Okullar tatil ama…

Okullarda dinci gerici eğitim unsurları ve imamlar kol gezecek mi? Bilimsel demokratik eğitim anlayışı laiklik bitirilecek mi?

Okullar tatil, ama birileri de hazırlık yapıyor!

Yakın geçmişten kalan  ilginç bir fotoğraf…

Öğrencileri iştahla izleyen bunlar kim, orada ne işleri var? Ve planları nedir? Velilerin bundan haberi var mı? Diyanet işleri kurumu özel eğitim almış imam ordusuyla okullara neden girer?

Küçük öğrenciler başlarına gelecek olan şeylerden habersiz…

Toplum ve duyarlı yurttaşlar eğitim örgütleri, aydınlar, devrimci demokrat sosyalist çevreler, laikliği savunan partiler yeterince ses çıkarıp tepki gösteriyor mu?

Okullar ara tatile girdi. Okullarda bir huzursuzluk var. Ve bir şeyler kaynıyor, okullarda neler oluyor?

Olayı esası şöyle:

Anımsarsanız Milli eğitim bakanı bir süre önce bütçe görüşmelerinde, okullara tarikat unsurlarının gidip eğitim işlerine katılacağını ve bu temelde protokoller yaptıklarını hiddetle savundu gürledi. Birkaç gün sonra ise tepkiler gelince hızlı bir u dönüşü yaptı… Klasik numara yani…

Okullarda dinci gerici eğitim unsurları ve imamlar kol gezecek mi? Laiklik bitirilecek mi?

Diyanet, ilkokul öğrencilerine manevi danışmanlar ve din görevlileriyle değerler eğitimi verecek, cemaatle namaz kıldıracak. Diyanet İşleri Başkanlığı, “Genç Gönüller, Çocuk Gönüllerle Buluşuyor Projesi”ni başlattı. Çalışma kapsamında ilkokul üç ve dördüncü sınıf öğrencilerine yönelik gençlik hizmet mekanları açılacak, camilerde manevi danışmanlar ve din görevlileri eşliğinde değerler eğitimi verilecek, öğrencilerin cemaatle öğle namazına katılmaları sağlanacak. Müftülüklere gönderilen proje bilgilendirme yazılarında çalışmanın amacı, “Türkiye’nin 81 ilinde alanında eğitim almış gençlik koordinatörleri ve manevi danışmanlarımız marifetiyle topluma faydalı fertler yetiştirmeye katkı sunmak” olarak açıklandı. Yaz Kur’an kursları ve yedi ila 10 yaşa yönelik açılan Kur’an kurslarına katılan öğrencilerin proje kapsamındaki faaliyetlere katılımları hedeflendi. Projenin milli ve manevi değerlerine bağlı nesillerin yetişmesine katkı sağlanması istendi. İlk aşamada pilot olarak Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Konya, Manisa, Samsun, Şırnak, Tekirdağ il merkezleriyle, İstanbul’un Ümraniye, Beykoz, Sarıyer ve Ankara’nın Yenimahalle, Keçiören ilçeleri belirlendi.

Olay bu… Laik ve ana dilinde bilimsel eğitimin, demokratik katılım ve denetimlerin gerçekleştiği, gerici-dinci unsurlardan temizlenmiş eğitim olayının yanında olma zamanıdır.

Şimdi mücadeleyi ve örgütlenmeyi artırma, eğitim sendikaları ve velilerin yanında olmanın zamanıdır.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar