Emekliler Dayanışma Sendikası’ndan mücadele çağrısı

Emekliler Dayanışma Sendikasından insanca yaşamak için mücadele çağrısı yapıldı. Sendika, yaşama koşullarının emekliler açısından dayanılmaz olduğu ve açlık sınırındaki aylıklarla emeklilerin beslenme sorunu yaşadıklarını, faturaları ödeyemediklerini açıkladı. Elektrik faturaları konusunda da AKP iktidarı tarafından yasal düzenleme yapılarak elektrik şirketlerinin haksız kazanç elde etmesinin sağlandığı belirtildi. Haksızlık ve hukuksuzluk karşısında tüm emek kurumlarının ortak mücadele etmesi […]

Emekliler Dayanışma Sendikasından insanca yaşamak için mücadele çağrısı yapıldı. Sendika, yaşama koşullarının emekliler açısından dayanılmaz olduğu ve açlık sınırındaki aylıklarla emeklilerin beslenme sorunu yaşadıklarını, faturaları ödeyemediklerini açıkladı.

Elektrik faturaları konusunda da AKP iktidarı tarafından yasal düzenleme yapılarak elektrik şirketlerinin haksız kazanç elde etmesinin sağlandığı belirtildi.

Haksızlık ve hukuksuzluk karşısında tüm emek kurumlarının ortak mücadele etmesi gerektiğini de belirten dünkü Emekliler Dayanışma Sendikası (EDS) açıklaması şöyledir:

Değerli Üyelerimiz, Sevgili Emekli Dostları,Bildiğiniz gibi emekli aylıklarının Sosyal Güvenlik Reformu ile hesaplama yöntemleri değiştirildi.

Artık aylıklar ekonomik duruma göre güncellenmiyor, alım gücü çok düştü. Aylık hesabının tek kritere düşürülmesi yani enflasyon hesabına bağlanması bizleri geçinemez duruma düşürdü. Üstelik altı ayda gerçek enflasyonunda çok gerisinde yüzdelik zamlarla emekli aylıklarına sözde artış yapılması ve bunun üç öğün görsel yazılı medyada emekliler daha ne istiyorsunuz der gibi haber yapılması bizleri çok üzüyor.

Gerçekler yetkililerin söylediği, yaydığı gibi hiç değil. Emekli aylıkları ortalaması açlık sınırında… Kiraya faturalara yetmiyor, sağlıklı beslenemiyoruz. Bizi yok sayanlara, görmeyenlere karşı örgütlenme daha görünür daha güçlü hale gelme gayreti içinde olmalıyız.

Ekonomik sosyal haklarımızın takipçisi olmalıyız, hak arayışı içinde olan kesimlerle birlikte hareket etmeliyiz güç birliği yapmalıyız.

Sahici gerçek bilgiler üzerinden hareket etmeliyiz. Haksızlıkları her koşulda dile getirmeli hak hukuk mücadelesinden vazgeçmemeliyiz.

Bugüne kadar görülmedik biçimde kamu hizmetleri yok sayılıyor ve vatandaşların hakları sermaye lehine kullanılıyor. Dünyada benzeri görülmedik biçimde uygulamalarla vatandaşların zorunlu ihtiyaçları üzerinden soygun yapılıyor.

Bu sektörlerden biride enerji sektörü ve boğazımıza sarılan elektrik faturalardır.

Bununla ilgili hukuk mücadelesi kazanılmasına rağmen hükümet tekrar bir yasal düzenleme yaparak enerji dağıtım şirketlerinin haksız kazanç uygulamasının devamına karar vermiştir.

Bununla ilgili kararları ve bilgileri içeren haberi paylaşıyoruz. Bunun dışında sosyal medyada dolaşan bilgilere itibar edilmemelidir. Bilginize…

Not:“AYM, 28 Aralık 2017’de kayıp kaçak bedeliyle ilgili kararını verdi. Kayıp kaçak bedeli alınmasını Anayasa’ya aykırı görülmedi ve başvurular oyçokluğu ile reddedildi. AYM, sadece tüketici hakem heyetleri ile mahkemelerin açtıkları davaların sınırlanmasına ilişkin hükmü ise adil yargılanma hakkını ihlal edip, hak arama özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle iptal etti. Bu karar da 15 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.”(Emekliler Dayanışma Sendikası GMYK)

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar