DİSK Yasa Tasarısına Karşı Yine Meclis Önünde

Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’na tepkiler devam ediyor. Bugün pek çok ilde SGBP iş bırakma eylemleri düzenlerken, DİSK üyeleri de TBMM Dikmen Kapısı önündeydi.

Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’na tepkiler devam ediyor. Bugün pek çok ilde SGBP iş bırakma eylemleri düzenlerken, DİSK üyeleri de TBMM Dikmen Kapısı önündeydi.

Sendikal hakları budama, nihayetinde sınıftan yana örgütlü sendika bırakmayacak olan yasa tasarısına karşı toplanan işçiler adına konuşmayı DİSK Genel Başkanı Erol Ekici yaptı.

12 EYLÜL DARBE HUKUKU AKP İLE SÜRÜYOR!

Ekici, işçi sınıfına dönük en ciddi saldırı olan 12 Eylül dönemini hatırlatarak, ‘’12 Eylül ruhu olduğu gibi korunduğu için üzerinde ciddi tartışmalar yaşanan, sendikal hakları devlet kontrolünde, 3-5 sektörde,  birkaç yüz bin işçi ile sınırlandırmayı hedefleyen Toplu İş İlişkileri Kanunu tasarısı, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu adıyla değiştirilerek fakat TOBB, işveren sendikaları ve yandaş konfederasyonların suç ortaklığıyla meclis genel kurulunda jet hızıyla madde madde geçiyor.

 On yıllık iktidarı boyunca 12 Eylül’ün sendikal mevzuatını koruyan AKP’nin bugün işveren örgütleriyle kolkola girerek yapmaya çalıştığı değişiklikler de 12 Eylül sisteminin özünü değiştirmiyor ve bu yasa tasarısı toplu işçi haklarının kullanımı konusunda bir genişleme ve demokratikleşme sağlamıyor.’’ dedi.

Tasarının hazırlık aşamasından meclis gündemine gelene dek yasa hakkında itirazlarını dile getirmeye çalıştıklarını belirten Ekici, geçtiğimiz pazartesi TBMM’ye yürümek isteyen işçilere polisin müdahalesini eleştirdi ve ‘’Çalışma hayatını ve işçi sınıfının geleceğini karartacak bu yasanın geçmemesi için demokratik itiraz etme hakkımız polis gücüyle engellenirken ve işçiler “Milletin” olduğu ileri sürülen Meclis’e 1 kilometre yaklaştırılmazken, AKP hükümetiyle kol kola giren işverenler, yasa taslağını kendi beklentileri doğrultusunda çıkartma özgürlüğüne sahipler.’’ dedi.

Çalışma şartlarının gün geçtikçe kötüleştiğini söyleyen Ekici, bu yönde örgütlenen AKP iktidarı, işveren ve sözde işçi örgütlerini yaptıkları hatadan dönmeleri konusunda uyardı.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar