Öğrenci İnisiyatifi: gençliği susturamayacaksınız!

Dün İstanbul Üniversitesi’nde Beyazıt ve Halepçe Katliamları’nda yaşamını yitirenleri anmak için toplanan öğrencilere yönelik polis şiddet kullanarak, eylemcilerin bir kısmını gözaltına almıştı. Öğrenci İnisiyatifi olaya ilişkin bir açıklama yaptı. 16 Mart 1972’de Beyazıt’ta faşistler tarafından gerçekleştirilen ve 7 devrimci öğrencinin hayatını kaybettiği Beyazıt Katliamı ve 16 Mart 1988’de Kürt halkına yönelik Saddam Hüseyin’e bağlı Irak […]

Dün İstanbul Üniversitesi’nde Beyazıt ve Halepçe Katliamları’nda yaşamını yitirenleri anmak için toplanan öğrencilere yönelik polis şiddet kullanarak, eylemcilerin bir kısmını gözaltına almıştı. Öğrenci İnisiyatifi olaya ilişkin bir açıklama yaptı.

16 Mart 1972’de Beyazıt’ta faşistler tarafından gerçekleştirilen ve 7 devrimci öğrencinin hayatını kaybettiği Beyazıt Katliamı ve 16 Mart 1988’de Kürt halkına yönelik Saddam Hüseyin’e bağlı Irak ordusunca kimyasal silahlarla 5 bin kişinin öldürüldüğü Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde düzenlenen eyleme polis saldırmış, onlarca öğrenci darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Saldırıya ilişkin bir açıklama yapan Öğrenci İnisiyatifi, geçtiğimiz günlerde aynı yerde Önder Babat’ı anmak için toplanan gençlere de polisin saldırdığını hatırlatarak, saldırıların gençliğin AKP iktidarına karşı yükselen öfkesini bastırmak için gerçekleştiğini vurguladı.

AKP iktidarının gençlikle kan uyuşmazlığı yaşadığı ve gençliğin öfkesini sindirmeyi amaçladığı belirtilen açıklamada, “AKP iktidarı bilmelidir ki, katliamları unutmadığımız gibi katliamcıları da unutmayacak, hesabını soracağız” denildi.

Açıklamada, “Ekonomik krizin derinleştiği, akademinin ve bilimin üzerindeki tahakkümün arttığı, öğrencilerin yaşam alanlarının yok edilmeye çalışıldığı bugünlerde, siyasal iktidar kirli tezgahlarıyla gençliğin boğazına yapışmak ve sessiz kalması için faşist çetelerini, polisleri ve çeşitli yöntemleri hayata geçirmek istese de  öğrenci gençliğin birleşik mücadelesinin önünde hiçbir güç duramaz” ifadeleri kullanıldı (SiyasiHaber – 2019-03-15 )

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar