Ethem Sarısülük davası: mahkeme davadan çekildi

Haziran Halk Direnişi’nde ölümsüzleşen Ethem Sarısülük’ün katili polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün Ankara’daydı. Telekonferans yoluyla mahkemeye bağlanan katil yine gözük ve takma bıyıklıydı, savcı ve hakim mahkeme sırasında uyudu ve en sonunda mahkeme davadan çekildi. Duruşma sabah saat 10:00’da başladı. Duruşmanın başlamasıyla birlikte devrimci-demokratlar mahkeme kapısında beklemeye başladı. Telekonferans yoluyla mahkemeye bağlanan […]

Haziran Halk Direnişi’nde ölümsüzleşen Ethem Sarısülük’ün katili polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün Ankara’daydı. Telekonferans yoluyla mahkemeye bağlanan katil yine gözük ve takma bıyıklıydı, savcı ve hakim mahkeme sırasında uyudu ve en sonunda mahkeme davadan çekildi.

Duruşma sabah saat 10:00’da başladı. Duruşmanın başlamasıyla birlikte devrimci-demokratlar mahkeme kapısında beklemeye başladı. Telekonferans yoluyla mahkemeye bağlanan katil polis Ahmet Şahbaz, yine takma bıyık ve gözlüklüydü.

mahkeme-salonuAhmet Şahbaz’ın mahkemeye bağlanmasıyla birlikte Ethem’in avukatları kimlik kontrolü yapılmasını talep etmesi üzerine talebe savcı, “ne gerek var, önemli olan sanığın orada olmasıdır”” diyerek karşı çıktı. Mahkeme belirlenen bir memurun kameraların olmadığı bir ortamda denetim yapmasına karar verdi.

Mahkeme sırasında Ahmet Şahbaz’ın sabıkam yok demesi üzerine salondakiler “Var, katilsin” diye haykırdı. Kimlik kontrolünde ev adresi sorulan Şahbaz, evinin emniyet müdürlüğü olduğunu söyledi. Şahbaz’dan daha iğrenç cümle kuran avukatı ise “Müvekkilim katil değildir. Katil görmek isteyenler aynaya baksın” dedi. Savcılık ifadesini değiştirmeyen Şahbaz, Ethem’in ölümünden arkadaşlarının sorumlu olduğunu söyledi

mahkemeye-uyudu

Ethem Sarısülük’ün avukatları, katil polis Ahmet Şahbaz’ın “izinliydim” ve “birinin vurulduğundan haberim yoktu” dediği 2 Haziran gününe ait Olay Yeri Tutanağı’nı çıkardı ve tutanağın altındaki imzanın Şahbaz’a ait olup olmadığının sorulmasını talep etti.

Mahkeme, talep karşısında ne yapacağını şaşırdı. “Biz şimdi bunu nasıl göstereceğiz?” diye soran hakim, tarama yapılmasının da mümkün olmadığını öne sürdü ve talebi reddetti. Böylece sanığa davayla ilgili herhangi bir belge hakkında soru sorulmasının önüne geçildi.

tele

İmzalı belgeyi sanığa göstermesi engellenen Sarısülük’ün avukatları, bunun üzerine “İzinli olduğun gün Olay Yeri Tutanağı’nı imzaladığını hatırlıyor musun?” diye sordu. Savunmasında kendisine 37 taşın isabet ettiğini hatırladığını söyleyen Şahbaz, “Çok fazla detay soruyorsunuz. Nereden hatırlayayım ne imzalayıp ne imzalamadığımı” dedi.

Ethem Sarısülük’ün

polis-simit-sat-onurlu-yasaavukatları savunmalarına başladı. Ahmet Şahbaz’ın Ethem’i katlettiği andan itibaren her aşamada devlet tarafından korunduğunu belirten avukatlar, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katiller için “Kahramanlık destanı yazdılar” açıklamalarını hatırlattı. Mahkemenin adil davranacağı konusunda tereddütleri olduğunu ifade eden avukatlar, böylesi bir yargılamanın polisleri daha çok kişiyi öldürmeye teşvik edeceğinin altını çizdi.

Avukatlar, “Biz sadece Sarısülük ailesi için değil; aynı zamanda Ali İsmail, Abdullah, Mehmet, Medeni, Hasan Ferit, Berkin Elvan ve gözünü kaybeden, yaralanan herkes için savunma yapıyoruz” dedi.

Avukat Kazım Bayraktar, “direnme hakkı”nı anlattığı savunmasında asıl meşru müdafaa hakkını kullananın Ethem Sarısülük olduğunu söyledi. Duruşmaya 14.30′a kadar ara verildi.

Kaynak: Emek.org.tr, Sendika.Org, Ankara Direniş Postası

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar