Hak İhlali Dosyaları Dizini

DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU DİSK YAYINLARI Hak İhlali Dosyaları Dizini Baskı: Özyılmaz Matbaası SENDİKAL HAK İHLALLERİ (SUÇ DOSYALARI) SENDİKAL HAK İHLALLERİ   (SUÇ DOSYASI – 74)   İşyerinin Adı: Aras Kargo    İşyerinin Adresi: Aras Kargo Aktarma Merkezi, Yeni Baraj Yolu Alibeyköy/İstanbul İşyerinin Üretim ya da Hizmet Konusu: Şehirlerarası ve şehiriçi kargo taşımacılığı.   Örgütlenme Hak İhlalinin Konusu: Aras Kargo […]

DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU

DİSK YAYINLARI

Hak İhlali Dosyaları Dizini

Baskı: Özyılmaz Matbaası

SENDİKAL HAK İHLALLERİ (SUÇ DOSYALARI)

SENDİKAL HAK İHLALLERİ

 

(SUÇ DOSYASI – 74)

 

İşyerinin Adı: Aras Kargo 

 

İşyerinin Adresi: Aras Kargo Aktarma Merkezi, Yeni Baraj Yolu Alibeyköy/İstanbul

İşyerinin Üretim ya da Hizmet Konusu: Şehirlerarası ve şehiriçi kargo taşımacılığı.

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Konusu: Aras Kargo işçileri, uzun ve kahırlı bir çalışmanın sonucunda, Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlendiler. Aras Kargo Aktarma Merkezi’ndeki taşeron firma olan Denkar işçileri adına Bakanlığa yetki başvurusunda bulunularak, 07.11.1994 tarihinde yetki alınmıştır. TİS görüşmelerine, Aras Kargo işvereni gelmediği için yasal prosedür gereği grev kararı alınmıştır. Greve 15.06.1995 tarihinde başlandı. İşveren, 01.08.1995 tarihinde Aktarma Merkezi’ni Ayazağa Cendere yoluna taşıyarak, grevcilerden ve sendikadan kaçmak istemiştir. Grevciler bunun için de fiili olarak gerekeni yapmış ve sendikamız da bununla ilgili dava açmıştır.

Örgütlenme Hak İhlalinin Başlangıç Tarihi: 15.06.1995

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Bitiş Tarihi: Aras Kargo grevi hukuksal açıdan bugün hala devam etmektedir.

 

 

Hak İhlalini Gerçekleştiren: Aras Kargo işverenleri

 

Hak İhlaline Uğrayan: Aras Kargo çalışanları 

 

Hak İhlaline Uğrayanların Sayısı: 100

 

Sonuç: Grev devam ederken, Aktarma Merkezi’ni başka bir yere taşıyan Aras Kargo işvereni hakkında açtığımız dava sonucunda, İstanbul 2. İş Mahkemesi, “grevdeki bir işyerinin taşınamayacağı” gerekçesi ile yeni yerin faaliyetten men edilmesini kararlaştırdı. İstanbul Valiliği, Emniyet, Şişli İcra Daireleri ve İcra Hakimleri bu kararı uygulamadılar. Aras Kargo grevi, hukuksal açıdan bugün hala devam etmektedir. Bu grevde, çok yönlü saldırılar ve devletin polisinin, resmi kurumların yargı kararlarını hiçe sayan keyfi ve işçi düşmanı tavırları nedeniyle grevin fiilen etkisi kalmamıştır. Ancak, Aras Kargo grevi, fiili olarak iki yıla yakın bir süre devam etmiştir.

 

 

SENDİKAL HAK İHLALLERİ

(SUÇ DOSYASI – 69)

 

İşyerinin Adı: Ekolas Lastik İmalat Taah. Nakliye San. ve Tic. Ltd. Şti.

 

İşyerinin Adresi: Karadeniz Mah. Solaklar Köyü Yolu Mezbaha Yanı Kocaeli

 

İşyerinin Üretim ya da Hizmet Konusu: Türk Pirelli Lastikleri A.Ş.’nin taşeron

firması olarak fabrikadaki taşıma, yükleme vb. işler.

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Konusu: Türk Pirelli Lastikleri A.Ş.’nin taşeron firması olarak fabrikadaki taşıma, yükleme işlerini yapan Ekolas Lastik İmalat Taah. Nakliye San. ve Tic. Ltd. Şti.’de çalışan işçiler,

23-24 Temmuz 2003 tarihlerinde Nakliyat-İş Sendikası’na üye olmuşlardır. 25 Temmuz 2003 tarihinde yetki için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yapılmıştır. Ancak yetki için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılacak başvuruyu öğrenen işveren, 24 Temmuz gecesi ve devamındaki vardiyalarda çalışan işçilerin giriş kartlarını alarak, Nakliyat-İş Sendikası üyelerini işbaşı yaptırmamıştır.

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Başlangıç Tarihi: 25.07.2003

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Bitiş Tarihi: 16.01.2004

 

Hak İhlalini Gerçekleştiren: Türk Pirelli Lastikleri ve Ekolas Lastik İmalat işverenleri.

Hak İhlaline Uğrayan: Ekolas işçileri

 

Hak İhlaline Uğrayanların Sayısı: 280

 

Sonuç: Ekolas direnişi altı aydan fazla sürdü. İşverenin sendikalaşmayı engellemek için başvurduğu bu toplu işten çıkartma uygulaması, 4857 sayılı yasanın 18, 19 ve 29. maddelerine aykırıdır. Ayrıca bu toplu işten çıkartma, 2822 sayılı yasanın 26. maddesine aykırı yasadışı lokavttır.Bu durumların tespiti için Kocaeli 2. İş Mahkemesi’ne yapılan başvuru sonucunda işverenin bu yasaya aykırı davranışları, işyerinde yapılan keşifte mahkemece saptanmıştır. Ekolas şirketinin 25 Temmuz 2003 tarihinde atılan işçilerin yaptığı işi yapan yeni işçileri işe aldığı ortaya çıkmıştır. Direnen 144 işçi adına, işe iade davası açılmıştır. Kocaeli 1. İş Mahkemesi’nin baktığı 72 dava, 31.10.2003 tarihinde sonuçlanmış ve mahkeme işçilerin çalışma haklarına yönelik bu pervasızca saldırısının kanunsuzluğunu kabul etmiş, 68 işçi hakkında işe iade kararı vermiştir. Kocaeli 2. İş Mahkemesi’nin baktığı diğer 72 işçinin işe iade davası ise, 06.11.2003 tarihinde sonuçlanarak 70 işçi hakkında daha işe iade kararı vermiştir. Sendikamızın Pirelli-Ekolas işçileri ile yürüttüğü direnişte toplam 138 işçi mahkeme tarafından işe iade edilmiştir. 6 işçi hakkında da çalışma süreleri 6 ayı doldurmadığı için davanın reddine karar verilmiştir.

 

 

SENDİKAL HAK İHLALLERİ

(SUÇ DOSYASI – 76)

 

İşyerinin Adı: Serlog Servis Loj. Dış. Tic. Ltd. Şti.

 

İşyerinin Adresi: Cumhuriyet Mah. Turgut Özal Cad. 13 Sok. Şekerpınar Köyü, Gebze/Kocaeli

İşyerinin Üretim ya da Hizmet Konusu: Mc Donald’s ın Lojistik Hizmetleri.

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Konusu: Serlog Servis Loj. Dış Tic. Ltd. Şti.’nde çalışan işçiler anayasal haklarını kullanarak, Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldular. Çoğunluğu sağlayan Nakliyat-İş Sendikası, 15.03.2004 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki tespiti için başvuru yapmıştır. Serlog Servis Loj. Dış. Tic. Ltd. Şti. işçilerinin bu örgütlülüğünü haber alan işveren, sendika üyesi işçilere baskı yaparak sendika üyeliğinden istifaya zorlamıştır. 28.03.2004 tarihinde 5 sendika üyesi işten atılmıştır.

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Başlangıç Tarihi: 28.03.2004

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Bitiş Tarihi: Üyelerimize yönelik baskılar devam etmektedir.

Hak İhlalini Gerçekleştiren: Mc Donald’s’ın lojistik hizmetlerini yapan Serlog Servis

 

Hak İhlaline Uğrayan: Serlog Servis işçileri

 

Hak İhlaline Uğrayanların Sayısı: 83

 

Sonuç: Atılan sendika üyeleri için işe iade davaları açılmış, işveren sendika üyelerini işe alacağını söylemiş, ama daha sonra sözünde durmayarak işe almamıştır. İşveren, işkoluna da itiraz ederek, işkolu tespiti isteyerek, zaman kazanmaya çalışmıştır. Bu nedenle de Nakliyat-İş Sendikası çoğunluğu sağladığı halde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yaptığı başvuru tarihinden itibaren 5 ay geçmesine rağmen, toplu iş sözleşmesine başlamak için gerekli olan yetki belgesi Bakanlık’tan gelmemiştir. Nakliyat-İş Sendikası üyelerine işverenin baskıları devam etmektedir. İşverenin bu baskıları sonucunda bazı sendika üyeleri sendikadan istifa etmişlerdir. Ancak Nakliyat-İş Sendikası’nın çalışmaları devam etmektedir.

 

 

SENDİKAL HAK İHLALLERİ

(SUÇ DOSYASI – 75)

 

İşyerinin Adı: Horoz Kargo Hiz. Tic. A.Ş.

 

İşyerinin Adresi: Ali Nihat Tarlan Cad. Kartal Sok. Parlar Polat İş Merkezi No: 19 Kat.5 İçerenköy-Bostancı/İstanbul

İşyerinin Üretim ya da Hizmet Konusu: Şehirlerarası ve şehiriçi kargo taşımacılığı.

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Konusu: İşyerlerindeki ağır çalışma koşulları ve baskılar sonucu sendikamızda örgütlenen Horoz Kargo Hiz. Tic. A.Ş işçileri sendikamıza üye olmaya başlamışlardır. İşveren öncü işçilerin de aralarında bulunduğu 7 işçiyi işten atmıştır.

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Başlangıç Tarihi: 31.05.2004

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Bitiş Tarihi:

 

Hak İhlalini Gerçekleştiren: Horoz Kargo Hiz. Tic. A.Ş. ve Aras Kargo işverenleri

 

Hak İhlaline Uğrayan: Horoz Kargo çalışanları

 

Hak İhlaline Uğrayanların Sayısı: Yaklaşık 1500

 

Sonuç: Atılan işçiler için işe iade ve alacakları için davalar açılmıştır. Davalar halen devam etmektedir.

 

 

SENDİKAL HAK İHLALLERİ

(SUÇ DOSYASI – 77)

İşyerinin Adı: Zeytinburnu Ambarlar Sitesi

 

İşyerinin Adresi: Nakliyeciler Sitesi Zeytinburnu/İstanbul

 

İşyerinin Üretim ya da Hizmet Konusu: Şehirlerarası Nakliye

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Konusu: Nakliyeciler sitesinde çalışan ve Tümtis Sendikası’na üye olan işçiler, sendika ile aralarındaki sorunlardan dolayı, sendikalarını değiştirerek, 2002 yılının Ekim ayında Disk/Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldular. Ambar işçilerinin kendilerinden istifa etmelerini hazmedemeyenler, 20 Kasım 2002 tarihinde Türkiye işçi sınıfının genç, namuslu, fedakar 3 üyesi, Şerif Akbulut, Oğuzhan Menek ve Cemil Ballı’yı katlettiler. Yine aynı gün 3 arkadaşımızı da öldürme kasıtlı bıçak darbeleriyle yaraladılar.

Örgütlenme Hak İhlalinin Başlangıç Tarihi: 20.11.2002

 

Örgütlenme Hak İhlalinin Bitiş Tarihi: Katliamla ilgili dava, Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmektedir.

 

Hak İhlalini Gerçekleştiren: Tümtis

 

Hak İhlaline Uğrayan: Topkapı Ambar işçileri ve yaşamını yitiren üç masum işçi.

 

Hak İhlaline Uğrayanların Sayısı: 1100

Sonuç: TCK’nın, 448. maddesinden açılan davada, bugüne kadar tutuklu bulunan dört Tümtis yöneticisinden ikisi, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişlerdir. İki kişinin tutukluluk halleri devam etmektedir. Ayrıca, 12 Tümtis üyesi de “adam öldürmeyle sonuçlanan kavgaya dahil olmaktan” yargılanıyorlar. Mahkeme devam etmektedir.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar