Ethem’i öldüren polis serbest bırakıldı!

Ankara’da Gezi Parkı Direnişine destek eylemine katılan Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis memuru Ahmet Şahbaz’ın tutuklanması istemiyle sevk edildiği Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından meşru müdafa gerekçe gösterilerek serbest bırakıldı. “Hiçbir yargı kurumundan adalet beklenmemelidir” Karara tepki gösteren avukat Kazım Bayraktar “Yargının bu tutumu, siyasi iktidarın ve Başbakan’ın “Polisi yedirtmeyiz” kararının yansımasıdır. Türkiye’de […]

Ankara’da Gezi Parkı Direnişine destek eylemine katılan Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis memuru Ahmet Şahbaz’ın tutuklanması istemiyle sevk edildiği Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından meşru müdafa gerekçe gösterilerek serbest bırakıldı.

“Hiçbir yargı kurumundan adalet beklenmemelidir”

Karara tepki gösteren avukat Kazım Bayraktar “Yargının bu tutumu, siyasi iktidarın ve Başbakan’ın “Polisi yedirtmeyiz” kararının yansımasıdır. Türkiye’de bu süreçle ilgili hiçbir yargı kurumundan adalet beklenmemelidir. Eğer bu olay aynı şekilde polis değil de sıradan vatandaş tarafından gerçekleştirilmiş olsaydı, şimdiye çoktan tutuklanmıştı. Polis açık bir biçimde bu kararla suç işlemeye teşvik edilmiştir. Bundan sonra yargı tarafından suç işleyen polislerin korunacağının garantisi olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin iç hukuku bu süreçte adil olmayacağını, etkin bir iç hukuk uygulaması olmayacağı kesin biçimde bu kararla birlikte ortaya çıkmıştır. Artık bizim için AİHM yolu açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar