Eylemler Ayrı, Talepler Ortak: Görüşmeler Başlasın, Ölümler Durdurulsun

56. gününü dolduran açlık grevlerinin sesi olmak için bugün pek çok demokratik kitle örgütü ve siyasi parti Taksim’deydi. Akademisyenlerden, Alevi yurttaşlara kadar yüzlerce insan ‘talepleri görüşmeye başlayın’ çağrısı yaptı.

akademisyenler-odp-tkp-halkevleri-psakd-aleviler-hdk-kadin-meclisi-aclik-grevi-olumler-durdurulsun

56. gününü dolduran açlık grevlerinin sesi olmak için bugün pek çok demokratik kitle örgütü ve siyasi parti Taksim’deydi. Akademisyenlerden, Alevi yurttaşlara kadar yüzlerce insan ‘talepleri görüşmeye başlayın’ çağrısı yaptı.

Akademisyenler Açlık Grevleri İçin Birleşti

Akademisyenler Açlık grevi görüşmeler başlasın

200’den fazla akademisyenin imzasının bulunduğu çağrı metni üzerine 18:00’de Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Kürt tutuklulara anadilde savunma hakkının tanındığı ve tecridin kaldırıldığı güne dek derslerinde, bilimsel toplantılarda ve yazılı faaliyetlerinde Kürt sorunu ve taleplerini gündeme getireceklerini belirten akademisyenler, açlık grevlerinin başlama noktasına da dikkat çektiler.

Türkiye’de senelerdir süren savaş ve çözümsüzlük ortamının derhal son bulması ve siyasi olanakların yaratılmasının gerekliliğine vurgu yapılan açıklamada, ‘Barıştan yana bir tavır için ilk adımın açlık grevlerinin sonlandırılması için harekete geçmektir.’ denildi.

HDK İstanbul Kadın Meclisi: ‘Ölümü değil yaşamı savunalım’

Hdk Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisi Açlık Grevi Görüşmeler Başlasın

Akademisyenlerin ardından HDK İstanbul Kadın Meclisi de bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İstanbul Kadın Meclisi adına Nadide Kılıç şunları söyledi: ‘ Bugün 72 cezaevinde 10 bine yakın siyasi tutuklu açlık grevinde.  Biz kadınlar artık tutsakların yaşamlarından kaygı duymaya başladık. Tutsaklarda baş dönmesi, kilo kaybı, tansiyon düşmesi, idrarda kanama, konuşma bozukluğu gibi ağır durumların yaşandığını öğreniyoruz. İnsanlığa sesleniyoruz. Ölüm haberleri duymak istemiyoruz.’

Kadınlar buradan Okmeydanı’ndaki çadıra geçerek bir günlük açlık grevi başlattılar.

ÖDP, TKP, Halkevleri: Savaşın ve Zulmün İktidarı AKP’den Hesap Soracağız

ÖDP, TKP, HALKEVLERİ açlık grevleri görüşmeler başlasın ölümler durdurulsun

Saat 19:00’da Taksim Meydanı’nda toplanan ÖDP, TKP ve Halkevleri üyeleri ‘ Yaşasın halkların kardeşliği’, ‘Görüşmeler başlasın ölümler durdurulsun’ , ‘AKP savaş halklar barış istiyor’ sloganlarıyla Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Kurumlar adına açıklamayı yapan Ender Yiğit, AKP iktidarının halkları oyalayarak inkar ve imha politikalarına hızla devam ettiğini belirtti. Kürt halkının siyasi temsilcilerini, milletvekillerini cezaevlerine doldurduğunu ifade eden Yiğit, açlık grevlerinin 30 yıldır devlet eliyle sürdürülen savaş sonucu gündeme geldiğini söyledi.

‘Kürt sorununda her tür inkarcı politikaya, anadil yasaklarına, tecride hayır diyor, müzakerelerin başlamasını istiyoruz’ diye konuşan Yiğit, açlık grevlerine karşı bu duyarsızlık devam etmesi halinde yaşanacak ölüm, sakatlık ve politik gerilimin sorumlusunun AKP iktidarı olacağının altını çizdi.

PSAKD İstanbul Şubeleri: Yaşanan İnsanlık Trajesidir

psakd-aclik-grevi-aleviler-olumleri-durdurun-gorusmeler-baslasin-taksim

PSAKD üyeleri de açlık grevlerine dikkat çekmek için Galatasaray Lisesi önündeydi. ‘Eşitlik adalet, Kürt ulusuna özgürlük’, ‘Yaşatmak için direniyoruz’ sloganları atan PSAKD üyeleri adına konuşmayı Genel Başkan Kemal Bülbül yaptı. Türkiye’de bu tarihlerde bir insanlık trajedisine tanık olduklarını söyleyen Bülbül sözlerine şöyle devam etti: ‘ Bizlere bunu yaşatanlar yasaların insan canından daha değerli olduğunu iddia ediyorlar. Biz diyoruz ki hiçbir yasa insan yaşamından daha değerli değildir. Ve şu anda Türkiye’de on bini aşkın canın açlık grevleri yürüttüğü talepler son derece demokratik ve insani taleplerdir. Bu talepler çoktan kabul edilmiş ve sorunlar çözülmüş olmalıydı.’ Açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerin temel taleplerinin kabul edilemez olmadığını söyleyen Bülbül, ‘Biz aleviler olarak Yunus Emre’nin ülkesinde, Hacı Bektaş-ı Veli’nin ülkesinde, Pir Sultan Abdal’ın ülkesinde, insanın en yüce değer görüldüğü eşitlik, adalet ve özgürlük gibi temel değerlerin yaşatıldığı ve bu uğurda hakka yüründüğü bir inancın temsilcileri olarak bu taleplerin hiç tartışmaksızın kabul edilmesi gerektiğini düşünüyoruz’ dedi. 

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar