Görevini yaptığı için işten çıkarılan işyeri hekimi Ahmet Tellioğlu’nun davası görüldü

İşyeri hekimi Ahmet Tellioğlu’nun işe iadesi ile ilgili davanın ilk duruşması bugün İstanbul’da görüldü. Dava, işveren tarafınn tanıklarının dinlenmesi için 14 Ocak 2014 tarihine ertelendi. İstanbul’da Organik Kimya adlı bir şirkette işyeri hekimi olan Tellioğlu “yetersizlik” ve “sorunlu davranışları” gerekçe gösterilerek 28 Mayıs 2013 tarihinde işten çıkarılmıştı. HekiMedya’ya konuşan Tellioğlu, hekimlik görevinin yaptığı ve işyerindeki […]

İşyeri hekimi Ahmet Tellioğlu’nun işe iadesi ile ilgili davanın ilk duruşması bugün İstanbul’da görüldü. Dava, işveren tarafınn tanıklarının dinlenmesi için 14 Ocak 2014 tarihine ertelendi.

İstanbul’da Organik Kimya adlı bir şirkette işyeri hekimi olan Tellioğlu “yetersizlik” ve “sorunlu davranışları” gerekçe gösterilerek 28 Mayıs 2013 tarihinde işten çıkarılmıştı.

HekiMedya’ya konuşan Tellioğlu, hekimlik görevinin yaptığı ve işyerindeki bazı işçileri kimsayala maruz kalma şüphesi ile meslek hastalıkları hastanesine sevk ettiği için işten çıkarıldığını belirtti.

Tellioğlu, işyerindeki bazı işçilerin ağır kimyasala maruziyet şüphesiyle meslek hastalıkları hastanesine sevk ettiğini ve hastaneden de bu kişilerin kimyasala maruz kaldıkları yönünde rapor verildiğini söyledi. Yaşanların ardından işten çıkarılan Tellioğlu, işverenin kendilerinde hastanenin saptadığı kimyasalların bulunmadığını iddia ettiğini belirtti.

Türkiye’de mevcut çalışma koşullarda yılda 10 binden fazla meslek hastalığı kaydedilmesi gerektiğini ancak bakanlık kayıtlarına göre bu sayının 300 civarında olduğunu ifade eden Tellioğlu, Türkiye’de meslek hastalığı tanısı koymanın oldukça or olduğunun altını çizdi.

Tellioğlu, meslek hastalığı tanısının zor olmasının yanında sistemin sağlıklı işlemesi için işyeri hekimlerinin işverenden bağımsız olması gerektiğini ancak Türkiye’de işyeri hekimlerinin maaşının çalıştıkları işyerinin işvereni tarafından verildiğini sözlerine ekledi.

HekiMedya

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar