına ve mücadelesine tahammül edemeyen egemen sınıflar ve AKP hükümeti saldırganlıklarını artırmış, şimdi de alanları ve caddeleri gösterilere yasaklamaya başlamıştır.

1 Mayıs alanı Taksim, ardından Galatasaray Lisesi önü ve İstiklal Caddesi ve Çağlayandaki Adliye önü gösterilere yasaklanmıştır.

Buralara giderek gösteri hakkını kullanmak yoluyla hak arayan, talebini dile getiren, protesto eden, basın açıklaması yapan hemen herkes polis şiddetine, gaz bombası saldırısına uğramaktadır.

Artık Taksim ve İstiklal caddesinde sürekli doğal koku olarak, göz yaşartıcı biber gazları vardır.

Ancak gerek işçi sınıfı güçleri, gerekse de devrimci sosyalist güçler, bu saldırılar karşısında geri adım atmamış, yasaklara ve gazlı-bombalı saldırılara karşı sokaklara ve meydanlara çıkmaya devam etmektedirler.

Hava-İş Sendikasının 15 Mayıs 2013 tarihinde THY grevine çıkmasından birkaç gün önce; her cumartesi günü yaptığı “basın açıklaması ve oturma eylemi”ni, bu kez 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Galatasaray Lisesi önünden başlatacağı yürüyüşle Taksim meydanında gerçekleştireceğini açıklamıştır.

Grev ve süren direniş gereği yanı sıra; Taksim meydanına, emekçilere, devrimcilere ve sosyalistlere yönelik geliştirilen son saldırılar karşısında, sendikanın ve işçilerin geliştirdiği “Taksim yürüyüş ve oturma eylemi” tavrı, bizim emekçiler açısından çok onurlu ve çok anlamlıdır. 

AKP hükümetinin, İstanbul Valisinin ve İstanbul Savcılığının yasakçı ve hukuk dışı tutumlarına karşı; sendikamızın ve işçilerimizin haklı, doğru ve mücadeleci olan bu tutumu destekliyoruz.

Etkinlik günü olan cumartesi saat 14.00 de, tüm sendikal güçleri, emek örgütlerini, devrimcileri, sosyalistleri; taksim’de Hava –İş sendikası ve direnişçi işçileriyle omuz omuza dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

Emek.org.tr, çalışanları Hava-İş sendikası ve direnişçi işçileriyle birlikte olacaktır.

Yaşasın işçi sınıfının birlik ve dayanışması!

Yılgınlık Yok! Direniş Var!

Emek.org.tr

THY İşçilerinin 11 Mayıs’ta Gerçekleştireceği Yürüyüşe Davet

07 Mayıs 2013

DEĞERLİ BASINIMIZA; SENDİKALARA, ODALARA VE MESLEKİ KURUMLARA, SİYASİ PARTİLERE, DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİNE;

344 gündür kararlılık ve umutla işe dönüş mücadelesini sürdüren THY A.O ve TEKNİK A.Ş işçileri, haftalardır sürdürdüğü cumartesi yürüyüşlerinin sonuncusunu düzenliyor.

THY A.O işvereninin uzlaşmaz tavrı sebebiyle tıkanan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi sürecinde greve çıkıyoruz. 15 Mayıs 2013 tarihinde THY A.O’ya bağlı tüm işyerlerinde gerçekleştireceğimiz grevin yoğunluğu sebebiyle cumartesi günleri gerçekleştirdiğimiz yürüyüşümüzü son kez, 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Galatasaray Meydanı’ndan başlatacağız.

11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelecek olan işçiler, işe dönüş talebini bir kez daha yineleyecekler.

AKP Milletvekillerince verilen kanun değişikliği teklifi ile havacılık sektörüne getirilen ve bir demokrasi ayıbı olan grev yasağına karşı, demokratik haklarını kullanan ve yasaklara hayır diyen 305 THY A.O. ve Teknik A.Ş. işçisinin iş sözleşmeleri acımasızca ve bildirimsiz olarak fesih edilmiştir. Bu fesihlerin baş sorumlusu, bu yasağı talep eden THY A.O. Yönetimi ve bu kanun değişikliği teklifini hazırlayan, TBMM’den tüm muhalefet partilerinin itirazına rağmen bu kanun değişikliğini jet hızıyla Meclis’ten geçiren AKP grubudur.

Grev yasağını sizlerin desteği ile aştık. Şimdi sıra işe geri dönüşlerin sağlanmasında.

Halen 344 gündür Atatürk Havalimanı’nın Dış Hatlar Geliş kapısı önünde işe dönüş mücadelesi veren THY ve Teknik A.Ş. işçileri, THY’nin işçileri işsiz bırakan bu politikasını kınamak, işten çıkarılan işçilerin geri dönüşünü talep etmek için;

11 MAYIS 2013 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 14.00’DA GALATASARAY MEYDANI’NDA BULUŞARAK TAKSİM TRAMVAY DURAĞI’NA YÜRÜYECEĞİZ.

14.00 ile 15.00 arasında gerçekleştireceğimiz yürüyüşümüzde; tüm sendikalarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı, emek ve demokrasiden yana tüm yurttaşlarımızı bu haklı ve onurlu mücadelemizde bizlere destek olmaya, mücadelemizde yanımızda yer almaya çağırıyoruz.

Davetimiz, direnişin en güzel türküsünü hep birlikte söylemek isteyen tüm emek dostları ve sınıf kardeşlerimizedir. 305′e sahip çıkmak için bu cumartesi Galatasaray Meydanı’nda buluşalım.

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar