EZİDİLERDEN ÖZÜR DİLİYORUZ

Dünyanın dört bir yanından gelen Êzidî halkının temsilcileri DTK’nin düzenlediği konferasta buluştu. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, ‘Êzidîler şimdiye kadar 73 katliamdan geçirildi. Bu kana Kürtler de bulaştı, af diliyoruz’ dedi

Ezidiler Amed'de Buluştu - Ezidilerden Özür Diliyoruz

Dünyanın dört bir yanından gelen Êzidî halkının temsilcileri DTK’nin düzenlediği konferasta buluştu. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, ‘Êzidîler şimdiye kadar 73 katliamdan geçirildi. Bu kana Kürtler de bulaştı, af diliyoruz’ dedi

BÜTÜN KÜRTLER BİRLİK OLMALI

Amed’de 2 gün sürecek olan Êzidî Konferansı dün başladı. Tarihte bir ilk olma özelliği taşıyan konferansa, dünyanın dört bir tarafında yaşayan Êzidî halkının temsilcileri katıldı. Êzidîlerin önde gelen temsilcilerinden Mir Tahsin Seîd, Êzidîlerin büyük katliamlardan geçirildiğini belirterek, tüm Kürtlerin birlik olmasını istedi.

ÊZIDÎLER 73 KATLİAMDAN GEÇİRİLDİ

Konferansta Êzidîlerden özür dileyen DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk şöyle konuştu: “Êzidîler büyük katliamlardan geçirildi. Tarihleri katliamlarla doludur. Büyük bir zulümden geçirildiler. Êzidîler şimdiye kadar 73 katliamdan geçirildi. Êzidîlerin kanı atalarımızın eline de bulaştı. Bunun için bizi affetmenizi istiyorum.”

AFFEDİN BİZİ

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) İnanç ve Azınlıklar Komisyonu’nun Amed’de 2 gün sürecek olan Êzidî Konferansı, Êzidî temsilcilerinin katılımıyla başladı. Dünya tarihinde bir ilkin yaşandığı konferansta konuşan Ahmet Türk, Êzidî halkının kendilerini affetmesini istedi. Êzidî halkının önde gelenlerinden Mir Tahsi Said ise, Êzidîlerin büyük katliamlardan geçirildiğini belirterek, tüm Kürtlerin birlik olmasını istedi.

Tarihte ilk kez düzenleniyor

 Êzidî Konferansı, “Örgütlenerek özgürlüğe doğru yürüyoruz” şiarıyla başladı. Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa, Avrupa başta olmak üzere dünyanın değişik ülkelerine göç etmek zorunda bırakılan Êzidîler katılıyor. Unutturulmak istenen bu duruma açıklık getirmek, sorunları tartışmak, çözüm önerileri geliştirmek Ezidiler Amed'de Buluştu - Ezidilerden Özür Diliyoruzamacıyla tarihte ilk kez uluslararası düzeyde bir Êzidî Konferansı düzenleniyor.

İslam adı altında katliam

“Em bi rexistinibunê ber bi azadiyê ve dimeşin” pankartı asıldığı konferasta ilk konuşmayı yapan, DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, yıllardır Êzidîler üzerinde büyük baskıların uygulandığını ve acıların yaşatıldığını belirterek, birçok Êzidî yurttaşın katliamlardan geçirildiğini ifade etti.

Türk, katliamların çoğu İslam dini adı altında yapıldığını kaydederek, “Ancak Kuran-ı Kerim’de hiçbir zaman böyle bir şey yoktur. Abbasiler döneminde katliamlar yapıldı. Osmanlı Devleti zamanında Yavuz Sultan Selim döneminde soykırımlar yapıldı. Tarihte sürekli Êzidîlere yönelik katliamlar yapıldı. Êzidîlerin tarihi katliamlarla doludur. Büyük bir zulümden geçirildiler. Şengal’de talan edildiler, katledildiler. Buna rağmen Êzidîler Kürt halkının özgürlüğü için mücadelelerini sürdürdü. Êzidîler şimdiye kadar 73 katliamdan geçirildi. Kürt halkı birlikteliği için birleşmeli, ortak amaç için hareket etmelidir” dedi.

Êzidîler bizi affetsin

Türk, Kürt halkının eliyle Êzidî Kürtlerinin katledilmesi için büyük oyunlar oynandığını ifade ederek, Botan’da Êzidîler üzerinde sürekli baskı ve katliamlar yapıldığını belirterek, Hamidiye Alayları’nın Şengal’e kadar Êzidîleri talan ettiklerini kaydetti. Türk, Êzidîlerin dinleri ve toplumları için sürekli mücadele içinde olduklarını aktararak, “Gerçekten de ben Êzidîleri gördüğümde ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Biz çok üzgünüz. Atalarımızın eline Êzidîlerin kanı bulaşmış. Atalarımızın alnında kara bir leke var. Sizin bizi affetmenizi istiyoruz. Düşmanlar Kürt halkını Kürtlere öldürtmüştür. Kürt tarihinde bu unutulmamalıdır. Farslar, Türkler ve Araplar, Kürtleri kimliksiz ve köle olarak bırakmak istiyor. Bu konferans Kürt halkının birlikteliği için bir adım olmalıdır” diye konuştu.

100 dil bilseniz de anadil başka

Türk, konuşmasını tamamladıktan sonra Federal Kürdistan Bölgesi’nden gelen Êzidîlerin önde gelenleri Mir Tahsin Seîd’i platforma çağırdı. İlerleyen yaşı nedeniyle zorlukla ayakta durduğu görülen Mir Tahsin Seîd, konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak, her şeyden önce birliktelik zamanının geldiğini aktardı. Mir Tahsin Seîd, Êzidîlerin bu topraklarda birçok ülkeye ayrıldığını kaydederek, “Êzidîleri bölgelere ayırmamalıyız. Hepsi birdir. Êzidîler büyük katliamlardan geçtiler. Katliamların sebepleri birlikteliğin olmamasından kaynaklıdır. Kürtler anadillerini unutmamalıdır. Şayet 100 dil öğrenseniz de anadil gibi olamaz” dedi. Ardından Mir Tahsin Seîd, Türk’e Laleş’in fotoğrafının yer aldığı bir tabloyu hediye etti. Ardından Türk, Mir Tahsin Seîd’in elini öptü.

Êzidîler tartışılacak

Konuşmaların ardından konferans basına kapalı bir şekilde devam etti. İki gün boyunca sürecek olan konferansın ilk gününde, “Kürt mücadelesinde Êzidîlerin kimliği”, “Tarihte Êzidîlerin varoluşu”, “Êzidîlerin tarihinde kadınların rolü” başlıklı konular tartışılacak. Konferansın ikinci gününde ise, “Êzidîlerin yaşadıkları sorunlar”, “Kürt birlikteliği için çözüm önerileri” başlıklı konular ele alınacak. Konuşmaların ardından konferansın sonuçları açıklanacak.

 

Êzidîler Amed’de buluştu 

 

Konferansa Federal Kürdistan’da Êzidîlerin önde gelenleri Mir Tahsin Seîd, Hazım Seîd, Baba Şêx, Suriyeden Bavê Cemil, Almanya’dan Hoşeng Biroka, Ermenistan’dan Temur Hasanov, PÇDK Genel Başkanı Diyar Xarip, DTK Eşbaşkanları Türk ve Tuğluk, Şengal Kaymakamı Dexil, Feleknas Uca, BDP’li vekiller, TZPKurdî, Barış Anneleri, DİAY-DER, Ermeni ve Meyremana Kilisesi yetkilileri, HDK ve Avrupa, Rusya, Federal Kürdistan, Suriye’den gelen çok sayıda Êzidî katıldı.

Kaynak: Özgür Gündem / 18 Ekim 2012

Ezidiler Amed'de Buluştu - Ezidilerden Özür Diliyoruz

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar