Filistin’de kalıcı ateşkes: direniş, birlik ve anti-emperyalist mücadele

Günlerdir süren İsrail saldırısı ve Filistin direnişinin ardından Filistin Direniş Örgütleri ile İsrail arasında kalıcı ateşkes sağlandı. Direniş örgütleri, kalıcı ateşkesin sağlandığını, taleplerin kabul edildiğini; ablukanın kalkarak sınırların açılacağını açıkladı. FHKC direnişin öncülerindendi Filistin daha önce yapılan saldırılardan önemli dersler çıkarak savaşı yeraltına çekmiş, İsrail’de hava saldırıları ile durduramadığı roket saldırılarını bu sefer kara harekatı […]

Günlerdir süren İsrail saldırısı ve Filistin direnişinin ardından Filistin Direniş Örgütleri ile İsrail arasında kalıcı ateşkes sağlandı. Direniş örgütleri, kalıcı ateşkesin sağlandığını, taleplerin kabul edildiğini; ablukanın kalkarak sınırların açılacağını açıkladı.

FHKC direnişin öncülerindendi

Filistin daha önce yapılan saldırılardan önemli dersler çıkarak savaşı yeraltına çekmiş, İsrail’de hava saldırıları ile durduramadığı roket saldırılarını bu sefer kara harekatı ile bastırmaya çalıştı.

Filistin’in önemli savaşçılarından olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve silahlı kanadı Abu Ali Mustafa Tugayları her gün İsrail’e yönelik roket ve silahlı saldırılar gerçekleştirdi. Ayrıca sosyal ve ekonomik mücadeleyi aksatmayan FHKC yardımlar topladı, yıkılan evlere ulaşmaya çalıştı, hastanelerde önemli görevlerde yer aldı.

FHKC’den açıklama

FHKC bir açıklama yaparak zaferi kazandıklarını belirtti. “En önemli zaferin Filistin’in nihai özgürlüğü yolundaki temel mücadele hattının direniş hattı olduğunu yeniden gösterilmesi olmuştur” FHKC, ikinci zaferin Filistin’in mücadelede birleştiğini, direniş ile güçlendiğini ve direniş ile kazandığını belirtti. Son olarak üçüncü zaferin ise ABD şemsiyesi altında müzakere hattının ölüme mahkum edilmesi olduğunu vurguladı.

Bilanço ağır

Süren saldırılarda 500’ü çocuk olmak üzere 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti. Filistin’in alt yapısı neredeyse yok oldu.

Elektrikten yoksun kalan Filistin’de İsrail tarafından okullar vuruldu, yerleşim yerleri alt üst edildi. Binlerce Filistinli evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Enternasyonalist dayanışmanın katkısı büyük

Saldırıların başladığı andan itibaren FHKC’nin çağrısıyla birlikte dünyanın dört bir yanında halklar Filistin’in yanında olduğunu belirterek İsrail’in alanını daraltmaya çalıştı.

Filistin halkının sesini başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden duyurmak amacıyla bildiri dağıtımı, afiş ve broşürler dağıtıldı; eylemler yapıldı, boykotlar örgütlendi.

Türkiye’de ise Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi önemli eylemler örgütledi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar