Evrensel Gazetesi 18. Yaşını Kutladı

Evrensel Gazetesi’nin 18. Kuruluş yıldönümü, İstanbul Kuruçeşme Arena’da tertiplenen konser ile kutlandı. ’’Eğilmeyen, bükülmeyen, gerçeği yazan gazete’’ şiarıyla düzenlenen konsere binlerce kişi katıldı.

Evrensel Gazetesi’nin 18. Kuruluş yıldönümü, İstanbul Kuruçeşme Arena’da tertiplenen konser ile kutlandı. ’’Eğilmeyen, bükülmeyen, gerçeği yazan gazete’’ şiarıyla düzenlenen konsere binlerce kişi katıldı. Trafik yoğunluğu sebebiyle planlanandan geç başlayan konserde, tiyatro oyuncuları Aslı Öngören ve Serdar Orçin gecenin açılışını Bertolt Brecht’in dizeleriyle yaptı.

Kardeş Türküler, Bülent Ortaçgil, İ. Hakkı Demircioğlu, Fuat Saka, Birsen Tezer, Hüsnü Arıkan, Mavi Işıklar, Hakan Vreskala, Adile Yargıcı ve Entu sahne alan isimler arasındaydı. İlk olarak 70’lerin bilinen gruplarından olan Mavi Işıklar konser verdi.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı İhsan Çaralan bir konuşma yaptı. ’’Sevgili Evrensel dostları, Evrensel okurları hoşgeldiniz’’ diye sözlerine başlayan Çaralan, Evrensel Gazetesinin yayın hayatına başladığı 1995 yılı 7 Haziran’ın bu yana geçirdiği sürece ve gazetecilik mesleği açısından zorlu koşullara dikkat çekti. ’’Gazetecilik o koşullarda dünyanın en riskli işiydi’’ diyen Çaralan 91 ile 95 yılları arası 25 gazetecinin öldürüldüğünü belirtti ve “Öldürülen gazetecilerin bu güne kadar katilleri bulunmuş değil. Oysa katillerin adresi belliydi. Katilleri takip edip soruşturması gerekenler, katillerle iş birliği halindeydiler” dedi. Çaralan, Evrensel Gazetesinin 96 yılında polislerce dövülerek öldürülen muhabiri Metin Göktepe’yi unutmayacaklarını belirtti. İğneyle kuyu kazarcasına 18 yıldır mücadeleci çizgisinden vazgeçmediğini belirten Çaralan, egemenlerin ezeli yalanlarının, basın piyasasındaki bir çok gazetenin tersine teşhir edilmeye devam edileceğini ifade etti.

18.Yıl etkinliğine bir çok sendika ve siyasi parti temsilcisi de katıldı. Direnişteki THY işçileri ve Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, TEKSİF sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan TEKSİM işçileri, DİSK Birleşik Metal-iş’ e üye Güven Elektrik direnişçileri, DİSK Sosyal-iş üyeleri, Kristal- İş Gebze yöneticileri ve Türk Metal Sendikası İstanbul Şube Başkanı da konserde yer alanlar arasındaydı. TÜMTİS üyesi DHL Esenyurt direnişçileri de konserde yerini aldı. Konsere utukluluğu yeni sonlanan Antropolog Müge Tuzcuoğlu da katıldı.

Gecede Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin de bir konuşma yaptı. Direnişteki THY işçilerinin geldiği süreci anlatan Ayçin, grev hakkının yasaklanmasının meclis gündeminde olduğu gün neden eyleme gittiklerini açıkladı. Ayçin, grev hakkının gasp edilmesine, işçiler ve emekçiler üzerinde AKP iktidarının kurduğu baskıya, tutukluluk hallerinin son yıllarda artış göstermesine ve Suriye’de oynanan emperyalist oyunlara karşı birlik ve mücadele çağrısı yaptı.

Emek.org.tr

evresenl-gazetesi-18-yasini-kutladi-1

evresenl-gazetesi-18-yasini-kutladi-2

evresenl-gazetesi-18-yasini-kutladi-3

evresenl-gazetesi-18-yasini-kutladi-4

evresenl-gazetesi-18-yasini-kutladi-5

evresenl-gazetesi-18-yasini-kutladi-6

evresenl-gazetesi-18-yasini-kutladi-7

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar