Flormar’da son: direniş, emeğinin karşılığını tam alamadı

İşçiler işsiz kaldı! Sendikal tazminat kazanıldı. Flormar kozmetikte sendikalaşmak istedikleri için işten çıkarılan ve 297 gündür fabrika önünde eylem yapan işçilerin işe iade dışındaki talepleri kabul edildi. Flormar direnişi emeğinin karşılığını alamadı. İşçi direnişi ulusal ve uluslararası emek cephesinin yoğun desteğini almıştı. Kadın işçiler çok önemli bir direnişe imza attı. Ancak bu onurlu direniş istenilen […]

İşçiler işsiz kaldı! Sendikal tazminat kazanıldı.

Flormar kozmetikte sendikalaşmak istedikleri için işten çıkarılan ve 297 gündür fabrika önünde eylem yapan işçilerin işe iade dışındaki talepleri kabul edildi. Flormar direnişi emeğinin karşılığını alamadı.

İşçi direnişi ulusal ve uluslararası emek cephesinin yoğun desteğini almıştı. Kadın işçiler çok önemli bir direnişe imza attı. Ancak bu onurlu direniş istenilen kazanımlara da ulaşamadı. İşçilerin işlerine geri dönmeyişi direnişin hak ettiği bir sonuç olmadı. İşçiler kazanmanın verdiği coşkuyla işyerine girmeliydi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan  Flormar kozmetikte sendikalaştıkları gerekçesiyle işten çıkarılan çoğu kadın 132 işçinin 15 Mayıs’tan bu yana sürdürdükleri direniş 297. gününde sonuçlandı.

Flormar işçilerinin direnişi, işverenin sunduğu teklifin kabul edilmesiyle sona erdi.

Buruk kazanım: İşçiler işlerine geri dönemedi, tazminat kazandı

Petrol-İş Sendikası avukatına Flormar avukatları tarafından 297 gün süren direniş boyunca ilk defa yazılı bir teklif ulaştırılırken, Flormar tarafından işçilere 12 maaş sendikal tazminat, boşta geçen süreler için de 4 maaşlık bir ödeme teklif edildi.

-Bu teklifi tartışan işçiler, kendileri de şu talepleri sıraladı:

-İşveren tarafından sendika yetkisine yapılan itirazın kaldırılması,

-İşe geri dönmek isteyen işçilerin işe geri dönüşlerinin sağlanması, sendikal, kıdem ve ihbar tazminatları ile işsizlik maaşlarının ödenmesi,

-İşe dönmek istemeyen işçilerin ise bunlara ek olarak kesin fesih ücretlerinin toplu olarak ödenmesi noktasında bir ortaklaşma.

20 işçi karşı çıktı, işçiler işe iade edilmeyecek

Direniş alanında avukatlar ile toplantı yapan 73 işçiden 20’si teklife karşı çıkarken 53 işçi teklifi kabul yönünde oy kullandı.

Böylece eylem 297 gün sonra Flormar işçilerinin taleplerinin kabul edilmesiyle sona erdi ancak işçiler işe iade edilmeyecek.

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre, direnen kadınlardan Ayşe Öztürk, kıdem tazminatı ve tazminat gibi maddi haklarını aldıklarını ancak işe geri dönüşlerinin gerçekleşmemesine dair şunları söyledi:

Bizim için bir başarı var ancak yine de işe geri dönemediğimiz için üzgünüz. Bizim için Flormar bitti. Dün akşam sendikada yaptığımız toplantıda demokratik bir seçimle karar aldık. Oylama yaptık.  53 arkadaşımız devam etmeme kararı verirken 20 arkadaş ‘devam edelim’ dedi. Tazminatımızı aldık ama işe geri dönemedik. Sonuç olarak artık eylemlerime son verdik. Bundan sonra yeni işlerde yolumuza devam edeceğiz. İçimizde buruk bir sevinç var.Maddi olarak kazanım elde ettik ancak işe geri dönemedik. Bu bizler için üzücü” dedi.

“Kadınlar direnin, mücadele edin”

Ayşe Öztürk’ün  işçilere mesajı ise şöyle oldu:

“Kadınlar mutlaka hiç çekinmeden sendikalı olsunlar. Biz direnirken çok şey öğrendik. İşten çıkartılmak son değil. Her şeye rağmen direniş kadınlar için çok önemli bir alan. Bu alanlardan kadınların çekilmemesi gerekiyor. Kadınlara direnin, mücadele edin diye seslenebilirim.”

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar