EMEK MÜCADELESİNE KARA LEKE!

Genel Kurul öncesinde Haber-İş sendikasında mafyavari saldırı ve kavga yaşandı. Bu olay ve kavga; işçi sınıfının iş, ekmek ve özgürlük davası ve mücadelesi değildir! Bu tamamıyla emekçi olmayanların çekişme ve koltuk kavgasıdır!

Genel Kurul öncesinde Haber-İş sendikasında mafyavari saldırı ve kavga yaşandı. Bu olay ve kavga; işçi sınıfının iş, ekmek ve özgürlük davası ve mücadelesi değildir! Bu tamamıyla emekçi olmayanların çekişme ve koltuk kavgasıdır!

Haber-İş sendikası silahlı saldırı

Genel Kurul öncesinde Haber-İş sendikasında mafyavari saldırı ve kavga yaşandı.

Bu olay ve kavga; işçi sınıfının iş, ekmek ve özgürlük davası ve mücadelesi değildir! Bu tamamıyla emekçi olmayanların çekişme ve koltuk kavgasıdır!

Ankara-Yüksel Caddesinde bulunan Türkiye Haber-İş Sendikası merkezinde bugün sabah saatlerinde saldırı ve kavga olayı yaşandı. Olayda yaralananların hastaneye sevk edildiği bildirilmektedir.

Türk Telekom, PTT, Türk-Sat işyerlerinde örgütlü olan Haber-İş Sendikası Önümüzdeki günlerde genel kurul çalışmasına hazırlanmaktaydı.

Yaşanan olayın, Genel Kurul öncesinde aralarında sendika merkez yöneticilerinin bulunduğu kişilerin Ankara-Çankaya 2. İlçe Seçim Kuruluna sahte evrak vererek genel kurul iptali yönünde müdahalede bulunmak istemelerinden kaynaklandığı iddia edilmektedir. Ayrıca kamuoyuna deklere edilen ilçe seçim kurulu başkanlığı belgesinden anlaşıldığı kadarıyla, sendika yöneticileri hakkında evrak sahteciliğinden yargıya suç duyurusunda bulunulmuştur.

İşçi sınıfının ve ekonomik demokratik kitle örgütlenmesi ve mücadele kurumu olan sendikada, demokratik katılımcı, eleştiri-dostluk-birlik anlayışının hakim olması gerekirken; mafyavari sarı-sendikal örgütlenme ve egemen olma kavgasına tanık olmak ve yaşamak, bizim açımızdan büyük bir talihsizliktir.

Açıktır ki, bu kavgaya yol açan sendikal anlayış ve kadrolar sendikadan uzak tutulmalı, işçilerin demokratik özgür iradeleri ve yönetiminin olması sağlanmalıdır. Bu da bizzat işçilerin sendikalarına sahip çıkmalarıyla mümkün olabilecektir.

İşçi sınıfının içerisinde yaşadığı örgütsüzlük, baskı ve sömürü koşulları ve sendikaların da içerisinde bulunduğu durumlar bütünlüklü düşünüldüğünde yaşanılan olayın ne kadar kötü ve utanç verici olduğu açıktır.

Sendikaların bu şekilde ülke ve emek kamuoyu gündemine gelmesine neden olan anlayış ve kişileri buradan kınıyor ve protesto ediyoruz.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar