Emek ve Demokrasi Güçleri: Emperyalizmin Askeri Olmayacağız!

Dün Urfa’nın Akçakale ilçesine düşen top mermisinin ardından Başbakanlık tarafından Suriye’deki hedeflerin nokta atışıyla vurulması ve meclisten bugün çıkan tezkere İstanbul başta olmak üzere birçok ilde protesto edildi.

Dün Urfa’nın Akçakale ilçesine düşen top mermisinin ardından Başbakanlık tarafından Suriye’deki hedeflerin nokta atışıyla vurulması ve meclisten bugün çıkan tezkere İstanbul başta olmak üzere birçok ilde protesto edildi. Türkiye’nin dört bir köşesinde sokağa inen on binlerce insan Suriye üzerinde oynanan emperyalist oyunların parçası olmayacaklarını, Türkiye’nin elini Suriye’den derhal çekmesini istedi.

Suriye’ye Müdahale Eyleminde Barış ve Kardeşlik Ezgileri
İstanbul’da akşam saatlerinde Taksim meydanında toplanan binlerce insan sloganlarla Galatasaray Lisesi önüne yürüdü. Sık sık ‘’Katil ABD Ortadoğu’dan defol’’, ‘’AKP elini Suriye’den çek’’, ’’Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak’’, ’’Suriye halkı yalnız değildir’’ sloganlarının atıldığı yürüyüş boyunca NATO ve AKP’yi hedef alan savaş karşıtı dövizler dikkat çekti.  Galatasaray Lisesi önüne ulaşıldığında halk sanatçısı Hilmi Yarayıcı bir konuşma yaptı. Halkların kardeşliğinin zedelenmesine izin vermeyeceklerini belirten Yarayıcı, Arapça bir şarkı da seslendirdi.

Topluluk adına açıklama Özge Ozan, Akçakale’de 5 insanın ölümünden AKP iktidarını sorumlu tuttu. Akçakale halkının 1 aydır gerginlik hakim olmasına rağmen iktidarın hiçbir önlem almamasını eleştiren Ozan, ’’İçeride ve dışarıda savaş politikalarını tırmandıran iktidar; ölüm, kan ve gözyaşı üretmeye devam ediyor. AKP’nin savaş politikalarını durduracağımızı haykırmak için yan yana geldik. ‘’ dedi.

Bölgede emperyalizmin ihtiyaçları doğrultusunda savaş politikalarının örgütlendiğini ifade eden Ozan sözlerine şöyle devam etti. ‘’AKP iktidarı, bölgede emperyalizmin aktif taşeronluğuna soyunmuş, emperyalist müdahaleden rol kapmak için Suriye’ye dönük iç savaşı kışkırtma politikalarını örgütlemiştir. Ülke sınırlarını Suriye’deki rejime karşı savaşan çoğunluğu paralı asker, cihatçılara selefilere açmıştır. Suudi Arabistan ve Katar’la birlikte silahlı gruplara lojistik, silah ve para desteği vermiş, bu topraklarda silahlı eğitim yapmalarını sağlamıştır. Bu gruplarla karşı karşıya kalan sınır kentlerimizde halkımız aylardır can güvenliği ve yaşamını sürdürebilme endişesi yaşamakta, savaşı ve silahlı grupları istemediğini haykırmaktadır.’’ Dedi.

Meclis’te 360 oyla onaylanan tezkereye dikkat çeken Ozan, ‘’Komşularla sıfır sorun demagojisi yapıp ülkemizi komşularla savaş konumuna sürükleyen AKP iktidarı ve bunun mimarı Ahmet Davutoğlu bu politikaları sonunda çatışmaları Türkiye-Suriye sınırına çekip Akçakale’de 5 insanın ölümüne sebep olmuştur. Bununla yetinmeyen AKP bir adım daha atmıştır. Bugün mecliste AKP ve savaş çığırtkanı MHP oylarıyla geçirilen tezkere, hali hazırda Kürt halkına yönelik saldırıların aracı haline getirilen Irak tezkeresine eklenen maddelerle Suriye halklarına da bu topraklardan ölüm kusma amacını taşımaktadır. AKP’nin Suriye’ye dönük top atışının misilleme değil genel bir saldırı olarak Antakya yakınındaki İdlib’i hedef alması bunun göstergesidir.’’ Dedi.

AKP’nin içeride ve dışarıda savaş politikalarına son vermesini söyleyen Ozan, Suriye’de iç savaşın beslendiği bir üs ve kampların kapatılması ve Ahmet Davutoğlu’nun istifa etmesi gerektiğini belirtti.

İktidarın mezhepçi, kürt ve alevi halkına düşman, ırkçı anlayış ve söylemleriyle mücadele edileceği vurgulayan Ozan, ’’Emperyalizmin taşeronu, savaşın, ölümün ve faşizmin iktidarı AKP’yi Türkiye halkları durduracak’’ dedi.

TMMOB İSTANBUL İKK, İstanbul Tabip Odası, KESK İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Eczacılar Odası, HDK, ÖDP,TKP , Halkevleri’nin çağrıcı olduğu yürüyüşe; DHF, EHP, KÖZ, Devrimci Anarşist Faaliyet, Mücadele Birliği, Emek ve Özgürlük Cephesi, BDSP,TKP 1920 ve CHP’de destek verdi.

Emek.org.tr

emperyalizmin-askeri-olmayacagiz-3

emperyalizmin-askeri-olmayacagiz-2

emperyalizmin-askeri-olmayacagiz-5

emperyalizmin-askeri-olmayacagiz-4

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar